653870-2026 - Διαγωνισμός
Ελλάδα – Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη – Ανάπτυξη Ψηφιακών Υπηρεσιών και Ενίσχυση των Ψηφιακών Υποδομών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Υπηρεσίες
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Ανάπτυξη Ψηφιακών Υπηρεσιών και Ενίσχυση των Ψηφιακών Υποδομών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας
Περιγραφή: Το ΤΕΕ - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας δρομολογεί ένα φιλόδοξο έργο για την ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση του αρχειακού του υλικού, στοχεύοντας στη διατήρηση και εύκολη πρόσβαση στον επιστημονικό του πλούτο. Το έργο χωρίζεται σε δύο υποέργα: το πρώτο περιλαμβάνει την αγορά εξοπλισμού, την εκπαίδευση προσωπικού και την ανάπτυξη μιας ψηφιακής βιβλιοθήκης για την ασφαλή αποθήκευση και περιήγηση στο ψηφιοποιημένο υλικό. Το δεύτερο Τμήμα αναπτύσσει ψηφιακές υπηρεσίες για τη διεξαγωγή ηλεκτρονικών διαγωνισμών και πλατφόρμες που ενισχύουν την περιβαλλοντική υπευθυνότητα και την αρχειοθέτηση τεχνικών μελετών. Μέσω αυτών των πρωτοβουλιών, το Επιμελητήριο ενισχύει την τεχνολογική υποδομή και προάγει την καινοτομία, εξασφαλίζοντας τη μακροπρόθεσμη διατήρηση της γνώσης και την εύκολη πρόσβαση σε αυτή από το ευρύ κοινό. Το έργο χωρίζεται σε δύο διακριτά υποέργα που περιλαμβάνουν τα παρακάτω αντικείμενα: ΤΜΗΜΑ 1 Ψηφιοποίηση και Τεκμηρίωση Αρχειακού Υλικού Δράση 1.1: Ψηφιοποίηση Αρχειακού Υλικού Δράση 1.2: Τεκμηρίωση Αρχειακού Υλικού Δράση 1.3: Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Δράση 1.4: Προμήθεια εξοπλισμού ΤΜΗΜΑ 2 Ψηφιακή Υπηρεσία Ηλεκτρονικών Διαγωνισμών και Λοιπές Υπηρεσίες Δράση 2.1: Υπηρεσία Ηλεκτρονικών Διαγωνισμών Τεχνικών Έργων, Υλικών και Υπηρεσιών Δράση 2.2: Ψηφιακή Πλατφόρμα Περιβαλλοντικής Υπευθυνότητας Δράση 2.3: Λογισμικό Αρχειοθέτησης Μελετών Το πρώτο ΤΜΗΜΑ αποσκοπεί στην ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση του συλλογικού πλούτου βιβλίων, καθώς και στην ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου λογισμικού ψηφιακής βιβλιοθήκης. Η πρωτοβουλία αυτή στοχεύει στη διατήρηση, την προσβασιμότητα και την προώθηση του επιστημονικού αρχείου του ΤΕΕ - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας μέσω της τεχνολογίας. Το υποέργο περιλαμβάνει την αγορά και εγκατάσταση του απαραίτητου εξοπλισμού και λογισμικών, την εκπαίδευση του προσωπικού στη χρήση των νέων συστημάτων, καθώς και την ανάπτυξη και συντήρηση της ψηφιακής βιβλιοθήκης. Επιπλέον, προβλέπεται η ψηφιοποίηση και η τεκμηρίωση των βιβλίων, καθώς και η προώθηση και η ενημέρωση των μελών του ΤΕΕ - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας σχετικά με τη νέα ψηφιακή υποδομή. Σε επίπεδο ψηφιοποίησης θα πραγματοποιηθεί συστηματική ψηφιοποίηση του υλικού, διασφαλίζοντας υψηλή ποιότητα εικόνας και ακρίβεια στη μετατροπή των φυσικών βιβλίων σε ψηφιακή μορφή ενώ θα τεκμηριωθούν τα βιβλία ώστε να χαρακτηριστούν με μεταδεδομένα, συμπεριλαμβανομένων πληροφοριών όπως τίτλος, συγγραφέας, θεματική ενότητα και άλλα σχετικά χαρακτηριστικά. Το λογισμικό θα περιλαμβάνει λειτουργίες όπως δημιουργία χρήστη ή είσοδος με κωδικούς Taxisnet, διατήρηση ιστορικού περιηγήσεων, αναζήτηση και ευρετήρια με τη χρήση των μεταδεδομένων, λήψη προτεινόμενων βιβλίων, δυνατότητα λήψης