88945-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel – Udbud af rammeaftale vedrørende indkøb af inventar (skabe til indkvartering, metalskabe, køjesenge med madrasser og madrasovertræk, pudseborde og garderobeskabe
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale vedrørende indkøb af inventar (skabe til indkvartering, metalskabe, køjesenge med madrasser og madrasovertræk, pudseborde og garderobeskabe
Beschreibung: Ejendomsstyrelsen er ansvarlig for opførelse af bygninger samt renovering og vedligeholdelse af en stor og omfangsrig bygningsmasse, hvortil der jævnligt er behov for at indkøbe specielfremstillet inventar, herunder skabe til indkvartering, metalskabe, køjesenge (med madrasser og madrasovertræk), pudseborde og garderobeskabe. Ejendomsstyrelsen udbyder som følge heraf en rammeaftale vedrørende indkøb af inventar (skabe til indkvartering, metalskabe, køjesenge (med madrasser og madrasovertræk), pudseborde og garderobeskabe) (herefter "Rammeaftalen", som har til formål at dække Ejendomsstyrelsens løbende behov for indkøb af specialfremstillede skabe til indkvartering, metalskabe, køjesenge, madrasser, madrasovertræk, pudseborde og garderobeskabe til Forsvarsministeriets og underliggende myndigheders bygninger. Leverancerne vil både vedrøre levering af et stort antal produkter samt levering af et mindre antal eller enkeltstående produkter. Udførelse af service, herunder levering, ind- og opbæring og montering er tillige omfattet af Rammeaftalen. Rammeaftalen udbydes med 5 delaftaler, der fordeler sig således: - Delaftale 1 vedrørende skabe til indkvartering - Delaftale 2 vedrørende metalskabe -Delaftale 3 vedrørende køjesenge, madrasser og madrasovertræk -Delaftale 4 vedrørende pudseborde - Delaftale 5 vedrørende garderobeskabe. Hver delaftale tildeles én leverandør, der skal kunne levere alle produkter oplistet i Kravspecifikationen for den pågældende delaftale. Nærværende udbudsbekendtgørelse angår udelukkende genudbuddet af Rammeaftalens delaftale 4 vedrørende indkøb af pudseborde. Der henvises til udbudsbekendtgørelse nr. 79265-2025 for en beskrivelse af delaftale 1, 2, 3 og 5.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39100000 Möbel, 39121200 Tische
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Delaftale 4 vedrørende indkøb af pudseborde
Beschreibung: Delaftale 4 vedrører indkøb af pudseborde. Leverandøren skal forestå levering og montering af pudseborde, der skal anvendes i Forsvarets pudsestuer. For nærmere beskrivelse af det udbudte produkt henvises der til Rammeaftalens Bilag 2 - Kravspecifikation - Delaftale 4. Delaftalen tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af tildelingskriteriet "Pris". Delaftalen tildeles én leverandør. Rammeaftalen forventes at træde i kraft 1. maj 2025.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option angående implementering af e-handel. Der henvises til Rammeaftalens pkt. 7.4 og Rammeaftalens bilag 4 for yderligere oplysninger.