2. Verfahren
Verfahren
Titel: Energidistrikt 07 (Benløse)
Beschreibung: Nærværende udbud, som udbydes af Ringsted Forsyning A/S på vegne af Ringsted Fjernvarme A/S, er en del af en række udbud i forbindelse med Ringsted Forsyning udbygningsplaner af fjernvarmeforsyningen i Benløse. I den forbindelse skal der etableres fjernvarmeforsyning i Energidistrikt 07, fra forsyningspunkterne ved Kærup Parkvej og Benløse Skel. Nærværende udbud omfatter Energidistrikt 07, og arbejdet omhandler hovedsageligt etablering af ca. 5 km hovedledninger udført med twin-rør, serie 2, i dimensioner fra ø25 – ø139,7, samt 120 – 220 stikledninger. Entreprisen omfatter således jord-, anlægs-, muffe-, alarm- og smedearbejder samt rørleverance. Arbejdet skal primært udføres i boligområde. I udbudsmaterialet er der medtaget stikledninger fra forbrugere, som på udbudstidspunktet har indgået en aftale med Ringsted Forsyning. Entreprenøren skal indenfor tidsplanen kunne tåle udførelse af stikledninger til kunder, som under projektets udførelse tilmelder sig fjernvarme-forsyning. Arbejdet forventes udført med min. 3 - 4 gravefronter for fjernvarme hovedledninger, samt vandledninger og min. 2 - 4 gravehold for stikledninger. Den vindende tilbudsgiver vil skulle indgå en separat entreprisekontrakt med Ringsted Fjernvarme A/S.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen, 44163120 Fernheizungsleitungen, 45236000 Oberbauarbeiten, 44163240 Rohrverbindungen, 71550000 Schmiedearbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Energidistrikt 07 (Benløse)