2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tildelingsbekendtgørelse af bygherrerådgiverkontrakt vedrørende Alment boligprojekt, Mariehusene Trekroner (Bosted)
Beschreibung: Roskilde Kommune bekendtgør ved nærværende bekendtgørelse, at Roskilde Kommune har indgået bygherrerådgiverkontrakt med Wissenberg A/S.Bygherrerådgiverkontrakten vedrører bygherrerådgivning og bistand vedrørende udbud og opførelsen af et nyt bosted i Roskilde - Mariehusene Trekroner.Der er tale om et bosted opført som almene boliger med et areal på ca. 3.450 m2, indeholdende 40 plejeboliger, hvoraf de 10 skal anvendes som ”fleksible pladser”, med hvilket menes handicapboliger eller korttidspladser, der kan tilpasses det konkrete behov. Mariehusene Trekroner skal opføres på en af kommunen ejet grund på Trekroner Parkvej i Trekroner Øst, 4000 Roskilde. Bygherrerådgiveren repræsenterer Bygherren i forhold til entreprenøren og de relevante myndigheder. Bygherrerådgiverens opgave omfatter, men er ikke begrænset til: Udarbejdelse af byggeprogram, Foretagelse af markedsundersøgelse/-dialog vedrørende projektets økonomi set ift. rammebeløbet, Rådgivning i forbindelse med udbud af entreprisekontrakt, Rådgivning i forbindelse med projekteringsfase, Rådgivning og tilsyn i forbindelse med udførelsesfasen, Budgetrådgivning, samt Projektering, udbud, indkøb og koordinering af bygherreleverancer.
Vorherige Bekanntmachung: 407909-2024
Interne Kennung: 42464-0001/lmh
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hovedpunkterne i proceduren: Bygherrerådgiverkontrakten, som Roskilde Kommune har indgået med Wissenberg A/S vedrører opførelsen af Mariehusene Trekroner (alment bosted).Udbuddet er gennemført som udbud med forhandling i henhold til §§ 61-66 i Lovbekendtgørelse 2023-01-06 nr. 10 (udbudsloven) - (implementering af Direktiv 2014/24/EU (udbudsdirektivet)). Følgende har været gældende for udbuddet:Udbudsproceduren er således opdelt ved en prækvalifikationsfase og en tilbudsfase. PRÆKVALIFIKATION:Ansøger skal udarbejde en prækvalifikationsanmodning på baggrund af udbudsmaterialet. Ansøgningen skal afgives inden ansøgningsfristens udløb. Der stilles krav til ansøgningen og dokumentation. Kravene fremgår af udbudsbetingelserne. Tilsvarende skal Ansøger udfylde ESPD-dokument, der er tilgængelig på udbudsportalen. Begrænsning af antallet af ansøgere: Såfremt der er mere end 3 egnede ansøgere, foretager Ordregiver en begrænsning af ansøgerne, der vil blive opfordret til at deltage i forhandlingerne. Dette sker på baggrund af ansøgernes medsendte referencer. Herefter udvælges de mest egnede ansøgere til at afgive tilbud. Udvælgelseskriterierne fremgår af udbudsbetingelserne. Udvælgelseskriterier: Udvælgelsen blandt egnede ansøgere vil ske på baggrund af en vurdering af, hvilke ansøgere der har dokumenteret de bedste og mest relevante referencer for bygherrerådgivning i relation til projektering, opførelse og anlæg af sammenlignelige opgave af tilsvarende størrelse og kompleksitet. Ved bedømmelsen vægtes relevansen af referencerne i forhold til den udbudte opgave, der nærmere er beskrevet i udbudsbetingelserne, herunder: Vurderingen af hvilke ansøgere, der har præsenteret de mest relevante referencer vil blive baseret på en samlet helhedsvurdering af, hvorvidt referencerne - enkeltvist eller tilsammen - dokumenterer en høj grad af erfaring med udførelse af tilsvarende opgaver. Referencer inden for de seneste 3 år tillægges mere vægt end referencer, der er ældre end 3 år. Med ”referencer inden for de seneste 3 år” menes, at afleveringen af