τοπικά σε pdf συγκεκριμένων βιβλίων και απομακρυσμένης διασύνδεσης για απομακρυσμένη περιήγηση και ανάγνωση των ψηφιοποιημένων βιβλίων. Οι στόχοι του έργου είναι η προστασία και η μακροπρόθεσμη διατήρηση σημαντικών βιβλιογραφικών έργων μέσω της ψηφιοποίησης, η εξασφάλιση ότι οι ψηφιοποιημένοι πόροι είναι εύκολα προσβάσιμοι σε ευρύ κοινό, η παροχή εργαλείων και πόρων που θα ενισχύσουν την ακαδημαϊκή έρευνα και την εκπαιδευτική διαδικασία και τέλος η ενίσχυση της τεχνολογικής υποδομής του οργανισμού, προωθώντας την καινοτομία και την αποτελεσματικότητα στη διαχείριση ψηφιακών πόρων. Το δεύτερο Τμήμα περιλαμβάνει τρία διαφορετικά εργαλεία που ενισχύουν τον ψηφιακό μετασχηματισμό του ΤΕΕ - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας βελτιώνοντας τις υπηρεσίες προς το εσωτερικό περιβάλλον και ως προς τα μέλη του. Το πρώτο εργαλείο αφορά την ανάπτυξη λογισμικού με τίτλο «Ψηφιακή Υπηρεσία Ηλεκτρονικών Διαγωνισμών - Τεχνικών Έργων - Υλικών και Υπηρεσιών», το οποίο αφορά μια ψηφιακή υπηρεσία ηλεκτρονικών διαγωνισμών για ιδιωτικά έργα την οποία θα μπορεί να προσφέρει στα μέλη του, όπως και στο ευρύτερο οικοσύστημα των τεχνικών έργων και της δομικής βιομηχανίας στην Ελλάδα . Αυτή η ηλεκτρονική υπηρεσία θα είναι ένα σύστημα διενέργειας μειοδοτικών διαγωνισμών ιδιωτικών έργων το οποίο δύναται να προσφέρει όχι μόνο βελτιστοποίηση του κοστολογίου των τεχνικών έργων, αλλά και αποτελεσματική διαφάνεια. Το δεύτερο εργαλείο έχει τίτλο «Ψηφιακή Πλατφόρμα Περιβαλλοντικής Υπευθυνότητας» και στοχεύει στην υποστήριξη του επιμελητηρίου για την υιοθέτηση βιώσιμων πρακτικών και τη συμμόρφωση με τα παγκόσμια πρότυπα περιβαλλοντικής υπευθυνότητας. Παράλληλα στα πλαίσια της πλατφόρμας θα δημιουργηθεί και σχετικό μητρώο Επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο γεωγραφικό τόπο του επιμελητηρίου και εφαρμόζουν πολιτικές Περιβαλλοντικής υπευθυνότητας. Το τρίτο εργαλείο έχει τίτλο «Λογισμικό Αρχειοθέτησης Μελετών» που εξειδικεύει στην διαχείριση των μελετών που ανατίθενται στο επιμελητήριο και οργανώνουν το πλαίσιο ελέγχου, διασύνδεση με μελετητές και συνεργάτες, με ημερομηνίες έναρξης και λήξης των έργων και εν γένει του εναρμονισμού των μελετών με τα έργα που υλοποιούνται.
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1: Ψηφιοποίηση και Τεκμηρίωση Αρχειακού Υλικού
Περιγραφή: Το πρώτο ΤΜΗΜΑ αποσκοπεί στην ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση του συλλογικού πλούτου βιβλίων, καθώς και στην ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου λογισμικού ψηφιακής βιβλιοθήκης. Η πρωτοβουλία αυτή στοχεύει στη διατήρηση, την προσβασιμότητα και την προώθηση του επιστημονικού αρχείου του ΤΕΕ - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας μέσω της τεχνολογίας. Το υποέργο περιλαμβάνει την αγορά και εγκατάσταση του απαραίτητου εξοπλισμού και λογισμικών, την εκπαίδευση του προσωπικού στη χρήση των νέων συστημάτων, καθώς και την ανάπτυξη και συντήρηση της ψηφιακής βιβλιοθήκης. Επιπλέον, προβλέπεται η ψηφιοποίηση και η τεκμηρίωση των βιβλίων, καθώς και η προώθηση και η ενημέρωση των μελών του ΤΕΕ - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας σχετικά με τη νέα ψηφιακή υποδομή. Σε επίπεδο ψηφιοποίησης θα πραγματοποιηθεί συστηματική ψηφιοποίηση του υλικού, διασφαλίζοντας υψηλή ποιότητα