See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af Ejerskabsaftale
Beschreibung: Nordværk I/S (herefter ”Nordværk”) har den 17. december 2024 selskabsmæssigt udskilt sine affaldsforbrændingsanlæg i Hjørring og Aalborg til Nordværk Affaldsenergi A/S (herefter ”Affaldsenergiselskabet”). Affaldsenergiselskabet drives på kommercielle vilkår, jf. varmeforsyningslovens § 2h, stk. 1, jf. § 2b, stk. 3. Affaldsenergiselskabet deltager sammen med Copenhagen Infrastructure Energy Transition Fund I (herefter benævnt "CIETFI") i et projekt for udvikling, etablering og drift af CO2-fangstanlæg, der skal etableres i tæt tilknytning til affaldsforbrændingsanlægget i Aalborg (herefter ”Fangstanlægget”). CIETFI's investering gennemføres - direkte eller indirekte - via CI ETF I Nordfangst HoldCo 2 K/S og CI ETF I Nordfangst HoldCo ApS, eller et af de forudgående selskabers fælles ejet selskab (herefter samlet benævnt "CI ETF”). Fangstanlægget skal efter etablering fange CO2 i røggassen (”Røggassen”), der udledes fra Affaldsenergiselskabets affaldsforbrændingsanlægs (herefter "Affaldsforbrændingsanlægget") forbrændingsaktiviteter og levere den fangede CO2 til et PtX-anlæg, som CI ETF's koncernselskaber skal udvikle, etablere og drifte i Aalborg (herefter ”Fjord PtX”), som skal omdanne CO2’en til grønt methanol og flybrændstof (herefter ”eSAF”), der herefter videresælges af Fjord PtX. Baggrunden for indgåelsen af den samlede aftalekonstruktion er, at CI ETF har et behov for at anskaffe CO2 til Fjord PtX, og at Affaldsenergiselskabet har en økonomisk interesse i kommercielt at udnytte CO2’en i Røggassen. Som led i etableringen af den samlede værdikæde fra Affaldsenergianlægget til Fjord PtX (herefter ”Projektet”) er følgende aftaler blevet indgået: (i) en aftale mellem Affaldsenergiselskabet og CI ETF vedrørende fælles ejerskab af Nordfangst ProjectCo P/S (”Nordfangst”), der har til formål at udvikle, etablere og drifte Fangstanlægget (herefter ”Ejerskabsaftalen”), (ii) en aftale der regulerer Affaldsenergiselskabets og CI ETF's investering i Nordfangst (herefter ”Investeringsaftalen”), (iii) en aftale om salg mod vederlag af CO2 i Røggas, der genereres ved forarbejdning af affald fra Affaldsforbrændingsanlægget til Nordfangst (herefter ”Røggasaftalen”), og (iv) en aftale om salg mod vederlag af udskilt CO2 fra Røggassen fra Nordfangst til Fjord PtX (”CO2-afsætningsaftalen”). Nærværende bekendtgørelse vedrører indgåelsen af Ejerskabsaftalen mellem Affalds-energiselskabet og CI ETF. Ejerskabsaftalen blev indgået den 5. februar 2026 efter udløbet af den 10-dages standstill-periode, der løb fra offentliggørelsen af profylaksebekendtgørelse i den Europæiske Unions Tidende den 28. november 2025. Ejerskabsaftalen for Nordfangst fastsætter vilkår og betingelser for parternes fælles ejerskab af Nordfangst, herunder bestemmelser vedrørende parternes udtrædelse af selskabet. Ejerskabsaftalen regulerer organiseringen af bestyrelse, generalforsamling og øvrige ledelsesorganer, herunder styregrupper, samt fordelingen af nomineringsrettigheder. Nordfangst etableres med henblik på at udvikle, etablere og drive et sikkert og effektivt CO2-fangstanlæg, set i et livscyklusperspektiv, der samtidig tager hensyn til parternes langsigtede operationelle, strategiske og forretningsmæssige interesser. Med Investeringsaftalen ejes Nordfangst i fællesskab mellem Affaldsenergiselskabet og CI ETF med ejerandel på henholdsvis 49 % og 51 %, hvorved Affaldsenergiselskabet er forpligtet til medfinansiering af investeringerne i selskabet i henhold til ejerandelen. Ejerskabsaftalen fastlægger parternes rettigheder og pligter i forbindelse med det fælles ejerskab af Nordfangst, herunder en aftalt struktur for ledelsen af og beslutningskompetencer i Nordfangst samt den videre projektudvikling af Fangstanlægget.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der er blevet gennemført udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse. I den forbindelse har der været offentliggjort en bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed i overensstemmelse med § 4 i lovbekendtgørelse nr. 593 af 2. juni 2016 om Klagenævnet for Udbud. Der henvises til begrundelsen nedenfor under ”Oplysninger om tildeling”.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24100000 Gase, 24110000 Technische Gase, 90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen, 90721200 Schutz der Ozonschicht, 90731000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Luftverschmutzung, 90731300 Schutz vor Luftverschmutzung
5. Los
Los: LOT-0000