byggeriet/anlægsarbejdet ligger indenfor 3 år regnet fra fristen for ansøgning om prækvalifikation. Det er også muligt at vedlægge referencer for igangværende kontrakter, men opgaver som er færdigudført vægtes højere. Bygherrerådgiveren: Ved bedømmelsen af relevansen af Bygherrerådgiverens referencer vil der blive lagt særlig vægt på følgende kriterier:a) at så mange referencer som muligt vedrører bygherrerådgivning ifm. en hoved- eller totalentreprisesum på minimum 80.000.000,00 ekskl. moms. b) at så mange referencer som muligt viser erfaring med alment boligbyggeri. c) at så mange referencer som muligt viser erfaring med bosteder/botilbud til borgere med udviklingshandicap. d) at så mange referencer som muligt vedrører bæredygtighedsledelse med fokus på lavemissionsbyggeri, LCA, genbrug & genanvendelse (cirkularitet) og DGNB-certificering. Såfremt en reference mangler en/flere af den ovenfor nævnte oplysningstyper, vil dette ikke nødvendigvis føre til at referencen ikke optages til vurdering ifm. udvælgelsen, men vil komme ansøgeren mindre til gavn ved udvælgelsen. SERVICEATTEST, ERKLÆRING UNDER ED ELLER ERKLÆRING PÅ TRO OG LOVE: Den Ansøger, hvis tilbud evalueres til at være det økonomisk mest fordelagtige, skal, i henhold til udbudslovens § 159, stk. 2 fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD’et, før Ordregiver kan tildele kontrakten. Dokumentationen vil dog blive indhentet i forbindelse med prækvalifikation. DET INDLEDENDE TILBUD: De prækvalificerede ansøgere (Tilbudsgivere) afgiver det indledende tilbud på baggrund af udbudsmaterialet. Det indledende tilbud skal afgives inden tilbudsfristens udløb. Der stilles krav til indholdet af tilbuddet. Kravene fremgår af udbudsmaterialet. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele Totalentreprisekontrakten på grundlag af det indledende tilbud. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere beskrivelse heraf. FORHANDLINGSFASEN: Ved forhandling om de indledende tilbud, indkaldes hver tilbudsgiver til et individuelt forhandlingsmøde med henblik på forhandling af det indledende tilbud. Der henvises til udbudsbetingelserne for en nærmere beskrivelse heraf. Eventuelle yderligere forhandlingsmøder: Ordregiver forventer ikke, at der er behov for yderligere forhandlingsmøder. Tilbudsgiver gøres dog opmærksom på, at der kan indlægges yderligere forhandlingsmøder, såfremt Ordregiver vurderer, at der er et behov herfor. I givet fald vil alle tilbudsgiverne samtidig blive orienteret herom med angivelse af dagsorden for det yderligere forhandlingsmøde. Ligeledes vil udbudstidsplanen blive justeret i overensstemmelse hermed. Ordregiver forbeholder sig under alle omstændigheder ligeledes retten til at reducere antallet at tilbudsgivere. Reduktion i antallet af tilbudsgivere vil i givet fald ske på grundlag af det fastlagte tildelingskriterium med tilhørende underkriterier, jf. udbudslovens § 66, stk. 3. DET ENDELIGE TILBUD: Hvis Ordregiver ikke tildeler kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, skal Tilbudsgiver afgive det endelige tilbud på baggrund af udbudsmaterialet. Det endelige tilbud skal afgives inden tilbudsfristens udløb. Der stilles krav til indholdet af tilbuddet. Kravene fremgår af udbudsbetingelserne. TILDELINGSKRITERIE: Tildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 11.2.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71250000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie Vermessungsdienste, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71621000 Technische Analysen oder Beratung
5. Los
Los: LOT-0000