94220-2026 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens – Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla podopiecznych Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelŚwiadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla podopiecznych Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla podopiecznych, dalej zwanych „Usługami”, określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, przy czym: 1) Zamówienie zostało podzielone na dwie części. Każdy z Wykonawców może złożyć ofertę maksymalnie na jedną część zamówienia spośród niżej wymienionych: a) Część 1 – Rejon DOPS nr 1 – zamówienie obejmuje realizację Usług w następujących dzielnicach Gdyni: Redłowo, Orłowo, Karwiny, Dąbrowa, Mały Kack, Wielki Kack, Część Wzgórza Św. Maksymiliana, Wiczlino w wymiarze maksymalnie 66 000 godzin w czasie trwania umowy; b) Część 2 – Rejon DOPS nr 3 – zamówieni obejmuje realizację Usług w następujących dziel-nicach Gdyni: Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Cisowa w wymiarze maksymalnym 96 000 godzin w czasie trwania umowy. Przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług u wskazanego podopiecznego. Czas ten nie obejmuje np. czasu niezbędnego na przemieszczanie się osoby świadczącej Usługi od jednego podopiecznego do drugiego, jeżeli osoba ta świadczy Usługi u kilku podopiecznych w ciągu jednego dnia. Zamawiający przez jedną godzinę świadczenia Usługi rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut. Usługi będą świadczone codziennie w godzinach od 7:00 do 21:00. Zamawiający wskazuje Rejon świadczenia usług jako podstawowy obszar realizacji zamówienia. Jednocześnie Zamawiający dopuszcza zlecanie usług także na rzecz osób znajdujących się poza Rejonem, na obszarze Gminy Miasta Gdyni, w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w celu zapewnienia ciągłości opieki, bezpieczeństwa, realizacji decyzji, w razie absencji personelu lub zdarzeń losowych. Łączna wartość usług zlecanych poza Rejonem nie przekroczy 5% maksymalnej wartości umowy. Usługi te będą rozliczane według tej samej stawki jednostkowej (stawki godzinowej), bez odrębnego wynagrodzenia z tytułu dojazdu do miejsca świadczenia usług. 2) Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmniejszenia przewidywanego wymiaru godzin świadczonych Usług w każdej części zamówienia, w szczególności w zależności od liczby osób ubiegających się o przyznanie wskazanej formy pomocy. Podana powyżej liczba godzin Usług jest maksymalna, natomiast minimalny wymiar godzin świadczonych Usług w okresie realizacji przedmiotu zamówienia wynosi: a) Część 1 – Usługi opiekuńcze rejon DOPS 1 – 45 000 godzin; b) Część 2 – Usługi opiekuńcze rejon DOPS 3 – 63 000 godzin. 3) Wykonawcy nie przysługuje roszczenie zlecenia maksymalnej liczby godzin, określonej dla danej części zamówienia. W przypadku zlecenia niepełnej liczby godzin Wykonawcy będzie przysługiwać tylko wynagrodzenie wynikające ze zrealizowanych Usług i nie będzie on zgłaszać roszczeń co do realizacji pozostałej części. 4) Usługi dla Części 1 świadczone będą w wymiarze maksymalnym 66 000 godzin w czasie trwania umowy, w tym szacuje się ilość godzin w 2026 roku – 44 000 godzin, natomiast w 2027 roku – 22 000 godzin. Taką ilość godzin przyjmuje się na potrzeby wyliczenia ceny ofertowej. Usługi dla Części 2 świadczone będą w wymiarze maksymalnym 96 000 godzin w czasie trwania umowy, w tym szacuje się ilość godzin w 2026 roku – 64 000 godzin, natomiast w 2027 roku – 32 000 godzin. Taką ilość godzin przyjmuje się na potrzeby wyliczenia ceny ofertowej. Przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług. Zamawiający pod pojęciem godziny rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut. 5) Szczegółowe informacje na temat przedmiotu zamówienia oraz sposobu jego realizacji, określa załącznik nr 1 do SWZ - Gdyński standard usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania, dalej zwany Standardem. 