405367-2026 - Διαγωνισμός
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Έργα
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος“ Servicii de proiectare pentru elaborare Proiect Tehnic de Execuție, Detalii de Execuție, Asistența tehnică din partea proiectantului și Execuție lucrări, pentru realizarea obiectivului de investiții cu titlul „Consolidare seismică și creșterea eficienței energetice a clădirii Liceului Tehnologic Alexandru Vlahuță din Șendriceni, Comuna Șendriceni, județul Botoșani”
ΠεριγραφήObiectul contractului îl constituie achiziția de “ Servicii de proiectare pentru elaborare Proiect Tehnic de Execuție, Detalii de Execuție, Asistența tehnică din partea proiectantului și Execuție lucrări, pentru realizarea obiectivului de investiții cu titlul „Consolidare seismică și creșterea eficienței energetice a clădirii Liceului Tehnologic Alexandru Vlahuță din Șendriceni, Comuna Șendriceni, județul Botoșani” conform caietului de sarcini. Scopul achizitiei este selectarea unui operator economic care va presta serviciile de proiectare necesare pentru intocmirea proiectului tehnic de execuție, a detaliilor de execuție în conformitate cu prevederile HG. 907/29.11.2016, , execuția lucrărilor de construcție și asigurarea asistenței tehnice pe perioada de execuție a lucrărilor si în perioada de garanție. aferente„Consolidare seismică și creșterea eficienței energetice a clădirii Liceului Tehnologic Alexandru Vlahuță din Șendriceni, Comuna Șendriceni, județul Botoșani” . Soluția tehnică proiectată la fazele PT + DDE va respecta documentația D.A.L.I. existentă (inclusiv documente suport), in varianta avizată. Orice modificare la faza PT a soluției tehnice avizate si aprobate inițial se va face cu aprobarea beneficiarului, pe baza unui memoriu tehnic de specialitate. Pentru susținerea propunerilor de modificare, documentația va prezenta justificări si motivații temeinic fundamentate privind necesitatea si oportunitatea modificării soluției tehnice inițiale. Serviciile vor fi prestate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini si a anexelor acestuia. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificare adresate in termenul prevazut la sectiunea I.3 cu 11 zile înainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, astfel incat sa se respecte prevederile art. 160-161 din Legea 98/2016, cu modificarile şi completarile ulterioare.
Εσωτερικό αναγνωριστικό7
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΈργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45453000 Εργασίες γενικής επισκευής και ανακαίνισης
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
ΤίτλοςDefault lot
ΠεριγραφήCa urmare a derulării procedurii de achiziție autoritatea contractantă va selecta un operator economic care va presta servicii de proiectare pentru realizarea urmatoarelor activitati: -elaborarea proiectului tehnic de execuție pentru realizarea obiectivului de investiții -elaborarea detaliilor de execuție și caietelor de sarcini; -execuția lucrărilor de construcție; -asistența tehnică pe durata execuției lucrărilor și în perioada de garanție, care incude acordare asistentă tehnica pentru fiecare fază determinantă indicată in proiectul tehnic, elaborare Program de urmarire a comportării lucrării in timp, participare la receptia lucrărilor, participare la elaborarea Cartii tehnice a constructiei -realizarea de către prestator a modificărilor aferente documentațiilor întocmite, în situația în care se solicită de către beneficiar/ Ministerul Culturii/ Directia Județeana de Cultura/ Consiliul Tehnico - Economic sau alte organisme avizatoare; -completarea și depunerea oricăror documente cerute prin documentația specifică programului de finanțare sau prin revizuirile ulterioare ale acestora. -analiza documentației, studiilor si avizelor furnizate de autoritatea contractanta si revizuirea acestora, daca va fi cazul. Continutul cadru al proiectului tehnic de executie va respecta structura anexei nr.10 din H.G. nr. 907/29.11.2016 actualizată si se adaptează de către operatorii economici care presteaza servicii de proiectare in domeniu, in conformitate cu specificul investitiei. Clădirea: Liceul Tehnologic ,Alexandru Vlahuță" Şendriceni Amplasament: str. Principală nr. 44, sat Şendriceni, com. Şendriceni, jud. Botoşani,C.F. S0659 Anul construirii: 1919 Clădirea este orientată cu fațada principalä spre Sud-Est Construcția are regim de łnälțime: Sp+P+IE (P+2E conform extras de carte funciară) Suprafata construitä 2.180,00 [mp] Suprafata desfăşurată 4.769,00 [mp] Suprafata utilă łncălzitã 3164,26 [mp] Cladirea dateaza din anii 1919, cu un regim de inaltime subsol parțial, parter şi etaj, en o suprafata construita inițială de 323,00 mp. Structura de rezistenta este realizata cu pereti structurali de zidarie de caramida plină cu stâlpişori, centuri şi planșee din beton armaŁ Ulterior, s-a realizat o extindere pentru grupurile sanitare, alipitá cladirii principale, cu regim de łnălțime parter. Structura de rezistenta a exfinderilor este realizata cu pereti structurali de zidafie de caramida cu goluri verrticale cu stâlpişori, centuri și planșee din beton armat. Contractul contribuie la obiectivele de tranziție verde și respectă principiul „Do No Significant Harm” (DNSH), conform Regulamentului (UE) 2021/241. Conform raportului de expertiză tehnică imobilul se încadrează în clasa de risc seismic RsIII.
Εσωτερικό αναγνωριστικό1
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 45212314 Κατασκευαστικές εργασίες για ιστορικά μνημεία ή μνημεία, 45232141 Εργασίες σε εγκαταστάσεις θέρμανσης, 45310000 Εργασίες ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, 45321000 Εργασίες θερμομόνωσης, 71220000 Υπηρεσίες αρχιτεκτονικού σχεδιασμού, 71356200 Υπηρεσίες τεχνικής βοήθειας
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 7
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453000 Overhaul and refurbishment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45212314 Historical monument or memorial construction work, 45232141 Heating works, 45310000 Electrical installation work, 45321000 Thermal insulation work, 71220000 Architectural design services, 71356200 Technical assistance services
405367-2026 - Mise en concurrence
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Travaux
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne7
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéTravaux
Nomenclature principale (cpv): 45453000 Travaux de remise en état et de remise à neuf
LotLOT-0000
TitreDefault lot
Identifiant interne1
Nomenclature complémentaire (cpv): 45212314 Travaux de construction de monuments historiques ou de mémoriaux, 45232141 Installations de chauffage, 45310000 Travaux d'équipement électrique, 45321000 Travaux d'isolation thermique, 71220000 Services de création architecturale, 71356200 Services d'assistance technique
405367-2026 - Verseny
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Építési beruházás
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító7
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeÉpítési beruházás
Fő osztályozás (cpv): 45453000 Nagyjavítás és felújítás
5. Rész
RészLOT-0000
CímDefault lot
Belső azonosító1
További osztályozás (cpv): 45212314 Történelmi műemlékkel vagy emlékművel kapcsolatos építési munkák, 45232141 Távfűtőtelep, 45310000 Villamos szerelési munka, 45321000 Hőszigetelési munka, 71220000 Építészeti tervezési szolgáltatások, 71356200 Műszaki segítségnyújtási szolgáltatások
405367-2026 - Konkurrensutsättning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare7
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelDefault lot
Intern identifierare1
Ytterligare klassificering (cpv): 45212314 Byggnadsarbeten: historiska monument eller minnesmärken, 45232141 Värmecentral, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45321000 Värmeisoleringsarbeten, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71356200 Tekniskt bistånd