235-2023 - ResultRomania-București: Historical monument or memorial construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare, execuţie lucrări si asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de Investitii: Lucrari de interventie la Pavilionul “C” din Cazarma 734 Bucuresti, sector 1, Str. Calea Plevnei, nr.134, municipiul Bucuresti
Reference number: 14273221_2022_PAAPD1322293
II.1.2.
Main CPV code
45212314 Historical monument or memorial construction work
II.1.4.
Short description
Valoarea estimata maxima este de 44.133.073,20 lei fara TVA, compusa din Valoarea estimata minima 42.021.326,32 lei fara TVA + Valoarea aferenta lucrarilor suplimentare conf art. 104 alin. (8) din Legea 98/2016 – 2.111.746,88 lei fara TVA.
Valoare estimata contractului este de 42.021.326,32 lei, fara TVA, si este compusa din:
- Cap 1- Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului- 602.677,71 lei
- Cap 3 - Cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica a proiectantului – 1.142.955,99 lei
- Cap 4 - Cheltuieli pentru investitia de baza: 39.890.939,81 lei
- Capitolul 5 – Alte cheltuieli – 384.752,81 lei din care:
Subcap. 5.1. Organizare de santier – 310.212,96 lei;
Subcap. 5.2. Cheltuieli conexe – 74.539,85 lei;
In baza dispozitiilor art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016 actualizata Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a aplica procedura de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare in situatia in care, in executie apar lucrari noi care constau in repetarea unor lucrari similare prevazute in contractul initial. Valoarea prevazuta pentru aceste lucrari este in limita a 2.111.746,88 lei fara TVA. Aceasta valoare este suplimentara valorii ce va fi ofertata in Graficul de esalonare a Preturilor (propunerea financiara) si va fi folosita de autoritatea contractanta exclusiv pentru achizitionarea eventualelor lucrari suplimentare de arhitectura si structura, ce se vor dovedi necesare pentru finalizarea obiectivului de investitii si care nu au facut obiectul documentatiei de atribuire (Caiet de Sarcini, DALI, Expertize Tehnice, Studii de Specialitate) respectiv a ofertei, fiind identificate in faza de executie a lucrarilor dupa realizarea activitatilor de desfaceri, decopertari, demontari, etc.
Decontarea lucrarilor suplimentare ce vor face obiectul procedurii de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare se va realiza in baza cantitatilor real executate stabilite prin dispozitii de santier si confirmate de dirigintele de santier. Valorea acestor lucrari se va stabili pe baza urmatoarelor principii:
a) elemente similare si relevante din Contract, daca exista;
b) estimari rezonabile de Costuri la care se adauga un profit rezonabil; si
c) preturi de piata.
Modificarea contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016.
Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile legii.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 30 zile, respectiv 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractanta stabileste ca termenul limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare, este in a 22 a zi, respectiv in a 12 a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement