2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om levering af operatørborde
Beschreibung: Rigspolitiet gennemfører på vegne af Københavns Politi et offentligt udbud af kontrakt om levering af 54 operatørborde til en ny vagtcentral i København. Byggeriet af den nye vagtcentral forventes færdigt i slutningen af august 2026, hvor levering og montering af operatørbordene skal finde sted umiddelbart derefter. For yderligere henvises til udbudsmaterialet. Et operatørbord skal kunne håndtere meget og tungt elektronisk udstyr, hvorfor der bl.a. som del af bordet indgår et specialtilpasset teknikskab under bordpladen. Samtidig med stor belastning fra bl.a. it-udstyr udsættes bordene yderligere også for meget slid, da en vagtcentral er i brug hele døgnet rundt 365 dage om året. Foruden levering og montering af de 54 operatørborde inkluderer kontrakten yderligere reparationsservice, samt mulighed for tilkøb af monitorracks og akustikplader til bordene. Dertil indeholder kontrakten en option på rekvirering af yderligere op til 30 operatørborde samt tilkøb. Det skal bemærkes, at alle øvrige politikredse også kan trække på optionen. Leveringssted vil være inden for Danmarks grænser. For yderligere beskrivelse af genstanden henvises til udbudsmaterialet, herunder Bilag 1: Kravspecifikation.
Interne Kennung: 2025-196351
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39120000 Tische, Schränke, Schreibtische und Bücherschränke, 39121000 Schreibtische und Tische, 39130000 Büromöbel
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 84 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kunden har option på at foretage supplerende anskaffelser løbende i hele kontraktperioden op til samlet set 30 ekstra operatørborde samt tilbehør