εικόνας και ακρίβεια στη μετατροπή των φυσικών βιβλίων σε ψηφιακή μορφή ενώ θα τεκμηριωθούν τα βιβλία ώστε να χαρακτηριστούν με μεταδεδομένα, συμπεριλαμβανομένων πληροφοριών όπως τίτλος, συγγραφέας, θεματική ενότητα και άλλα σχετικά χαρακτηριστικά. Το λογισμικό θα περιλαμβάνει λειτουργίες όπως δημιουργία χρήστη ή είσοδος με κωδικούς Taxisnet, διατήρηση ιστορικού περιηγήσεων, αναζήτηση και ευρετήρια με τη χρήση των μεταδεδομένων, λήψη προτεινόμενων βιβλίων, δυνατότητα λήψης τοπικά σε pdf συγκεκριμένων βιβλίων και απομακρυσμένης διασύνδεσης για απομακρυσμένη περιήγηση και ανάγνωση των ψηφιοποιημένων βιβλίων. Οι στόχοι του έργου είναι η προστασία και η μακροπρόθεσμη διατήρηση σημαντικών βιβλιογραφικών έργων μέσω της ψηφιοποίησης, η εξασφάλιση ότι οι ψηφιοποιημένοι πόροι είναι εύκολα προσβάσιμοι σε ευρύ κοινό, η παροχή εργαλείων και πόρων που θα ενισχύσουν την ακαδημαϊκή έρευνα και την εκπαιδευτική διαδικασία και τέλος η ενίσχυση της τεχνολογικής υποδομής του οργανισμού, προωθώντας την καινοτομία και την αποτελεσματικότητα στη διαχείριση ψηφιακών πόρων. Περιλαμβάνει τα παρακάτω αντικείμενα: Δράση 1.1: Ψηφιοποίηση Αρχειακού Υλικού Δράση 1.2: Τεκμηρίωση Αρχειακού Υλικού Δράση 1.3: Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Δράση 1.4: Προμήθεια εξοπλισμού
Παρτίδα: LOT-0002
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 2: Ψηφιακή Υπηρεσία Ηλεκτρονικών Διαγωνισμών και Λοιπές Υπηρεσίες
Περιγραφή: Το δεύτερο Τμήμα περιλαμβάνει τρία διαφορετικά εργαλεία που ενισχύουν τον ψηφιακό μετασχηματισμό του ΤΕΕ - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας βελτιώνοντας τις υπηρεσίες προς το εσωτερικό περιβάλλον και ως προς τα μέλη του. Το πρώτο εργαλείο αφορά την ανάπτυξη λογισμικού με τίτλο «Ψηφιακή Υπηρεσία Ηλεκτρονικών Διαγωνισμών - Τεχνικών Έργων - Υλικών και Υπηρεσιών», το οποίο αφορά μια ψηφιακή υπηρεσία ηλεκτρονικών διαγωνισμών για ιδιωτικά έργα την οποία θα μπορεί να προσφέρει στα μέλη του, όπως και στο ευρύτερο οικοσύστημα των τεχνικών έργων και της δομικής βιομηχανίας στην Ελλάδα . Αυτή η ηλεκτρονική υπηρεσία θα είναι ένα σύστημα διενέργειας μειοδοτικών διαγωνισμών ιδιωτικών έργων το οποίο δύναται να προσφέρει όχι μόνο βελτιστοποίηση του κοστολογίου των τεχνικών έργων, αλλά και αποτελεσματική διαφάνεια. Το δεύτερο εργαλείο έχει τίτλο «Ψηφιακή Πλατφόρμα Περιβαλλοντικής Υπευθυνότητας» και στοχεύει στην υποστήριξη του επιμελητηρίου για την υιοθέτηση βιώσιμων πρακτικών και τη συμμόρφωση με τα παγκόσμια πρότυπα περιβαλλοντικής υπευθυνότητας. Παράλληλα στα πλαίσια της πλατφόρμας θα δημιουργηθεί και σχετικό μητρώο Επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο γεωγραφικό τόπο του επιμελητηρίου και εφαρμόζουν πολιτικές Περιβαλλοντικής υπευθυνότητας. Το τρίτο εργαλείο έχει τίτλο «Λογισμικό Αρχειοθέτησης Μελετών» που εξειδικεύει στην διαχείριση των μελετών που ανατίθενται στο επιμελητήριο και οργανώνουν το πλαίσιο ελέγχου, διασύνδεση με μελετητές και συνεργάτες, με ημερομηνίες έναρξης και λήξης των έργων και εν γένει του εναρμονισμού των μελετών με τα έργα που υλοποιούνται. Περιλαμβάνει τα παρακάτω αντικείμενα: Δράση 2.1: Υπηρεσία Ηλεκτρονικών Διαγωνισμών Τεχνικών Έργων, Υλικών και Υπηρεσιών Δράση 2.2: Ψηφιακή Πλατφόρμα Περιβαλλοντικής Υπευθυνότητας Δράση 2.3: Λογισμικό Αρχειοθέτησης Μελετών