746157-2026 - Διαγωνισμός
Ελλάδα – Αντλίες νερού – ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ Νο 6 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΛΠΗΣ
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Αγαθά
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ Νο 6 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΛΠΗΣ
Περιγραφή: Αντικείμενο της παρούσας προμήθειας αποτελεί η αντικατάσταση των υφιστάμενων αντλητικών συγκροτημάτων επιφάνειας στο Αντλιοστάσιο Νο 6 της περιοχής Σάλπης εξαιτίας των βλαβών που υπέστη κατά τη διάρκεια των ετών αλλά και της παρωχημένης τεχνολογίας από την οποία αποτελείται . Προβλέπεται με την παρούσα προμήθεια: Η αντικατάσταση των υφιστάμενων αντλητικών συγκροτημάτων επιφάνειας με νέα αντλητικά συγκροτήματα κατακόρυφης αξονικής ροής, υδρολίπαντα με κεφαλή στήριξης επιφάνειας με κεφαλή για έδραση κινητήρα τύπου V1 φλαντζωτό ισχύος 75KW στις 990 στροφές 380V/50Hz, κλάσης μόνωσης F και στρόβιλο με ορειχάλκινη πτερωτή αξονικής ροής, τύπου προπέλα, κατάλληλη για νερά με φερτά υλικά για έργα αντιπλημμυρικά και αποστραγγιστικά. Την αντικατάσταση υφιστάμενων ηλεκτρικών πινάκων με νέους ενσωματώνοντας διατάξεις ρύθμισης στροφών και ελέγχου των κινητήρων με αποτέλεσμα μικρότερο ενεργειακό αποτύπωμα. Την ενσωμάτωση κατάλληλων συστημάτων αυτοματισμού, προστασίας και τηλεελέγχου ώστε να δύναται η απομακρυσμένη λειτουργία των αντλιοστασίων. Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : . 42122130 0 (ΑΝΤΛΙΕΣ ΝΕΡΟΥ ) Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 329.755,68 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία προ ΦΠΑ: 265.932,00 €)
Εσωτερικό αναγνωριστικό: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ Νο 6 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΛΠΗΣ
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Κύρια χαρακτηριστικά της διαδικασίας: ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 42122130 Αντλίες νερού
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Περιγραφή: Αντικείμενο της παρούσας προμήθειας αποτελεί η αντικατάσταση των υφιστάμενων αντλητικών συγκροτημάτων επιφάνειας στο Αντλιοστάσιο Νο 6 της περιοχής Σάλπης εξαιτίας των βλαβών που υπέστη κατά τη διάρκεια των ετών αλλά και της παρωχημένης τεχνολογίας από την οποία αποτελείται . Προβλέπεται με την παρούσα προμήθεια: Η αντικατάσταση των υφιστάμενων αντλητικών συγκροτημάτων επιφάνειας με νέα αντλητικά συγκροτήματα κατακόρυφης αξονικής ροής, υδρολίπαντα με κεφαλή στήριξης επιφάνειας με κεφαλή για έδραση κινητήρα τύπου V1 φλαντζωτό ισχύος 75KW στις 990 στροφές 380V/50Hz, κλάσης μόνωσης F και στρόβιλο με ορειχάλκινη πτερωτή αξονικής ροής, τύπου προπέλα, κατάλληλη για νερά με φερτά υλικά για έργα αντιπλημμυρικά και αποστραγγιστικά. Την αντικατάσταση υφιστάμενων ηλεκτρικών πινάκων με νέους ενσωματώνοντας διατάξεις ρύθμισης στροφών και ελέγχου των κινητήρων με αποτέλεσμα μικρότερο ενεργειακό αποτύπωμα. Την ενσωμάτωση κατάλληλων συστημάτων αυτοματισμού, προστασίας και τηλεελέγχου ώστε να δύναται η απομακρυσμένη λειτουργία των αντλιοστασίων. Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : . 42122130-0 (ΑΝΤΛΙΕΣ ΝΕΡΟΥ ) Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 329.755,68 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία προ ΦΠΑ: 265.932,00 €) Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε έξι (6) μήνες από την υπογραφή της Αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι: ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ-ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ – ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ.