88484-2026 - Ergebnis
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Udbud af indsamling af dagrenovation i Gribskov Kommune
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af indsamling af dagrenovation i Gribskov Kommune
BeschreibungGribskov Genbrug & Ressourcer A/S varetager affaldsindsamlingen i Gribskov Kommune. På den baggrund ønsker Gribskov Genbrug & Ressourcer A/S at indgå kontrakt om varetagelsen af affaldsindsamlingen. Kontrakten er udbudt i to delkontrakter; en delkontrakt A, der omfatter Gribskov Øst svarende til ca. 55 % af den samlede volumen affaldsindsamling, og en delkontrakt B, der omfatter Gribskov Vest svarende til ca. 45 % af den samlede volumen affaldsindsamling. Nærmere om den geografiske opdeling, herunder et kort der visuelt illustrerer den geografiske opdeling, fremgår af udbudsmaterialet. Begge delkontrakter omfatter indsamling af affald fra alle ejendomme i Gribskov Kommune, dvs. helårs- og fritidsboliger samt kommunale institutioner og småt erhverv, som er omfattet af de til enhver tid gældende regulativer for husholdnings- og erhvervsaffald (institutioner). Delkontrakterne omfatter ikke større erhverv. Det er de faktiske mængder affald, der genereres, der skal indsamles. Denne mængde kan ændre sig i takt med ændringer i antal boliger, institutioner, små erhverv mv. samt forbrugsmønstre hos disse. Renovatøren afregnes efter enhedspriserne angivet i tilbudslisten. De affaldsmængder, der er angivet i udbudsmaterialet med tilhørende bilag, herunder tilbudslisten, er de forventede og estimerede affaldsmængder, der anvendes til brug for tilbudsevalueringen. Tilbudsgiver kan give tilbud på enten delkontrakt A - Gribskov Øst eller delkontrakt B - Gribskov Vest, ligesom tilbudsgiver kan afgive tilbud på både delkontrakt A - Gribskov Øst og delkontrakt B - Gribskov Vest. I så fald gives tilbudsgiver mulighed for at tilbyde en rabatsats, hvis tilbudsgiver tildeles både delkontrakt A - Gribskov Øst og delkontrakt B - Gribskov Vest. Hver delkontrakt indgås for en 8-årig periode med mulighed for forlængelse i yderligere 2 x 12 måneder. Forlængelse sker i givet fald på uændrede aftalevilkår. Kontraktstart for begge delkontrakter forventes at være 1. september 2025. De krav, der stilles til affaldsindsamlingen, og de ydelser, der skal udføres i henhold til delkontrakterne, er nærmere beskrevet i kravsspecifikationen, der er vedlagt som en del af udbudsmaterialet. Yderligere henvises til Gribskov Kommunes regulativer for hhv. husholdnings- og erhvervsaffald, der ligeledes indgår som en del af det samlede udbudsmateriale. www.udbuddet.dk er den elektroniske platform, der anvendes til gennemførelsen af udbuddet. Ansøger/tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk for at kunne deltage i udbuddet. Oprettelsen kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via supportfunktionen, der kan træffes via telefon +45 7022 7007.
Interne Kennung684aa5816c501d2e03e0ac79
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66 (Lov nr. 1564 af 15. december 2015). Baggrunden herfor er, at Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S har vurderet, at delkontrakterne på grund af disses kompleksitet, disses risici samt de særlige omstændigheder, som delkontrakterne skal udføres under, ikke kan tildeles uden forudgående forhandling. Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S forbeholder sig ret til at tildele delkontrakterne på baggrund af de indledende tilbud. Tilbudsgiver kan derfor ikke forvente eller kræve, at der vil blive gennemført forhandlinger. Efter tilbudsfristens udløb vil Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S vurdere, om det er hensigtsmæssigt at afholde individuelle forhandlingsmøder med tilbudsgiverne. Afholdes forhandlingerne, vil disse forventeligt blive afholdt 4. og 7. juni 2024 og forventes at have en varighed på 1 - 1 1/2 time. Forhandlingsmøderne vil blive foregå på dansk og vil blive afholdt på Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S' lokation.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90511200 Einsammeln von Hausmüll, 90511400 Altpapiersammlung
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt A - Gribskov Øst
BeschreibungDelkontrakt A - Gribskov Øst svarer til ca. 55 % af den samlede volumen affaldsindsamling og omfatter indsamling af affald fra alle ejendomme i Gribskov Kommune, dvs. helårs- og fritidsboliger samt kommunale institutioner og småt erhverv, som er omfattet af de til enhver tid gældende regulativer for husholdnings- og erhvervsaffald (institutioner). Delkontrakt A omfatter ikke større erhverv.
Interne KennungDelkontrakt A - Gribskov Øst
Optionen
Beschreibung der OptionenGribskov Genbrug og Ressourcer A/S har ret til at bestille visse tilkøbsydelser hos renovatøren. Tilkøbsydelserne er optioner, som Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S har mulighed for at tilkøbe enkeltvist. Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S kan derfor frit vælge, hvilke tilkøbsydelser Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S ønsker at gøre brug af. Tilkøbsydelserne omfatter bl.a. ekstra rekvireret tømning, uddeling af informationsmateriale, reparation af affaldsbeholdere og vaske af affaldsbeholdere. Nærmere oplysning om de mulige tilkøbsydelser fremgår af udbudsmaterialet, herunder særligt tilbudslisten.
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt B - Gribskov Vest
BeschreibungDelkontrakt B - Gribskov Vest svarer til ca. 45 % af den samlede volumen affaldsindsamling og omfatter indsamling af affald fra alle ejendomme i Gribskov Kommune, dvs. helårs- og fritidsboliger samt kommunale institutioner og småt erhverv, som er omfattet af de til enhver tid gældende regulativer for husholdnings- og erhvervsaffald (institutioner). Delkontrakt B omfatter ikke større erhverv.
Interne KennungDelkontrakt B - Gribskov Vest