395085-2026 - Διαγωνισμός
Φινλανδία – Υπηρεσίες εκπαίδευσης ενηλίκων σε πανεπιστημιακό επίπεδο – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Υπηρεσίες
2. Διαδικασία
Διαδικασία
ΤίτλοςKognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
ΠεριγραφήHankinnan kohteena on kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus. Koulutuksen tulee tarjota valmiudet tuloksellisen psykoterapiahoidon toteuttamiseen vakavista psyykkisistä häiriöistä toipumiseen. Koulutuksessa edellytetään painotusta 1) eri ikäryhmiin kuuluvien potilaiden (lapset, nuoret, aikuiset) psykoterapiahoitoon liittyvää osaamista, 2) kehityksellisen näkökulman huomioimista psyykkisten oireiden synnyssä, 3) valmiuksiin toteuttaa fokusoitua lyhytpsykoterapiaa, joka lähtee potilaan tarpeista, 4) traumapsykoterapeuttiseen osaamiseen, 5) neuropsykiatrisesti oireilevien potilaiden psykoterapeuttiseen hoitoon, 6) tunnesäätelyyn ja käyttäytymisen säätelyn vaikeuksien hoitoon (esim. käytöshäiriöt, epävakaus ja aggressiivisuus) eri ikäryhmissä, 7) vakaviin psykiatrisiin häiriöihin ja 8) sosiaalisen verkoston kanssa työskentelyyn. Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue (Tilaaja) haluaa tukea työntekijöidensä ammatillista kehittymistä ja kouluttautumista sekä vahvistaa omaa palvelutuotantoaan lisäämällä psykoterapiapalvelujen osaamista ja saatavuutta osana hyvinvointialueen palvelukokonaisuutta. Hankinta ei koske yksittäisten koulutuspaikkojen ostamista tai opiskelijakiintiöiden varaamista, vaan kyse on koulutuksen toteuttamista mahdollistavasta palvelukokonaisuudesta, jossa koulutuksen järjestäjä vastaa koulutuksen sisällöstä ja opiskelijavalinnasta. Koulutuksen järjestäjä vastaa opiskelijavalinnoista omien valintakriteeriensä ja -menettelyjensä mukaisesti, eikä Tilaaja osallistu opiskelijavalintoihin. Koulutus voidaan toteuttaa osana laajempaa opiskelijaryhmää, ja siihen voidaan hyväksyä opiskelijoita myös muista organisaatioista. Koulutuksen enimmäislaajuus on 24 koulutettavaa. Tilaaja ei sitoudu eikä voi vaikuttaa siihen, kuinka monta Tilaajan henkilöstöön kuuluvaa hakijaa valitaan koulutukseen. Tarjottavan koulutuksen tulee olla yliopiston järjestämä tai yliopiston ja kouluttajaorganisaation yhteistyössä toteuttama psykoterapeuttikoulutus siten, että koulutus täyttää Valtioneuvoston asetuksen 1120/2010 mukaiset psykoterapeuttikoulutukselle asetetut vaatimukset ja mahdollistaa psykoterapeutin nimikesuojatun ammattinimikkeen käyttöoikeuden hakemisen Suomessa Lupa- ja valvontaviraston mukaisesti. Lisäksi koulutuksen toteutukseen osallistuvalla yliopistolla tulee olla psykologian tai lääketieteellisen alan koulutusvastuu Suomessa. Palvelu tulee tuottaa suomen kielellä. Hankintayksikkö on varautunut koulutusmääräraha budjetoinnissa siten, että Tilaaja voi osallistua koulutuksen toteuttamiseen mahdollistamalla henkilöstönsä hakeutumisen koulutukseen, osallistumalla työntekijöidensä koulutuksen rahoitukseen sekä mahdollisesti tarjoamalla koulutuksen toteuttamiseen soveltuvia tiloja. Vuosittain vahvistettavan koulutusbudjettinsa mukaisesti Tilaaja voi osallistua henkilöstönsä koulutukseen tämän sopimuksen puitteissa. Tilaajan rahoitusosuus yksittäisen koulutettavan koulutukseen on kuitenkin enintään 5 000 euroa lukuvuodessa, Tilaajalla ei ole velvollisuutta käyttää mainittua kokonaissummaa.
Εσωτερικό αναγνωριστικόHYVAEP/1775/2026
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Κύρια χαρακτηριστικά της διαδικασίαςHankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä hankintalain 125 §:n mukaisesti. Hankintayksikkö pidättää oikeuden hylätä kaikki tarjoukset, mikäli tarjoushinnat ylittävät olennaisesti yleisen hintatason tai tarjoukset ovat muutoin hankintayksikölle ilmeisen epäedullisia. Tarjouksen laatimisesta, esittelystä tai muusta hankintamenettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousten käsittely etenee seuraavasti: -tarjousten avaaminen -tarjoajien soveltuvuuden arviointi -tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden tarkastaminen -tarjousten vertailu -hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksen tiedoksianto -hankintasopimuksen tekeminen. Hankintasopimus syntyy vasta, kun osapuolet ovat allekirjoittaneet kirjallisen hankintasopimuksen. Hankintasopimus laaditaan tarjouspyynnön liitteenä olevan sopimusluonnoksen mukaisesti.
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΥπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 80430000 Υπηρεσίες εκπαίδευσης ενηλίκων σε πανεπιστημιακό επίπεδο
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
395085-2026 - Competition
Finland – Adult-education services at university level – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifierHYVAEP/1775/2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 80430000 Adult-education services at university level
5. Lot
LotLOT-0000
395085-2026 - Hange
Soome – Täiskasvanukoolitusteenus ülikooli tasemel – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Teenused
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnusHYVAEP/1775/2026
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusTeenused
Peamine liigitus (cpv): 80430000 Täiskasvanukoolitusteenus ülikooli tasemel
5. Osa
OsaLOT-0000
395085-2026 - Mise en concurrence
Finlande – Services d'enseignement de niveau universitaire pour adultes – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
2. Procédure
Procédure
Identifiant interneHYVAEP/1775/2026
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédureHankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä hankintalain 125 §:n mukaisesti. Hankintayksikkö pidättää oikeuden hylätä kaikki tarjoukset, mikäli tarjoushinnat ylittävät olennaisesti yleisen hintatason tai tarjoukset ovat muutoin hankintayksikölle ilmeisen epäedullisia. Tarjouksen laatimisesta, esittelystä tai muusta hankintamenettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousten käsittely etenee seuraavasti: -tarjousten avaaminen -tarjoajien soveltuvuuden arviointi -tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden tarkastaminen -tarjousten vertailu -hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksen tiedoksianto -hankintasopimuksen tekeminen. Hankintasopimus syntyy vasta, kun osapuolet ovat allekirjoittaneet kirjallisen hankintasopimuksen. Hankintasopimus laaditaan tarjouspyynnön liitteenä olevan sopimusluonnoksen mukaisesti.
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 80430000 Services d'enseignement de niveau universitaire pour adultes
395085-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Seirbhísí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánachHYVAEP/1775/2026
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSeirbhísí
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
395085-2026 - Nadmetanje
Finska – Usluge obrazovanja odraslih na razini sveučilišta – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Usluge
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznakaHYVAEP/1775/2026
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraUsluge
Glavna klasifikacija (cpv): 80430000 Usluge obrazovanja odraslih na razini sveučilišta
5. Grupa
GrupaLOT-0000
395085-2026 - Verseny
Finnország – Egyetemi szintű felnőttoktatási szolgáltatások – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Szolgáltatásmegrendelés
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosítóHYVAEP/1775/2026
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeSzolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 80430000 Egyetemi szintű felnőttoktatási szolgáltatások
5. Rész
RészLOT-0000
395085-2026 - Konkursas
Suomija – Universitetinio suaugusiųjų švietimo paslaugos – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Skelbimas apie pirkimą arba koncesiją. Įprasta tvarka
Paslaugos
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatoriusHYVAEP/1775/2026
Pirkimo būdasAtviras
Procedūra pagreitintane
Tikslas
Sutarties objektasPaslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 80430000 Universitetinio suaugusiųjų švietimo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalisLOT-0000
395085-2026 - Konkurss
Somija – Augstākās izglītības līmeņa pieaugušo izglītības pakalpojumi – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Paziņojums par līgumu vai paziņojums par koncesiju — standarta režīms
Pakalpojumi
Iekšējais identifikatorsHYVAEP/1775/2026
Procedūras veidsAtklāta
Procedūra ir paātrināta
Mērķis
Līguma veidsPakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 80430000 Augstākās izglītības līmeņa pieaugušo izglītības pakalpojumi
5. Daļa
DaļaLOT-0000
395085-2026 - Mededinging
Finland – Volwasseneneducatie op universitair niveau – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Diensten
Interne identificatiecodeHYVAEP/1775/2026
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractDiensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 80430000 Volwasseneneducatie op universitair niveau
5. Perceel
PerceelLOT-0000
395085-2026 - Procedura konkurencyjna
Finlandia – Usługi edukacji osób dorosłych na poziomie akademickim – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Usługi
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikatorHYVAEP/1775/2026
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonanie
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaUsługi
Główna klasyfikacja (cpv): 80430000 Usługi edukacji osób dorosłych na poziomie akademickim
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0000
395085-2026 - Súťaž
Fínsko – Vzdelávanie dospelých na univerzitnej úrovni – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
Služby
2. Postup
Postup
Interný identifikátorHYVAEP/1775/2026
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Účel
Druh zmluvySlužby
Hlavná klasifikácia (cpv): 80430000 Vzdelávanie dospelých na univerzitnej úrovni
5. Časť
ČasťLOT-0000
395085-2026 - Javni razpis
Finska – Storitve izobraževanja odraslih na univerzitetni ravni – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Obvestilo o koncesiji ali naročilu – standardna ureditev
Storitve
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikatorHYVAEP/1775/2026
Vrsta postopkaOdprti postopek
Postopek je pospešenne
Namen
Vrsta javnega naročilaStoritve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 80430000 Storitve izobraževanja odraslih na univerzitetni ravni
5. Sklop
SklopLOT-0000
395085-2026 - Konkurrensutsättning
Finland – Vuxenundervisning på universitetsnivå – Kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttikoulutus
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierareHYVAEP/1775/2026
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80430000 Vuxenundervisning på universitetsnivå
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000