See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud på indsamling og transport af rest- og madaffald, genbrugsmaterialer og miljøkasser i Randers Kommune
Beschreibung: Nærværende udbud omhandler Aftale på indsamling og transport af rest- og madaffald, genbrugsmaterialer og miljøkasser til farligt affald i Randers Kommune. Der skal foretages indsamling af to- og firehjulede beholdere eller affaldssække (samlet benævnt ”Beholdere”) fra ca. 100.000 borgere fordelt på ca. 46.000 adresser i Randers Kommune fordelt på tværs af enfamilieboliger, boliger med fællesløsninger, sommerhuse, kolonihaver, erhvervsvirksomheder, kommunale institutioner og lign.
Vorherige Bekanntmachung: 267219-2023
Interne Kennung: 267219-2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: OPTION 1: - Renovatøren skal til enfamilieboliger med egne skraldespande, udlevere en ny pakke poser (indeholdende tre (3) ruller), når Randers Kommunes borgere har bundet en pose på håndtaget af Beholderen. Ordregiver skal årligt og senest ved udgangen af 3. kvartal tilkendegive hvorvidt Ordregiver tiltræder optionen i det næstkommende aftaleår (01.05 – 31.04). OPTION 2: - Renovatøren har mulighed for at opnå en automatisk forlængelse af Aftalen i 24 måneder frem til den 30.04.2034, forudsat Renovatøren ikke senere end 01.05.2028 opfylder kravet om 80 pct. (%) tømninger via Renovationsbiler med nul-emissionsudledning jf. MK 71 i Kontraktbilag 1. OPTION 3: - Renovatøren har mulighed for at opnå en automatisk forlængelse af aftalen i 12 måneder frem til den 30.04.2033, forudsat Renovatøren efter den 01.05.2028, men ikke senere end den 01.05.2029 opfylder kravet om 80 pct. (%) tømninger via Renovationsbiler med nul-emissionsudledning jf. MK 71 i Kontraktbilag 1.