See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt vedrørende varetagelse af administration på CHR-området
Beschreibung: Fødevarestyrelsen agter at indgå en kontrakt med SEGES Innovation P/S vedrørende varetagelse af administration på CHR-området. Fødevarestyrelsen skal i henhold til EU-forordninger som kompetent myndighed på området opfylde flere krav vedrørende identifikation og registrering af husdyr. Disse omfatter bl.a.: 1) Registrering af alle kreaturer i en central database. 2) Registrering af flytninger af får og geder i en central database. Administrationen af disse krav medfører yderligere en arbejdsopgaver: 3) Support ved forespørgsel om kravene til identifikation og registrering af disse dyrearter. Den årlige kontraktsum udgør 6,7 mio. kr., og den samlede kontraktværdi er derfor anslået til 40,2 mio. kr.
Interne Kennung: 2025-70939
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 75130000 Unterstützende Dienste für die öffentliche Verwaltung
5. Los
Los: LOT-0000