2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bygherrerådgivning - Udbygning af Kalundborg Central Renseanlæg (KCR)
Beschreibung: Kalundborg Renseanlæg A/S (en del af Kalundborg Forsyning) udbyder som Ordregiver en bygherrerådgiverfunktion til udbygningen af Kalundborg Central Renseanlæg (KCR). Udbygningen af KCR er en konsekvens af, at Industrien i Kalundborg udvider produktionen betydeligt i de kommende år. Renseanlægget skal udvides, så det kan modtage den ekstra mængde procesvand, som udvidelsen af Industrien i Kalundborgs produktion indebærer. Der er udarbejdet VVM/MKV og der er givet en udledningstilladelse. Envidan, der er totalrådgiver, har udført et projektforslag og er i gang med detailprojektering ligesom de første dele af projektet er igangsat. Projektet har en betydelig størrelsesorden med totalomkostninger på omkring 750 millioner kroner og forventes at være færdigt med udgangen af 2028. Projektet har haft tilknyttet en bygherrerådgiver, som ikke længere er til rådighed for projektet. Den udbudte opgave vedrører således den fremtidige varetagelse af bygherrerådgiveropgaven på det igangværende projekt.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud efter Udbudslovens Afsnit II. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter. 1. Ordregiver offentliggør udbuddet på www.udbuddet.dk ("udbudsportalen") 2. Tilbudsgiverne uploader deres tilbud på udbudsportalen indenfor den angivne tidsfrist 3. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver, om de modtagne tilbud opfylder de krav der er stillet til at afgive tilbud. Kun konditionsmæssige tilbud antages til evaluering 4. Efter en evaluering af tilbuddene tildeler Ordregiver kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, som beskrevet i afsnit 11 og 12. Udbudsmaterialet indeholder en række væsentlige informationer, som tilbuddet skal afgives på grundlag af. Det er op til tilbudsgiver at sikre, at alle dele af udbudsmaterialet, jf. afsnit 7, er modtaget. Tilbudsgiver er selv ansvarlig for løbende at holde sig opdateret om udbuddets forløb på udbudsportalen. Tilbud skal afgives via udbudsportalen og inden tilbudsfristens udløb. Det vil ikke være muligt at afgive tilbud efter fristens udløb. Ordregiver er berettiget til at annullere udbuddet, medmindre en sådan annullation forfølger usaglige hensyn eller sker i strid med ligebehandlingsprincippet. Det skal endvidere understreges, at der i overensstemmelse med Ordregivers prokuraregler ikke foreligger en aftale, førend en kontrakt er underskrevet af begge parter. Tilbudsgiver skal vedstå sit tilbud i minimum 40 kalenderdage fra tilbudsfristen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79400000 Unternehmens- und Managementberatung und zugehörige Dienste, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5. Los
Los: LOT-0000