90358-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – BoligSyd, afd. 47 - Stegholt - Totalentrepriseudbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBoligSyd, afd. 47 - Stegholt - Totalentrepriseudbud
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalentreprise vedrørende opførelse af 56 almene familieboliger for BoligSyd og 14 private boliger for KLT Projekter A/S, som skal sælges som ejerlejligheder (projektsalg). I alt 70 boliger. Bebyggelsen opføres som etageboligbyggeri på 3- 5 etager i to bygninger med forskydninger både i facadelinie og etagehøjde. Hvor den ene bygning er med almene boliger og den anden bygning har både almene og private lejligheder, hvor de private er beliggende i den østlige del af boligblokken med egen opgang. Boligarealet for de almene boliger udgør 5.635 m² (støtte berettiget) og er fordelt med 35 stk. 3 værelses lejligheder på 95 m² og 21 stk. 4 værelses lejligheder på 110 m². Boligarealet for de private boliger udgør 1.670 m2 og er fordelt på 14 stk. Det samlede boligareal udgør 7.275 m². Som én af optionerne skal der afgives pris på 410 m2 kælder til de almene boliger fordelt på de to bygninger, og 213 m2 kælder til de private boliger, i den del af bygningen hvor de private boliger er placeret. Belægninger, stier, parkeringspladser, affaldsgård, beplantning og mv. indgår ligeledes i totalentreprisen. De eksisterende bygninger på grunden skal som en del af totalentreprisen nedrives inden byggestart. Projektet udbydes som et sammenhængende projekt. Der indgås 2 totalentreprisekontrakter på de samme vilkår, for henholdsvis BoligSyd (almene) og KLT Projekter A/S (private). Fordeling af entreprisesum sker efter den interne fordelingsnøgle som er aftalt mellem de to bygherre. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Totalentreprisen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt og udførelses-projekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B) m.m.
Interne KennungBoligSyd, afd. 47 - Stegholt - Totalentrepriseudbud
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des Verfahrensudbuddet gennemføres iht. udbudslovens §§ 61-66
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalentreprise vedrørende opførelse af 56 almene familieboliger for BoligSyd og 14 private boliger for KLT Projekter A/S, som skal sælges som ejerlejligheder (projektsalg). I alt 70 boliger. Bebyggelsen opføres som etageboligbyggeri på 3- 5 etager i to bygninger med forskydninger både i facadelinie og etagehøjde. Hvor den ene bygning er med almene boliger og den anden bygning har både almene og private lejligheder, hvor de private er beliggende i den østlige del af boligblokken med egen opgang. Boligarealet for de almene boliger udgør 5.635 m² (støtte berettiget) og er fordelt med 35 stk. 3 værelses lejligheder på 95 m² og 21 stk. 4 værelses lejligheder på 110 m². Boligarealet for de private boliger udgør 1.670 m2 og er fordelt på 14 stk. Det samlede boligareal udgør 7.275 m². Som én af optionerne skal der afgives pris på 410 m2 kælder til de almene boliger fordelt på de to bygninger, og 213 m2 kælder til de private boliger, i den del af bygningen hvor de private boliger er placeret. Belægninger, stier, parkeringspladser, affaldsgård, beplantning og mv. indgår ligeledes i totalentreprisen. De eksisterende bygninger på grunden skal som en del af totalentreprisen nedrives inden byggestart. Projektet udbydes som et sammenhængende projekt. Der indgås 2 totalentreprisekontrakter på de samme vilkår, for henholdsvis BoligSyd (almene) og KLT Projekter A/S (private). Fordeling af entreprisesum sker efter den interne fordelingsnøgle som er aftalt mellem de to bygherre. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Totalentreprisen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt og udførelsesprojekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B) m.m.