96261-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – EU-udbud vedr. Boligkontoret, Århus AFD. 84, NØRRE BOULEVARD 5
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud vedr. Boligkontoret, Århus AFD. 84, NØRRE BOULEVARD 5
BeschreibungBoligkontoret Århus (herefter ”Bygherre”) udbyder hermed en totalentreprisekonkurrence vedrørende projektering og udførelse af ca. 66 almene boliger med fællesfaciliteter. Boligerne skal opføres på et centralt beliggende byggefelt på adressen Nørre Boulevard 5, 8000 Aarhus C. Projektet omfatter opførelse af ca. 6000 m2 almene boliger med fællesfaciliteter i totalentreprise, opført som etageboligbyggeri i varierende bygningshøjde op til 5 etager med tilhørende cykelparkering og depoter i kælder. Der gøres opmærksom på, at der for projektet allerede foreligger en BYGGETILLADELSE af 11. september 2025, og at Totalentreprenøren skal igangsætte arbejder på byggepladsen inden d. 11. september 2026, for at byggetilladelsen ikke bortfalder. Ansøgning om byggetilladelse er udarbejdet af Bygherres indledende rådgivere AART Arkitekter med underrådgiver Ingeniørfirmaet Viggo Madsen. Disse har haft til opgave at udforme bygningen og ansøge om og opnå byggetilladelse iht. den gældende lokalplan, herunder at indhente de nødvendige dispensationer. Der foreligger således et myndighedsprojekt (herefter ”Bygherres myndighedsprojekt”). Der er ikke udarbejdet myndighedsmateriale iht YBL18, men alene arkitektprojekt og starterklæringer inkl. tilhørende bilag, der har sikret at en byggetilladelse kunne gives. Bygherres myndighedsprojekt der er udarbejdet af indledende rådgivere, er fuldt tilgængeligt i forhold til at være vedlagt som bilag til udbudsmaterialet. De deltagende virksomheder er frit stillet med hensyn til valg af materialer samt disponeringen af de i udbudsmaterialet nævnte boliger, forudsat at kravene i byggetilladelse, byggeprogrammet, samt det øvrige udbudsmateriale er opfyldt. Projektet vedrører almene boliger og gennemføres med offentlig støtte. Opgaven er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende bekendtgørelser, cirkulærer og vejledninger mv. Totalentreprisen indeholder viderebearbejdelse af dispositionsforslag, udarbejdelse af projektforslag, myndighedsprojekt samt udbudsprojekt og udførelsesprojekt, samt udførelse/opførelse af det tilbudte. Totalentreprenøren er ansvarlig for projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B), samt bæredygtighedsledelse og certificerede rådgivere på brand og statik. De indeholdte rådgivningsydelser i totalentreprisen udføres i overensstemmelse med YBL18 og med de ændringer og præciseringer, som fremgår af udbudsmaterialet. ABT18 med Bygherres tilføjelser og fravigelser er gældende for totalentreprisen. Udbuddet gennemføres som en omvendt licitation, hvor prisen for opgaven er fastsat til at udgøre 88.900.000 kr. ekskl. moms. Der konkurreres derfor ikke på pris, men alene på kvalitetskriterier. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i det øvrige udbudsmateriale.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern, 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser, 45210000 Bauleistungen im Hochbau
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungBoligkontoret Århus (herefter ”Bygherre”) udbyder hermed en totalentreprisekonkurrence vedrørende projektering og udførelse af ca. 66 almene boliger med fællesfaciliteter. Boligerne skal opføres på et centralt beliggende byggefelt på adressen Nørre Boulevard 5, 8000 Aarhus C. Projektet omfatter opførelse af ca. 6000 m2 almene boliger med fællesfaciliteter i totalentreprise, opført som etageboligbyggeri i varierende bygningshøjde op til 5 etager med tilhørende cykelparkering og depoter i kælder. Der gøres opmærksom på, at der for projektet allerede foreligger en BYGGETILLADELSE af 11. september 2025, og at Totalentreprenøren skal igangsætte arbejder på byggepladsen inden d. 11. september 2026, for at byggetilladelsen ikke bortfalder. Ansøgning om byggetilladelse er udarbejdet af Bygherres indledende rådgivere AART Arkitekter med underrådgiver Ingeniørfirmaet Viggo Madsen. Disse har haft til opgave at udforme bygningen og ansøge om og opnå byggetilladelse iht. den gældende lokalplan, herunder at indhente de nødvendige dispensationer. Der foreligger således et myndighedsprojekt (herefter ”Bygherres myndighedsprojekt”). Der er ikke udarbejdet myndighedsmateriale iht YBL18, men alene arkitektprojekt og starterklæringer inkl. tilhørende bilag, der har sikret at en byggetilladelse kunne gives. Bygherres myndighedsprojekt der er udarbejdet af indledende rådgivere, er fuldt tilgængeligt i forhold til at være vedlagt som bilag til udbudsmaterialet. De deltagende virksomheder er frit stillet med hensyn til valg af materialer samt disponeringen af de i udbudsmaterialet nævnte boliger, forudsat at kravene i byggetilladelse, byggeprogrammet, samt det øvrige udbudsmateriale er opfyldt. Projektet vedrører almene boliger og gennemføres med offentlig støtte. Opgaven er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende bekendtgørelser, cirkulærer og vejledninger mv. Totalentreprisen indeholder viderebearbejdelse af dispositionsforslag, udarbejdelse af projektforslag, myndighedsprojekt samt udbudsprojekt og udførelsesprojekt, samt udførelse/opførelse af det tilbudte. Totalentreprenøren er ansvarlig for projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B), samt bæredygtighedsledelse og certificerede rådgivere på brand og statik. De indeholdte rådgivningsydelser i totalentreprisen udføres i overensstemmelse med YBL18 og med de ændringer og præciseringer, som fremgår af udbudsmaterialet. ABT18 med Bygherres tilføjelser og fravigelser er gældende for totalentreprisen. Udbuddet gennemføres som en omvendt licitation, hvor prisen for opgaven er fastsat til at udgøre 88.900.000 kr. ekskl. moms. Der konkurreres derfor ikke på pris, men alene på kvalitetskriterie Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i det øvrige udbudsmateriale.