See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale om opførelse af almeneboliger i Nykøbing Falster
Beschreibung: Boligselskabet Vendersbo, afdeling Vendsysselvej m.fl (afd. 09/25) (herefter ”Boligselskabet”) gennemfører på baggrund af Guldborgsund Kommunes vedtagelse af lokalplan nr. 210 en helhedsplan for området ved Vendsysselvej i Nykøbing F, ved nedrivning af eksisterende bebyggelse og opførelse af nye rækkehuse. Boligselskabet ønsker opført 37 rækkehusenheder, fordelt på 25 rækkehuse i 1 plan og 12 stk. i 2 plan, i alt 3.790 etagemeter (herefter ”Projektet”). Boligselskabet ønsker Projektet opført ved anvendelse af ”den delegerede bygherremodel”, som går ud på, at Boligselskabet indgår en kontrakt direkte med BoHus uden udbud, men at der i kontraktgrundlaget indeholdes et vilkår om, at BoHus på Boligselskabets vegne skal sikre den effektive virkning af udbudsreglerne ved at sikre, at alle udbudspligtige ydelser konkurrenceudsættes i overensstemmelse med gældende udbudsregler. Det er Boligselskabets vurdering, at der ikke findes andre umiddelbart attraktive, praktisable alternativer for opførelsen af projektet, hvilket er uddybet nedenfor. Der indgås både en samarbejdsaftale og en totalentrepriseaftale mellem Boligselskabet og BoHus. BoHus udvikler og opfører de almene boliger i overensstemmelse med almenboliglovens § 116, inden byggeriet afleveres til Boligselskabet.
Vorherige Bekanntmachung: 752176-2024
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71210000 Beratungsdienste von Architekten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Indgåelse af samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale om opførelse af almeneboliger i Nykøbing Falster
Interne Kennung: Indgåelse af samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale om opførelse af almeneboliger i Nykøbing Falster