2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bekendtgørelse om indgået kontrakt: Kontrakt om levering af et IT-system til administration af Studiegæld
Beschreibung: ATP ønsker at få udviklet et it-system, som kan understøtte Udbetaling Danmarks og ATP’s administration af studiegæld (også benævnt Systemet). Leverandøren skal levere ydelser til ATP i form af: A: Leverancen, B: Drift (infrastrukturdrift og applikationsdrift), C: Vedligehold, D: Videreudvikling af Systemet og andre tilknyttede konsulentydelser samt E: Ophørsbistand.Af hensyn til tekniske begrænsninger står den udvidede beskrivelse af udbuddet i feltet "Yderligere oplysninger".
Interne Kennung: 219123834
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kontrakten udbydes i et udbud med forhandling, jf. udbudslovens §§ 61-66, således at der gennemføres en prækvalifikation, hvor der prækvalificeres fire (4) tilbudsgivere. ATP skal udelukke en ansøger fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er omfattet af de i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde. ATP vil herudover udelukke ansøgere fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis de er omfattet af en udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-3 eller nr. 5-6. ATP vil dog ikke udelukke en ansøger, som har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig, jf. udbudslovens § 138. Der gøres opmærksom på, at ATP forbeholder sig retten til at tildele kontrakt på grundlag af det indledende tilbud. Efter modtagelse og gennemgang af de indledende tilbud afholder ATP individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Efter gennemgang af de indledende tilbud kan ATP inden for rammerne af ligebehandlingsprincippet anmode tilbudsgiverne om at indsende supplerende oplysninger mv., som vurderes nødvendige for en tilfredsstillende gennemførelse af forhandlingerne. ATP kan indkalde til flere forhandlingsmøder og reviderede tilbud, såfremt det viser sig nødvendigt, men alle tilbudsgivere får tilbudt det samme antal forhandlingsmøder og samme frist til at afgive reviderede/endelige tilbud. Forhandlingsfasen har som det væsentligste til formål at etablere en hensigtsmæssig ramme for dialog mellem ATP og tilbudsgiverne om de indledende tilbud og ATP's udbudsmateriale. Dialogen via forhandlingerne skal sikre, at de endelige tilbud bedst muligt opfylder ATP's behov, understøtter en effektiv og god konkurrence om ordren og hindrer misforståelser og fejl. ATP forbeholder sig også retten til at tildele kontrakt på grundlag af reviderede tilbud. Der henvises i øvrigt til udbudsbetingelsernes punkt 5. Ansøgere og tilbudsgivere modtager intet honorar for deltagelse i denne udbudsforretning. ATP kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, da ATP ikke har angivet, at en konkret fejl eller mangel vil føre til, at en ansøgning eller et tilbud skal afvises.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72232000 Entwicklung von Transaktionsverarbeitungssoftware und kundenspezifischer Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72253100 Help-Desk, 72253200 Systemunterstützung, 72254000 Softwaretests, 72254100 Systemprüfung, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72261000 Software-Unterstützung, 72262000 Software-Entwicklung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72268000 Bereitstellung von Software, 72510000 Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000