2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale for totalrådgivning til Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
Beschreibung: Udbud med forhandling
Vorherige Bekanntmachung: 285005-2025
Interne Kennung: Udbud af rammeaftale for totalrådgivning til Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af rammeaftale for totalrådgivning til Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
Beschreibung: ABG udbød d. 29. april 2025 rammeaftalen for totalrådgivning. Rammeaftalen skal sikre en fleksibel og effektiv tilgang til teknisk rådgivning i forbindelse med ABG’s ombygnings-, renoverings, drifts- og vedligeholdelsesprojekter, hvor høj faglighed, kvalitet og tilpasning til konkrete projektbehov vægtes. ABG har med udbuddet ønsket at finde tre totalrådgivere, der vil kunne yde rådgivning i forbindelse med følgende opgaver: Mindre sager - omfattet af tilbudsloven ABG vil anvende Rammeaftalen til køb af løbende totalrådgivning for projekter omfattet af tilbudsloven og forventes at have en kontraktværdi svarende til den samlede entreprisesum på under 41.212.688 kr. ekskl. moms. Rådgiverens ydelser vil være nærmere beskrevet i ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab YBL18 (Bilag 10), afgrænsningsskemaet YBL18 (Bilag 1) og den projektspecifikke opgave (Bilag 3). Det forventes, at hovedparten af opgaverne under rammeaftalen vil være omfattet af tilbudsloven, dvs. have en kontraktværdi på under 41.212.688 kr. ekskl. moms. Større sager – omfattet af udbudsloven ABG vil anvende Rammeaftalen til køb af løbende totalrådgivning for projekter omfattet af udbudsloven og forventes at have en kontraktværdi svarende til den samlede entreprisesum på over 41.212.688 kr. ekskl. moms. Rådgiverens ydelser vil være nærmere beskrevet i ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab YBL18 (Bilag 10), afgrænsningsskema YBL18 (Bilag 1) og den projektspecifikke opgave (Bilag 3). Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe er en almen boligorganisation, og projekter omfattet af Rammeaftalen kan gennemføres som alment byggeri med offentlig støtte og skal derfor overholde gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger samt krav til projektering og udførelse fra Byggeskadefonden. For de projekter, hvor der er opnået offentlig støtte, vil dette blive præciseret i tildelingsbrevet til rådgiveren. Der blev modtaget frem tilbud fra små- og mellemstore danskejet virksomheder.
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalerne indgås for en periode på 2 år med mulighed for forlængelse med 12 måneder to gange. Det forventede indkøb på rammeaftalen over en periode på 4 år udgør 45.000.000 DKK ekskl. moms, mens det maksimale indkøb på rammeaftalen er fastsat til 57.000.000 DKK ekskl. moms.