2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pleje af grønne områder mm samt vintertjeneste - Alabu Bolig
Beschreibung: Pleje af grønne områder mm samt option på vintertjeneste på i alt ca. 35 afdelinger i Aalborg og omegn med lokationer/ bygningskomplekser under Alabu Bolig. Opgaven udbydes i 3 delaftaler: Delaftale 1: Ca. 16 afdelinger i Aalborg SØ. Pleje af grønne områder omfatter ydelser på bl.a. ca. 93.000 m2 græsarealer, ca. 57.000 m2 faste belægning, ca. 11.000 m2 busket/buske/hæk og ca. 525 solitære træer. Vintertjeneste (OPTION) omfatter beredskabsvagt og glatførebekæmpelse samt snerydning på ca. 28.000 m2 kørebaner og p-pladser og ca. 25.000 m2 gangarealer, trapper og svalegange. Delaftale 2: Ca. 10 afdelinger i Aalborg Ø, Aalborg, Aalborg SV, Terndrup, Bælum og Svenstrup Pleje af grønne områder omfatter ydelser på bl.a. ca. 76.000 m2 græsarealer, ca. 45.000 m2 faste belægning, ca. 19.000 m2 busket/buske/hæk og ca. 500 solitære træer. Vintertjeneste (OPTION) omfatter beredskabsvagt og glatførebekæmpelse samt snerydning på ca. 26.000 m2 kørebaner og p-pladser og ca. 26.000 m2 gangarealer, trapper og svalegange Delaftale 3: Ca. 9 afdelinger i Gistrup og Klarup. Pleje af grønne områder omfatter ydelser på bl.a. ca. 39.000 m2 græsarealer, ca. 33.000 m2 faste belægning, ca. 5.000 m2 busket/buske/hæk og ca. 250 solitære træer. Vintertjeneste (OPTION) omfatter beredskabsvagt og glatførebekæmpelse samt snerydning på ca. 19.000 m2 kørebaner og p-pladser og ca. 7.000 m2 gangarealer, trapper og svalegange Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte ydelse. Pleje af grønne områder og vintertjeneste bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern leverandør (udbuddets omfang fremgår af Bilag A i KB2 udbudsbetingelser).
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal tilmelde sig udbuddet og afgive tilbud via det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiver skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud, herunder udfyldt ESPD. ESPD udarbejdes online i udbudssystemet i den særlige ESPD-funktion VIGTIGT: Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet tilbuddet på anden måde end i den særlige ESPD-funktion. En tilbudsgiver der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt tilbudsgiver udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de i sammenslutningen deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne i sammenslutningen hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af kontrakten. Dokumentation: For tilbudsgivere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af dokumentationen skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Tilbudsgiver kan basere sig på andre virksomheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen. I sådanne tilfælde skal tilbudsgiver i ESPD del II afsnit C (”Oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet”) svare ”Ja”. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet i forhold til den økonomiske/finansielle formåen og/eller den tekniske/faglige formåen, herunder i forhold til opfyldelse af minimumskrav, skal tilbudsgiver vedlægge et særskilt ESPD udfyldt af disse andre enheder med de oplysninger, der anmodes om i ESPD del II, afsnit A og B, del III og IV. Desuden skal ansøger udfylde ESPD del V. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være tilbudsgivers og de støttende enheders samlede egnethed, der vurderes. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på sit moderselskabs økonomiske formåen, indgår tilbudsgivers egen økonomiske formåen ikke særskilt i beregningen, idet tilbudsgivers økonomiske formåen allerede er indregnet i moderselskabets regnskabstal. Opmærksomheden henledes desuden på, at såfremt tilbudsgiver baserer sin tekniske og faglige formåen på andre enheders kapacitet, skal den/de pågældende enheder udføre den del af Kontrakten, som enhedens kapacitet relaterer sig til. Dokumentation: For tilbudsgivere, som baserer sig på andre enheders kapacitet til brug for opfyldelse af mindstekravene til henholdsvis økonomisk og finansiel formåen og faglige og tekniske formåen, gælder desuden, at tilbudsgiver som en del af dokumentationen skal fremlægge en støtteerklæring, som godtgør, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiveren. Hvis en tilbudsgiver beror sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, skal denne enhed påtage sig solidarisk at hæfte for tilbudsgivers forpligtelser overfor ordregiver under den udbudte kontrakt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77311000 Pflegearbeiten für Ziergärten und Parks, 77312000 Unkrautjäten, 77314000 Grundstückspflege, 77340000 Baum- und Heckenschnitt, 90612000 Straßenkehrdienste, 90620000 Schneeräumung, 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pleje af grønne områder og vintertjeneste 1 Alabu Bolig
Beschreibung: Ca. 16 afdelinger i Aalborg SØ. Pleje af grønne områder omfatter ydelser på bl.a. ca. 93.000 m2 græsarealer, ca. 57.000 m2 faste belægning, ca. 11.000 m2 busket/buske/hæk og ca. 525 solitære træer. Vintertjeneste (OPTION) omfatter beredskabsvagt og glatførebekæmpelse samt snerydning på ca. 28.000 m2 kørebaner og p-pladser og ca. 25.000 m2 gangarealer, trapper og svalegange.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er optioner på vintertjeneste samt diverse time- og enhedspriser på ekstraopgaver samt senrydning og glatførebekæmpelse - beskrevet i udbudsmaterialet
Los: LOT-0002
Titel: Pleje af grønne områder og vintertjeneste 2 Alabu Bolig
Beschreibung: Ca. 10 afdelinger i Aalborg Ø, Aalborg, Aalborg SV, Terndrup, Bælum og Svenstrup Pleje af grønne områder omfatter ydelser på bl.a. ca. 76.000 m2 græsarealer, ca. 45.000 m2 faste belægning, ca. 19.000 m2 busket/buske/hæk og ca. 500 solitære træer. Vintertjeneste (OPTION) omfatter beredskabsvagt og glatførebekæmpelse samt snerydning på ca. 26.000 m2 kørebaner og p-pladser og ca. 26.000 m2 gangarealer, trapper og svalegange
Los: LOT-0003
Titel: Pleje af grønne områder og vintertjeneste 3 Alabu Bolig
Beschreibung: Ca. 9 afdelinger i Gistrup og Klarup. Pleje af grønne områder omfatter ydelser på bl.a. ca. 39.000 m2 græsarealer, ca. 33.000 m2 faste belægning, ca. 5.000 m2 busket/buske/hæk og ca. 250 solitære træer. Vintertjeneste (OPTION) omfatter beredskabsvagt og glatførebekæmpelse samt snerydning på ca. 19.000 m2 kørebaner og p-pladser og ca. 7.000 m2 gangarealer, trapper og svalegange