2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: „Contract de delegare prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare a unităților administrativ-teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „ECONEAMȚ” din Zona 2, Județul Neamț”
Περιγραφή: Obiectul achiziției îl constituie „Contractul de delegare prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare prestate la nivelul localităților ce alcătuiesc Zona 2 de colectare din SMID Neamț”. Achiziției îi corespund următoarelor coduri CPV: - Codul CPV principal: o 90500000-2 - Servicii privind deșeurile menajere și deșeurile (Rev. 2); - Codurile CPV secundare: o 90511100-3 - Servicii de colectare a deșeurilor urbane solide (Rev. 2); o 90512000-9 - Servicii de transport de deșeuri menajere (Rev. 2); o 90513000-6 - Servicii de tratare și eliminare de deșeuri menajere și deșeuri nepericuloase (Rev. 2). Contractul are ca obiect delegarea gestiunii următoarelor activități componente ale serviciului de salubrizare, prestate la nivelul localităților ce alcătuiesc Zona 2 a SMID Neamț: a) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor menajere și al deșeurilor similare provenind din activități comerciale dinindustrie și instituții, inclusiv fracții colectate separat; b) transferul deșeurilor municipale în stații de transfer, inclusiv transportul separat al deșeurilor reziduale la depozitele de deșeurinepericuloase și/sau la instalațiile integrate de tratare, al deșeurilor de hârtie, metal, plastic și sticlă colectate separat la stațiile de sortare și al biodeșeurilor la instalațiile de compostare și/sau de digestie anaerobă. Prestarea acestei activități presupune operarea Stației de transfer Cordun; c) sortarea deșeurilor de hârtie, carton, metal, plastic și sticlă colectate separat din deșeurile municipale în stații de sortare, inclusivtransportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deșeuri și/sau la instalațiile de valorificare energetică. Prestarea acestei activități presupune operarea Stației de sortare Cordun. De asemenea, contractul are ca obiect delegarea gestiunii următoarelor servicii conexe serviciului de salubrizare, cu grad redus de repetabilitate și care se desfășoară ocazional, prestate la nivelul localităților ce alcătuiesc Zona 2 a SMID Neamț: a) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor din construcții provenite din locuințe, generate de activități dereamenajare și reabilitare interioară și/sau exterioară a acestora, la solicitarea utilizatorilor casnici; b) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor voluminoase, inclusiv saltele și mobilă, la solicitarea utilizatorilor; c) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor municipale abandonate; d) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor din construcții abandonate; e) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor similare provenite de la evenimente publice, la solicitarea organizatorilor.Aria de delegare a gestiunii activităților componente ale serviciului de salubrizare ce fac obiectul contractului de delegare este alcătuită din raza teritorială a localităților ce alcătuiesc Zona 2 de colectare din SMID Neamț, respectiv: municipiul Roman și din următoarele unități administrativ-teritoriale din zona rurală: comunele Bahna, Bîra, Boghicea, Boteşti, Bozieni, Cordun, Doljeşti, Dulceşti, Gherăeşti, Gâdinţi, Horia, Icuşeşti, Ion Creangă, Moldoveni, Oniceni, Pânceşti, Poienari, Sagna, Săbăoani, Secuieni, Stăniţa, Tămăşeni, Trifeşti, Valea Ursului și Văleni. Durata contractului de delegare ce face obiectul prezentei strategii de contractare este de 96 luni.