6) Zindywidualizowany zakres Usług dla każdej osoby nimi objętej każdorazowo zostanie określony w drodze postępowania administracyjnego i przekazany na piśmie w ramach zawartej umowy z wybranym Wykonawcą. 7) Wykonawca zobowiązany będzie do świadczenia wysokiej jakości usług opiekuńczych zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. 8) Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, Zamawiający wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r Kodeks Pracy osób, wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia, tj. osób wykonujących usługę w charakterze opiekunów (nie dotyczy koordynatorów), o ile mieszczą się one w zakresie art. 22 § 1 Kodeksu Pracy, który brzmi: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”. Zamawiający uznaje, że wykonywanie czynności opisanych w § 5 Standardu, polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. II. Wykonawca będzie zobowiązany do współpracy z Zamawiającym w zakresie realizacji Teleopieki dla osób objętych Usługami, na zasadach opisanych w SWZ. III. Zamawiający zastrzega sobie prawo nadzoru i kontroli nad realizacją Usług oraz pozostałych zobowiązań wynikających z przyszłej umowy. Wybrany Wykonawca będzie zobowiązany do prowadzenia stosownej dokumentacji określonej w projekcie umowie, a także do udostępniania Zamawiającemu bądź osobom upoważnionym przez Zamawiającego wszelkiej dokumentacji pozwalającej na stwierdzenie prawidłowości realizacji umowy. IV. Wykonawca zobowiązany będzie do dysponowania na terenie Gdyni lokalem na potrzeby koordynacji, rozliczenia i kontaktu w sprawach świadczonych usług. Lokal powinien posiadać bezpośredni numer telefonu, dostęp do poczty elektronicznej oraz być dostępny dla interesantów przynajmniej w godzinach 8:00 – 16:00 w dni robocze. V. Opis przedmiotu zamówienia został określony również we wzorze umowy, który stanowi załącznik nr 2 do SWZ.
Interne KennungDZP.26.3.2026.DW
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensPostępowanie niniejsze prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie art. 132 ustawy Pzp, oraz z zachowaniem zasad określonych ustawą Pzp dla zamówienia klasycznego o wartości szacunkowej równej lub przekraczającej progi unijne. Zgodnie z art. 359 ustawy Pzp, przy udzielaniu zamówień na usługi społeczne stosuje się przepisy ustawy właściwe dla zamówień klasycznych o wartości równej lub przekraczającej progi unijne - jeżeli wartość zamówienia wyrażona w złotych jest równa lub przekracza równowartość kwoty 750 000 euro, z możliwością wyłączenia stosowania wybranych przepisów ustawy Pzp, o których mowa w art. 360 tejże ustawy.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
LosLOT-0001
TitelCzęść 1 – Rejon DOPS nr 1
Beschreibung1) Część 1 – Rejon DOPS nr 1 – zamówienie obejmuje realizację Usług w następujących dzielnicach Gdyni: Redłowo, Orłowo, Karwiny, Dąbrowa, Mały Kack, Wielki Kack, Część Wzgórza Św. Maksymiliana, Wiczlino w wymiarze maksymalnie 66 000 godzin w czasie trwania umowy. Przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług u wskazanego podopiecznego. Czas ten nie obejmuje np. czasu niezbędnego na przemieszczanie się osoby świadczącej Usługi od jednego podopiecznego do drugiego, jeżeli osoba ta świadczy Usługi u kilku podopiecznych w ciągu jednego dnia. Zamawiający przez jedną godzinę świadczenia Usługi rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut. Usługi będą świadczone codziennie w godzinach od 7:00 do 21:00. Zamawiający wskazuje Rejon świadczenia usług jako podstawowy obszar realizacji zamówienia. Jednocześnie Zamawiający dopuszcza zlecanie usług także na rzecz osób znajdujących się poza Rejonem, na obszarze Gminy Miasta Gdyni, w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w celu zapewnienia ciągłości opieki, bezpieczeństwa, realizacji decyzji, w razie absencji personelu lub zdarzeń losowych. Łączna wartość usług zlecanych poza Rejonem nie przekroczy 5% maksymalnej wartości umowy. Usługi te będą rozliczane według tej samej stawki jednostkowej (stawki godzinowej), bez odrębnego wynagrodzenia z tytułu dojazdu do miejsca świadczenia usług. 2) Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmniejszenia przewidywanego wymiaru godzin świadczonych Usług w każdej części zamówienia, w szczególności w zależności od liczby osób ubiegających się o przyznanie wskazanej formy pomocy. Podana powyżej liczba godzin Usług jest maksymalna, natomiast minimalny wymiar godzin świadczonych Usług w okresie realizacji przedmiotu zamówienia wynosi: Część 1 – Usługi opiekuńcze rejon DOPS 1 – 45 000 godzin; 3) Wykonawcy nie przysługuje roszczenie zlecenia maksymalnej liczby godzin, określonej dla danej części zamówienia. W przypadku zlecenia niepełnej liczby godzin Wykonawcy będzie przysługiwać tylko wynagrodzenie wynikające ze zrealizowanych Usług i nie będzie on zgłaszać roszczeń co do realizacji pozostałej części. 4) Usługi dla Części 1 świadczone będą w wymiarze maksymalnym 66 000 godzin w czasie trwania umowy, w tym szacuje się ilość godzin w 2026 roku – 44 000 godzin, natomiast w 2027 roku – 22 000 godzin. Taką ilość godzin przyjmuje się na potrzeby wyliczenia ceny ofertowej. Przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług. Zamawiający pod pojęciem godziny rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut. 5) Szczegółowe informacje na temat przedmiotu zamówienia oraz sposobu jego realizacji, określa załącznik nr 1 do SWZ - Gdyński standard usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania, dalej zwany Standardem. 6) Zindywidualizowany zakres Usług dla każdej osoby nimi objętej każdorazowo zostanie określony w drodze postępowania administracyjnego i przekazany na piśmie w ramach zawartej umowy z wybranym Wykonawcą. 7) Wykonawca zobowiązany będzie do świadczenia wysokiej jakości usług opiekuńczych zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. 8) Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, Zamawiający wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r Kodeks Pracy osób, wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia, tj. osób wykonujących usługę w charakterze opiekunów (nie dotyczy koordynatorów), o ile mieszczą się one w zakresie art. 22 § 1 Kodeksu Pracy. Zamawiający uznaje, że wykonywanie czynności opisanych w § 5 Standardu, polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. 9) Jeżeli czynności wskazane w pkt. 8) spełniające przesłanki art. 22 § 1 Kodeksu Pracy Wykonawca będzie Wykonywał samodzielnie (jako właściciel/współwłaściciel) Zamawiający uzna to za spełnienie warunku zatrudnienia na umowę o pracę osób wykonujących czynności związane z realizacją zamówienia. 10) Wykonawca oświadczy, iż osoba lub osoby, wykonujące zamówienie w charakterze opiekuna, wynikające z przedmiotu zamówienia, o których mowa w pkt. 8) są lub będą zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy. 11) W trakcie realizacji zamówienia Zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec Wykonawcy w zakresie spełniania przez Wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, o którym mowa w pkt 8). 12) Wykonawca będzie zobowiązany do współpracy z Zamawiającym w zakresie realizacji Teleopieki dla osób objętych Usługami. 13) Zamawiający zastrzega sobie prawo nadzoru i kontroli nad realizacją Usług oraz pozostałych zobowiązań wynikających z przyszłej umowy. Wybrany Wykonawca będzie zobowiązany do prowadzenia stosownej dokumentacji określonej w projekcie umowie, a także do udostępniania Zamawiającemu bądź osobom upoważnionym przez Zamawiającego wszelkiej dokumentacji pozwalającej na stwierdzenie prawidłowości realizacji umowy. 14) Wykonawca zobowiązany będzie do dysponowania na terenie Gdyni lokalem na potrzeby koordynacji, rozliczenia i kontaktu w sprawach świadczonych usług. Lokal powinien posiadać bezpośredni numer telefonu, dostęp do poczty elektronicznej oraz być dostępny dla interesantów przynajmniej w godzinach 8:00 – 16:00 w dni robocze. Pozostałe szczegóły dotyczące części znajdują się w treści SWZ oraz w jej załącznikach.
