See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen - Forsikringsudbud
Beschreibung: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: Delaftale 1: Bygnings-, Løsøre-, All-risks- og Entrepriseforsikring, Delaftale 2: Ansvarsforsikring for pludselige forureningsuheld, Kranansvar, Godsansvar, Ansvar vedrørende Pylon og 3. mandsforureningsforsikring, Delaftale 3: Motorkøretøjsforsikring, Delaftale 4: Arbejdsskadeforsikring katastrofedækning, Delaftale 5: Kollektive ulykkesforsikring og Delaftale 6: Kriminalitetsforsikring inkl. netbank. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2026.
Interne Kennung: 404433
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Bygnings-, Løsøre-, All-risks- og Entrepriseforsikring
Beschreibung: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor : Bygnings-, Løsøre-, All-risks- og Entrepriseforsikring. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Bygning: Rørskade Bygning: E-learning indenfor risikostyring
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Ansvarsforsikring for pludselige forureningsuheld, Kranansvar, Godsansvar, Ansvar vedrørende Pylon og 3. mandsforureningsforsikring
Beschreibung: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Ansvarsforsikring for pludselige forureningsuheld, Kranansvar, Godsansvar, Ansvar vedrørende Pylon og 3. mandsforureningsforsikring.
Interne Kennung: 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Motorkøretøjsforsikring
Beschreibung: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor motorkøretøjsforsikring.
Interne Kennung: 3-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Arbejdsskadeforsikring - Katastrofedækning
Beschreibung: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskadeforsikring - Katastrofedækning.
Interne Kennung: 4-3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Kollektive ulykkesforsikring
Beschreibung: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektive ulykkesforsikring.
Interne Kennung: 5-4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Kriminalitetsforsikring inkl. netbank
Beschreibung: Lolland Kommune og Lolland Falster Brandvæsen ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kriminalitetsforsikring inkl. netbank.
Interne Kennung: 6-5