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 1016
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 90500000 Υπηρεσίες σχετιζόμενες με απορρίμματα και απόβλητα
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Τίτλος: Default lot
Περιγραφή: Contractul are ca obiect delegarea gestiunii următoarelor activități componente ale serviciului de salubrizare, prestate la nivelul localităților ce alcătuiesc Zona 2 a SMID Neamț: a) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor menajere și al deșeurilor similare provenind din activități comerciale dinindustrie și instituții, inclusiv fracții colectate separat; b) transferul deșeurilor municipale în stații de transfer, inclusiv transportul separat al deșeurilor reziduale la depozitele de deșeurinepericuloase și/sau la instalațiile integrate de tratare, al deșeurilor de hârtie, metal, plastic și sticlă colectate separat la stațiile de sortare și al biodeșeurilor la instalațiile de compostare și/sau de digestie anaerobă. Prestarea acestei activități presupune operarea Stației de transfer Cordun; c) sortarea deșeurilor de hârtie, carton, metal, plastic și sticlă colectate separat din deșeurile municipale în stații de sortare, inclusivtransportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deșeuri și/sau la instalațiile de valorificare energetică. Prestarea acestei activități presupune operarea Stației de sortare Cordun. De asemenea, contractul are ca obiect delegarea gestiunii următoarelor servicii conexe serviciului de salubrizare, cu grad redus de repetabilitate și care se desfășoară ocazional, prestate la nivelul localităților ce alcătuiesc Zona 2 a SMID Neamț: a) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor din construcții provenite din locuințe, generate de activități dereamenajare și reabilitare interioară și/sau exterioară a acestora, la solicitarea utilizatorilor casnici; b) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor voluminoase, inclusiv saltele și mobilă, la solicitarea utilizatorilor; c) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor municipale abandonate; d) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor din construcții abandonate; e) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor similare provenite de la evenimente publice, la solicitarea organizatorilor
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 1
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 90511100 Υπηρεσίες αποκομιδής στερεών αστικών απορριμμάτων, 90512000 Υπηρεσίες μεταφοράς απορριμμάτων, 90513000 Υπηρεσίες επεξεργασίας και διάθεσης μη επικίνδυνων απορριμμάτων και αποβλήτων
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: 1016
Menettelyn tyyppi: Avoin
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 90500000 Jätteisiin liittyvät palvelut
5. Osa
Osa: LOT-0000
Ilmoituksen nimi: Default lot
Sisäinen tunniste: 1
Lisäluokitus (cpv): 90511100 Kiinteiden yhdyskuntajätteiden keräyspalvelut, 90512000 Jätteiden kuljetuspalvelut, 90513000 Vaarattomien jätteiden käsittely ja poiskuljetus
462821-2026 - Nadmetanje
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Usluge
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka1016
Vrsta postupkaOtvoren
Svrha
Priroda ugovoraUsluge
Glavna klasifikacija (cpv): 90500000 Usluge u vezi s otpacima i otpadom
5. Grupa
GrupaLOT-0000
NaslovDefault lot
Interna identifikacijska oznaka1
Dodatna klasifikacija (cpv): 90511100 Usluge skupljanja krutog komunalnog otpada, 90512000 Usluge prijevoza otpada, 90513000 Usluge obrade i zbrinjavanja neopasnih otpadaka i neopasnog otpada
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikators: 1016
Procedūras veids: Atklāta
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 90500000 Ar atkritumiem saistīti pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
Nosaukums: Default lot
Iekšējais identifikators: 1
Papildu klasifikācija (cpv): 90511100 Pilsētvides cieto atkritumu savākšanas pakalpojumi, 90512000 Atkritumu transporta pakalpojumi, 90513000 Nebīstamu atkritumu pārstrādes un apglabāšanas pakalpojumi
462821-2026 - Kompetizzjoni
Ir-Rumanija – Servizzi marbuta maż-żibel u l-iskart – „Contract de delegare prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare a unităților administrativ-teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „ECONEAMȚ” din Zona 2, Județul Neamț”
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern1016
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 90500000 Servizzi marbuta maż-żibel u l-iskart
5. Lott
LottLOT-0000
TitluDefault lot
Identifikatur intern1
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 90511100 Servizzi tal-ġbir ta' l-iskart solidu urban, 90512000 Servizzi ta' trasport ta' l-iskart, 90513000 Servizzi ta' trattament u r-rimi ta' żibel u skart mhux perikoluż
462821-2026 - Procedură concurențială
România – Servicii privind deşeurile menajere şi deşeurile – „Contract de delegare prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare a unităților administrativ-teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „ECONEAMȚ” din Zona 2, Județul Neamț”
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Servicii
2. Procedură
Procedură
Identificator intern1016
Tip de procedurăDeschisă
Scop
Natura contractuluiServicii
Clasificarea principală (cpv): 90500000 Servicii privind deşeurile menajere şi deşeurile
5. Lot
LotLOT-0000
Identificator intern1
Clasificare suplimentară (cpv): 90511100 Servicii de colectare a deşeurilor urbane solide, 90512000 Servicii de transport de deşeuri menajere, 90513000 Servicii de tratare şi eliminare de deşeuri menajere şi deşeuri nepericuloase