Optionen
Beschreibung der OptionenW przypadku pozyskania dodatkowych środków finansowych (np. programy Unijne, programy ministerialne, środki z Funduszy państwowych) na realizację przedmiotu zamówienia, Zamawiający przewiduje możliwość zastosowania prawa opcji, zwiększając przedmiot zamówienia o dodatkowy wymiar godzin świadczenia Usługi, tj. w Części nr 1 do maksymalne 10 000 godzin. Ostateczną ilość godzin w ramach opcji Zamawiający wskaże wykonawcy uruchamiając opcję (ilość godzin może być mniejsza od wskazanej ilości maksymalnej). Przy czym cena jednostkowa godziny świadczenia usługi w ramach opcji będzie taka sama jak cena jednostkowa godziny świadczenia usługi zaoferowanej przez wykonawcę w ramach zamówienia podstawowego ( w danym roku). Prawo opcji polega na tym, że Zamawiający może zlecić zakup dodatkowych godzin świadczonych usług (przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług, Zamawiający pod pojęciem godziny rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut), z zastrzeżeniem, że Wykonawcy nie przysługuje żadne roszczenie w stosunku do Zamawiającego, w przypadku gdy Zamawiający z prawa opcji nie skorzysta. Zasady realizacji przedmiotu umowy objęte prawem opcji, sposobu zapłaty, kar umownych itp. będą takie same jak te, które obowiązują w stosunku do podstawowego zamówienia. Zamawiający powiadomi Wykonawcę o skorzystaniu z prawa opcji w terminie maksymalnie do 28 lutego 2027 roku.
LosLOT-0002
TitelCzęść 2 – Rejon DOPS nr 3
Beschreibung1) b) Część 2 – Rejon DOPS nr 3 – zamówieni obejmuje realizację Usług w następujących dziel-nicach Gdyni: Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Cisowa w wymiarze maksymalnym 96 000 godzin w czasie trwania umowy. Przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług u wskazanego podopiecznego. Czas ten nie obejmuje np. czasu niezbędnego na przemieszczanie się osoby świadczącej Usługi od jednego podopiecznego do drugiego, jeżeli osoba ta świadczy Usługi u kilku podopiecznych w ciągu jednego dnia. Zamawiający przez jedną godzinę świadczenia Usługi rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut. Usługi będą świadczone codziennie w godzinach od 7:00 do 21:00. Zamawiający wskazuje Rejon świadczenia usług jako podstawowy obszar realizacji zamówienia. Jednocześnie Zamawiający dopuszcza zlecanie usług także na rzecz osób znajdujących się poza Rejonem, na obszarze Gminy Miasta Gdyni, w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w celu zapewnienia ciągłości opieki, bezpieczeństwa, realizacji decyzji, w razie absencji personelu lub zdarzeń losowych. Łączna wartość usług zlecanych poza Rejonem nie przekroczy 5% maksymalnej wartości umowy. Usługi te będą rozliczane według tej samej stawki jednostkowej (stawki godzinowej), bez odrębnego wynagrodzenia z tytułu dojazdu do miejsca świadczenia usług. 2) Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmniejszenia przewidywanego wymiaru godzin świadczonych Usług w każdej części zamówienia, w szczególności w zależności od liczby osób ubiegających się o przyznanie wskazanej formy pomocy. Podana powyżej liczba godzin Usług jest maksymalna, natomiast minimalny wymiar godzin świadczonych Usług w okresie realizacji przedmiotu zamówienia wynosi: b) Część 2 – Usługi opiekuńcze rejon DOPS 3 – 63 000 godzin; 3) Wykonawcy nie przysługuje roszczenie zlecenia maksymalnej liczby godzin, określonej dla danej części zamówienia. W przypadku zlecenia niepełnej liczby godzin Wykonawcy będzie przysługiwać tylko wynagrodzenie wynikające ze zrealizowanych Usług i nie będzie on zgłaszać roszczeń co do realizacji pozostałej części. 4) Usługi dla Części 2 świadczone będą w wymiarze maksymalnym 96 000 godzin w czasie trwania umowy, w tym szacuje się ilość godzin w 2026 roku – 64 000 godzin, natomiast w 2027 roku – 32 000 godzin. Taką ilość godzin przyjmuje się na potrzeby wyliczenia ceny ofertowej. Przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług. Zamawiający pod pojęciem godziny rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut. 5) Szczegółowe informacje na temat przedmiotu zamówienia oraz sposobu jego realizacji, określa załącznik nr 1 do SWZ - Gdyński standard usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania, dalej zwany Standardem. 