10599-2021 - ResultRomania-Bucharest: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Modernizare DN71 Bâldana-Târgoviște-Sinaia, km 0+000 — km 44+130 lărgire la patru benzi de circulație și km 51+041 — km 109+905 drum la două benzi: lot 1 (sector 1): Bâldana-Târgoviște km 0+000 - km. 44+130 largire la patru benzi de circulatie lot 2 (sector 2): Târgoviște-Sinaia km 51+041 — km 109+905 — drum la două benzi)
Reference number: 16054368/2018/200-201/S/10
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul ctr. il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru „Modernizare DN71 Bâldana-Târgoviște-Sinaia, km 0+000 — km 44+130 lărgire la patru benzi de circulație și km 51+041 — km 109+905 drum la două benzi: lot 1 (sector 1): Bâldana-Târgoviște km 0+000 - km. 44+130 largire la patru benzi de circulatie lot 2 (sector 2): Târgoviște-Sinaia km 51+041 — km 109+905 — drum la două benzi)”, in lungime de 44,13 km pentru sectorul 1 si 58,86 km pentru sectorul 2, in conformitate cu prevederile contractului de lucrari.
Cf. art. 160 alin. (1) din L 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator ec. interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau inf. suplim. in legatura cu DA este cu 21 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Cf. art. 160 alin. (2) din L98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, AC stabileste doua termene-limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare, dupa cum urmeaza:
— primul termen-limita este cu 40 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor; — al doilea termen-limita este cu 12 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificari pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii anuntului de participare si pana la termenul-limita cu 21 de zile anterior termenului-limita de depunere a ofertelor stabilit de AC.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca AC are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificari si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari AC va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea anuntului de participare si pana la data la care se implineste termenul cu 50 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns AC va raspunde restului de solicitari de clarificari adresate pana la termenul-limita cu 21 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificari adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, AC isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in DA.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite, astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea DA si ulterior, pentru elaborarea ofertelor, prin prisma raspunsurilor oferite de AC.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Modernizare DN71 Bâldana-Târgoviște-Sinaia, km 0+000 — km 44+130 lărgire la patru benzi de circulație și km 51+041 — km 109+905 drum la două benzi: sector 2: Târgoviște-Sinaia km 51+041 — km 109+905 — drum la două benzi)
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233120 Road construction works, 45221111 Road bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul ctr il reprez proiectarea si executia lucrarilor pentru „Modernizare DN71 Târgoviște-Sinaia km 51+041 — km 109+905 — drum la două benzi)”, in lungime de 58,86 km. Traseul in in plan incepe de la iesirea de nord a municipiului Targoviste, traverseaza porasele Pucioasa, Fieni, Sinaia si comunele Aninoasa, Doicesti, Motaieni, Pietrosita si Moroieni, alternand cu zonele de extravilan si se termina la intersectia cu DN1 in Sinaia la km 120+400 al DN1.
Cf. art. 221 din L98/2016, cu respectarea clauzei 37 „Modificari” din Conditiile Generale ale Contractului de proiectare si executie, eventualele modif. care pot interveni in perioada de derulare a ctr. se refera la urm., fara a se limita la ac.: modif. ale partilor contractuale; modif. care rezulta din adaptarea PT la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale; modif. generate de modif. ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane necunoscute la data elaborarii proiectului; modif. care rez. din modif. ale cotelor, pozitiilor si/sau dim. unor lucrari, ca urmare a situatiei din teren; modif. generate de cerinte ale autoritatilor de mediu; modificari generate de includerea de noi subctr. si/sau inlocuirea subctr. initiali; modif. generate de schimbarea personalului cheie/alt pers.; modif. ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in contract; modif. generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state; modif. provenite din cerintele diverselor entitati care au legatura cu proiectul; modif. legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde; prelungirea duratei de executie. Modif. vor fi realizate ulterior semnarii ctr., in cf. cu prev. ctr., numai in conditiile in care ac. nu reprezinta modif. substantiale cf. art. 221 alin. (7) din L 98/2016. Prel. duratei de exec.: cf. cl. 35 din „Conditiile Generale”. Mai multe inf: in contract.
Modernizare DN71 Bâldana-Târgoviște-Sinaia, km 0+000 — km 44+130 lărgire la patru benzi de circulație și km 51+041 — km 109+905 drum la două benzi: sector 1: Bâldana-Târgoviște km 0+000 - km. 44+130 largire la patru benzi de circulație
Lot No: 1
Obiectul ctr il reprez proiectarea si executia lucrarilor pentru „Modernizare DN71 Bâldana-Târgoviște-Sinaia, km 0+000 — km 44+130 lărgire la patru benzi”, in lungime de 44,13 km. Traseul in plan se desprinde din DN7 la km 30+810 din localitatea Baldana, traverseaza orasul Racari si localitatile Ghergani, Balteni, Contesti, Crangasi, Cuza-Voda, Mircea-Voda, Ilfoveni, Bratesti si Ulmi si continua pana la intrarea in municipiului Targoviste, avand caracteristicile unui drum de ses.