See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af kontrakt vedrørende danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. i Aalborg og Rebild Kommuner
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører kontrakter på levering af danskuddannelse til voksne udlændige m.fl. i Aalborg og Rebild Kommuner (Ordregiver). Ordregiver er forpligtet til at tilbyde danskuddannelse iht. Bekendtgørelse af lov om danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl., på nuværende tidspunkt LBK nr. 1372 af 22/09/2022 (danskuddannelsesloven). Det er ikke alle kursister, der har de faglige og læringsmæssige kompetencer til at kunne profitere af modulundervisning på danskuddannelse 1, og derfor skal kontrakterne også omfatte mulighed for at tilbyde alternativ undervisning, så disse kursister får et anvendeligt mundtligt hverdagsdansk uden at få en egentlig danskuddannelse. Aalborg Kommune har i dag egen sprogskole, som foretager undervisning af Ordregivers borgere. I forbindelse med gennemførelse af nærværende udbudsforretning, gør Ordregiver opmærksom på, at Aalborg Kommune vil afgive et kontrolbud. Såfremt kontrolbuddet viser sig at være det økonomisk mest fordelagtige, set i forhold til tildelingskriterierne, vil udbuddet derfor annulleres og Aalborg Kommune fortsætte med at løfte opgaven selv, herunder vil Rebild Kommunes kursister omfattes af Aalborg Kommunes undervisningstilbud. Såfremt en ekstern leverandør/ tilbudsgiver afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vil Aalborg Kommunes personale, som er ansat ved den kommunale sprogskole, være omfattet af virksomhedsoverdragelse, jf. LBK nr. 710 af 20/08/2002 (Virksomhedsoverdragelsesloven). Såfremt en ekstern leverandør/tilbudsgiver har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vil denne desuden være forpligtet til at overtage Aalborg Kommunes Sprogskole lejemål, ved en 1-årig fremleje-kontrakt i skoleåret 2026/2027, samt være forpligtet til at købe Aalborg Kommune Sprogskoles inventar, udvalgt IT-udstyr og bøger. Udbuddet af danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. i Aalborg og Rebild Kommune annulleres, da Aalborg Kommunes kontrolbud på opgaven er det økonomisk mest fordelagtige ift. tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Vorherige Bekanntmachung: 794249-2025
Interne Kennung: 577848
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til udbudslovens afsnit III om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (LBK nr. 116 af d. 03/02/2025). Nærværende udbud gennemføres som en offentlig udbudsproces, således at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og opfylder angivne mindstekrav, kan afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører kontrakter på levering af danskuddannelse til voksne udlændige m.fl. i Aalborg og Rebild Kommuner (Ordregiver). Ordregiver er forpligtet til at tilbyde danskuddannelse iht. Bekendtgørelse af lov om danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl., på nuværende tidspunkt LBK nr. 1372 af 22/09/2022 (danskuddannelsesloven). Det er ikke alle kursister, der har de faglige og læringsmæssige kompetencer til at kunne profitere af modulundervisning på danskuddannelse 1, og derfor skal kontrakterne også omfatte mulighed for at tilbyde alternativ undervisning, så disse kursister får et anvendeligt mundtligt hverdagsdansk uden at få en egentlig danskuddannelse. Aalborg Kommune har i dag egen sprogskole, som foretager undervisning af Ordregivers borgere. I forbindelse med gennemførelse af nærværende udbudsforretning, gør Ordregiver opmærksom på, at Aalborg Kommune vil afgive et kontrolbud. Såfremt kontrolbuddet viser sig at være det økonomisk mest fordelagtige, set i forhold til tildelingskriterierne, vil udbuddet derfor annulleres og Aalborg Kommune fortsætte med at løfte opgaven selv, herunder vil Rebild Kommunes kursister omfattes af Aalborg Kommunes undervisningstilbud. Såfremt en ekstern leverandør/ tilbudsgiver afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vil Aalborg Kommunes personale, som er ansat ved den kommunale sprogskole, være omfattet af virksomhedsoverdragelse, jf. LBK nr. 710 af 20/08/2002 (Virksomhedsoverdragelsesloven). Såfremt en ekstern leverandør/tilbudsgiver har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vil denne desuden være forpligtet til at overtage Aalborg Kommunes Sprogskole lejemål, ved en 1-årig fremleje-kontrakt i skoleåret 2026/2027, samt være forpligtet til at købe Aalborg Kommune Sprogskoles inventar, udvalgt IT-udstyr og bøger.