See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Børnehusene Lundegården og Hyldegården
Beschreibung: Disse udbudsbetingelser angår Gladsaxe Kommunes udbud af hovedentrepriseaftale for Børnehuse-ne Lundegården og Hyldegården. Gladsaxe Kommune har valgt at udbyde en samlet kontrakt i stedet for særskilte delkontrakter, fordi det er Gladsaxe Kommunes vurdering, at en samlet kontrakt med én hovedentreprenør vil give kommunen den mest hensigtsmæssige og mest fordelagtige løsning både teknisk og økonomisk. Ejendommene som dette projekt omhandler, er de to børnehuse Lundegården og Hyldegården. Gladsaxe Kommune overtog ejendommene for få år siden og ønsker med dette projekt at hæve ved-ligeholdelsesstandarden og sænke energiforbruget. Lundegården og Hyldegården er en del af Høje Gladsaxe bebyggelsen. De blev opført samtidig med områdets boligblokke, butikscenter, kirke, skole etc. Og færdiggjort i 1970. Børnehusene blev oprindeligt opført som atriumhuse i en etage med delvis kælder. Deres samlede etageareal i stueplan var på ca. 900 m2. I 1978 blev der tilføjet fem vindfang på tilsammen 70 m2, og endelig i 1994 blev atriumgårdene på hver 115 m2 overdækket. Bygningernes kælderareal er på 481 m2. Hertil kommer en høj krybekælder under resten af bygningerne. Således udgør begge bygninger 7-8 gruppers børnehuse, hver med et samlet etageareal (stueplan) på 1.085 m2.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Begrænset udbud
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000