87444-2025 - Ergebnis
Dänemark – Niederflurbusse – Udbud af 5+10(+ option på 5) stk. fabriksnye 12-12,50 meter elbusser til Bornholms Regionskommunes trafikselskab BAT
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af 5+10(+ option på 5) stk. fabriksnye 12-12,50 meter elbusser til Bornholms Regionskommunes trafikselskab BAT
BeschreibungUdbuddet gennemføres med henblik på at indgå kontrakt vedrørende køb og levering af 5+10(+ option på 5) stk. fabriksnye 12-12,50 meter elbusser i 2025/2026/2027.Det er Ordregivers forventning at elbusserne skal køre op til 410 km pr dag hele året i projektperioden på 10 år. Ordregiver har som mål, at elbusserne har en så høj driftstid som muligt. Ordregiver anerkender, at Ordregivers geografiske placering i forhold til service på busserne generelt kan være en udfordring. Derfor vil tilbudsgiver under den kvalitative evaluering under pkt. 6.1.2 bl.a. blive evalueret på hvorledes tilbudsgiver foreslår opgaven omkring service løst. Det er et krav at service foregår i Danmark.Tilbudsgiver forpligter sig til at kunne levere reservedele til busserne i hele projektperioden, hvilket vil sige 10 år fra hver levering.
Interne Kennung225395998
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til EU's Udbudsdirektiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 (forsyningsvirksomhedsdirektivet), som implementeret ved BEK. Nr. 1624 af 15. december 2015, hvilket indebærer at enhver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34121400 Niederflurbusse
5. Los
LosLOT-0000