6) Zindywidualizowany zakres Usług dla każdej osoby nimi objętej każdorazowo zostanie określony w drodze postępowania administracyjnego i przekazany na piśmie w ramach zawartej umowy z wybranym Wykonawcą. 7) Wykonawca zobowiązany będzie do świadczenia wysokiej jakości usług opiekuńczych zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. 8) Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, Zamawiający wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r Kodeks Pracy osób, wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia, tj. osób wykonujących usługę w charakterze opiekunów (nie dotyczy koordynatorów), o ile mieszczą się one w zakresie art. 22 § 1 Kodeksu Pracy. Zamawiający uznaje, że wykonywanie czynności opisanych w § 5 Standardu, polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. 9) Jeżeli czynności wskazane w pkt. 8) spełniające przesłanki art. 22 § 1 Kodeksu Pracy Wykonawca będzie Wykonywał samodzielnie (jako właściciel/współwłaściciel) Zamawiający uzna to za spełnienie warunku zatrudnienia na umowę o pracę osób wykonujących czynności związane z realizacją zamówienia. 10) Wykonawca oświadczy, iż osoba lub osoby, wykonujące zamówienie w charakterze opiekuna, wynikające z przedmiotu zamówienia, o których mowa w pkt. 8) są lub będą zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy. 11) W trakcie realizacji zamówienia Zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec Wykonawcy w zakresie spełniania przez Wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, o którym mowa w pkt 8). 12) Wykonawca będzie zobowiązany do współpracy z Zamawiającym w zakresie realizacji Teleopieki dla osób objętych Usługami. 13) Zamawiający zastrzega sobie prawo nadzoru i kontroli nad realizacją Usług oraz pozostałych zobowiązań wynikających z przyszłej umowy. Wybrany Wykonawca będzie zobowiązany do prowadzenia stosownej dokumentacji określonej w projekcie umowie, a także do udostępniania Zamawiającemu bądź osobom upoważnionym przez Zamawiającego wszelkiej dokumentacji pozwalającej na stwierdzenie prawidłowości realizacji umowy. 14) Wykonawca zobowiązany będzie do dysponowania na terenie Gdyni lokalem na potrzeby koordynacji, rozliczenia i kontaktu w sprawach świadczonych usług. Lokal powinien posiadać bezpośredni numer telefonu, dostęp do poczty elektronicznej oraz być dostępny dla interesantów przynajmniej w godzinach 8:00 – 16:00 w dni robocze. Pozostałe szczegóły dotyczące części znajdują się w treści SWZ oraz w jej załącznikach.
Beschreibung der OptionenW przypadku pozyskania dodatkowych środków finansowych (np. programy Unijne, programy ministerialne, środki z Funduszy państwowych) na realizację przedmiotu zamówienia, Zamawiający przewiduje możliwość zastosowania prawa opcji, zwiększając przedmiot zamówienia o dodatkowy wymiar godzin świadczenia Usługi, tj. w Części nr 2 do maksymalne 10 000 godzin. Ostateczną ilość godzin w ramach opcji Zamawiający wskaże wykonawcy uruchamiając opcję (ilość godzin może być mniejsza od wskazanej ilości maksymalnej). Przy czym cena jednostkowa godziny świadczenia usługi w ramach opcji będzie taka sama jak cena jednostkowa godziny świadczenia usługi zaoferowanej przez wykonawcę w ramach zamówienia podstawowego ( w danym roku). Prawo opcji polega na tym, że Zamawiający może zlecić zakup dodatkowych godzin świadczonych usług (przy czym pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia Usług, należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia Usług, Zamawiający pod pojęciem godziny rozumie godzinę zegarową tj. 60 minut), z zastrzeżeniem, że Wykonawcy nie przysługuje żadne roszczenie w stosunku do Zamawiającego, w przypadku gdy Zamawiający z prawa opcji nie skorzysta. Zasady realizacji przedmiotu umowy objęte prawem opcji, sposobu zapłaty, kar umownych itp. będą takie same jak te, które obowiązują w stosunku do podstawowego zamówienia. Zamawiający powiadomi Wykonawcę o skorzystaniu z prawa opcji w terminie maksymalnie do 28 lutego 2027 roku.