Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Έργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45221112 Κατασκευαστικές εργασίες για σιδηροδρομικές γέφυρες
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 45234116 Εργασίες διάστρωσης σιδηροτροχιών
Τόπος εκτέλεσης
Υποδιαίρεση χώρας (NUTS): Braşov (RO122)
Χώρα: Ρουμανία
Πρόσθετες πληροφορίες: pe Raza de activitate a SRCF Brasov: linia CF Deda – Războieni.
Finalidad
Naturaleza del contrato: Obras
Clasificación principal (cpv): 45221112 Trabajos de construcción de puentes de ferrocarril
Clasificación adicional (cpv): 45234116 Trabajos de construcción de vías férreas
Lugar de ejecución
Subdivisión del país (NUTS): Braşov (RO122)
País: Rumanía
426137-2026 - Gara
Romania – Lavori di costruzione di ponti ferroviari – ”POD CF NOU KM 317+950, LINIA CF DEDA – RĂZBOIENI ȘI DEMOLAREA PODULUI CF EXISTENT (EXECUŢIE)“ SRCF BRAȘOV
Bando di gara o di concessione – regime ordinario - Avviso di rettifica
Lavori
2. Procedura
Procedura
Titolo”POD CF NOU KM 317+950, LINIA CF DEDA – RĂZBOIENI ȘI DEMOLAREA PODULUI CF EXISTENT (EXECUŢIE)“ SRCF BRAȘOV
DescrizioneSe vor executa lucrările pentru obiectivul ”Pod CF nou km 317+950, linia CF Deda – Războieni și demolarea podului CF existent (execuţie)“ conform PTH+DE, Caiete de sarcini și Liste de cantități. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pâna în a 20-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat. CLAUZĂ SUSPENSIVĂ: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Încheierea contractului cu operatorul economic care va fi declarat câștigător în urma finalizării procedurii de achizitie sectorială, în vederea execuției lucrarilor aferente acestui obiectiv este condiționată de obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respecta dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat nu se realizează, după primirea notificării din partea autorităților competente cu privire la neacordarea finanțării, entitatea contractantă își rezervă dreptul de a aplica prevederile art. 225 alin (1) lit. c) din Legea 99/2016 actualizată: ”dacă încălcări ale prevederilor legale afectează procedura de atribuire sau dacă este imposibilă încheierea contractului”. Ofertanții participanți la prezenta procedura înţeleg că entitatea contractantă și/sau Ministerul Transporturilor și Infrastructurii și orice altă structură funcțională implicată în implementarea acestui proiect și/sau Guvernul României, nu pot fi considerați răspunzători pentru vreun prejudiciu, indiferent de natura acestuia, în cazul anulării procedurii de atribuire/nesemnarea contractului de lucrări în termenul propus, și accepta utilizarea conditiilor speciale enunțate - clauza suspensivă -, asumându-și întreaga răspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisă. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii. Având în vedere acest aspect, ofertanții vor avea în vedere prelungirea valabilității ofertei şi a garanţiei de participare, la solicitarea entității contractante, până la încheierea contractului de lucrări.
Identificativo interno4.3.C.167_2026.
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoLavori
Classificazione principale (cpv): 45221112 Lavori di costruzione di ponti ferroviari
5. Lotto
LottoLOT-0000
TitoloDefault lot
DescrizioneSe vor executa lucrările pentru obiectivul ”Pod CF nou km 317+950, linia CF Deda – Războieni și demolarea podului CF existent (execuţie)“ conform PTH+DE, Caiete de sarcini și Liste de cantități. Cantitatea: • Lungime totală pod: 170,10 m; • Număr deschideri pod: 2 x 80,00 m; • Trecere la nivel: 1 bucată; • Linie CF în variantă definitivă de traseu L=1200 m. Durata contractului: 20 luni, la care se adaugă, dacă este cazul, maxim 4 luni calendaristice pentru fiecare an calendaristic, pentru întreruperea lucrărilor pe timp friguros, în perioada convențională 15 noiembrie – 15 martie.Valoarea estimată nu include sume provizionate/rezerve de implementare. NOTĂ : Valoarea estimată nu include valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute. Valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute (calculată la un procent de 10% din valoarea cheltuielilor C+M din contract) nu este inclusă în valoarea totală a contractului, reprezintă cheltuieli incluse în structura de deviz a obiectului de investiții, conform prevederilor H.G. 907/2016. Utilizarea sumelor aferente acestora se face în funcție de necesități, pentru situațiile neprevăzute care pot apărea pe parcursul execuției lucrărilor, situații care nu au putut fi luate în considerare în momentul întocmirii proiectului, prin încheierea unui act adițional la contractul inițial (conform art. 235-241 din Legea 99/2016). CLAUZĂ SUSPENSIVĂ: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Încheierea contractului cu operatorul economic care va fi declarat câștigător în urma finalizării procedurii de achizitie sectorială, în vederea execuției lucrarilor aferente acestui obiectiv este condiționată de obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respecta dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat nu se realizează, după primirea notificării din partea autorităților competente cu privire la neacordarea finanțării, entitatea contractantă își rezervă dreptul de a aplica prevederile art. 225 alin (1) lit. c) din Legea 99/2016 actualizată: ”dacă încălcări ale prevederilor legale afectează procedura de atribuire sau dacă este imposibilă încheierea contractului”. Ofertanții participanți la prezenta procedura înţeleg că entitatea contractantă și/sau Ministerul Transporturilor și Infrastructurii și orice altă structură funcțională implicată în implementarea acestui proiect și/sau Guvernul României, nu pot fi considerați răspunzători pentru vreun prejudiciu, indiferent de natura acestuia, în cazul anulării procedurii de atribuire/nesemnarea contractului de lucrări în termenul propus, și accepta utilizarea conditiilor speciale enunțate - clauza suspensivă -, asumându-și întreaga răspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisă. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii. Având în vedere acest aspect, ofertanții vor avea în vedere prelungirea valabilității ofertei şi a garanţiei de participare, la solicitarea entității contractante, până la încheierea contractului de lucrări.
Identificativo interno1
Classificazione aggiuntiva (cpv): 45234116 Lavori di posa di binari
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Roboty budowlane
Główna klasyfikacja (cpv): 45221112 Roboty budowlane w zakresie mostów kolejowych
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 45234116 Budowa torów
Miejsce realizacji
Podpodział krajowy (NUTS): Braşov (RO122)
Kraj: Rumunia
426137-2026 - Súťaž
Rumunsko – Stavebné práce na železničných mostoch – ”POD CF NOU KM 317+950, LINIA CF DEDA – RĂZBOIENI ȘI DEMOLAREA PODULUI CF EXISTENT (EXECUŢIE)“ SRCF BRAȘOV
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim - Oznámenie o zmene
Práce
2. Postup
Postup
Interný identifikátor4.3.C.167_2026.
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Účel
Druh zmluvyPráce
Hlavná klasifikácia (cpv): 45221112 Stavebné práce na železničných mostoch
5. Časť
ČasťLOT-0000
NázovDefault lot
Interný identifikátor1
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 45234116 Stavebné práce na výstavbe železničnej trate