See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse vedrørende indkøb af videreudvikling af Ordblindetesten
Beschreibung: Styrelsen for Undervisning og Kvalitet og Styrelsen for It og Læring agter at indgå en kontrakt med Center for Læseforskning, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab under Københavns Universitet vedrørende videreudvikling af Ordblindetesten til en værdi af 8 mio. kr. ekskl. moms. Videreudviklingen af Ordblindtesten sker som led i ”Aftale om en markant styrkelse af erhvervsuddannelserne”, hvor det fremgår af initiativ 7.16: ”Forenklinger i administrationen af SPS-ordningen”, den nationale Ordblindetest. I videreudviklingen indgår følgende delelementer: • Ordblindetesten videreudvikles, så flere ordblinde elever korrekt identificeres ordblinde uden behov for supplerende test, • Der udvikles en supplerende test, som kan indgå som en del af Ordblindetesten i stedet for de nuværende manuelle tests, som udføres af uddannelsesinstitutionerne. Kontrakten påtænkes indgået ved direkte tildeling i medfør af udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, grundet manglende konkurrence af tekniske årsager.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73120000 Experimentelle Entwicklung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
5. Los
Los: LOT-0000