12472-2023 - ResultRomania-București: Drinking-water treatment plant construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
IF – CL – G02 Gospodarii de apa si aductiuni in Ciorogarla, Domnesti, Clinceni, Cornetu, Bragadiru, Magurele, Jilava, Posta-Balaceanca (Cernica), Pantelimon (Dobroesti), Branesti, Mogosoaia, Balotesti si Tunari
Reference number: 25709173/2021/2
II.1.2.
Main CPV code
45252126 Drinking-water treatment plant construction work
II.1.4.
Short description
Lucrarile acestui contract fac parte din „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Ilfov,in perioada 2014 – 2020“ din cadrul Programului Operațional De Infrastructură Mare (POIM).
IF – CL – G02 Gospodarii de apa si aductiuni in Ciorogarla, Domnesti, Clinceni, Cornetu, Bragadiru, Magurele, Jilava, Posta-Balaceanca (Cernica), Pantelimon (Dobroesti), Branesti, Mogosoaia, Balotesti si Tunari - Contractul de lucrari cuprinde atât proiectarea de detaliu cât si executia constructiilor civile, a instalatiilor mecanice, electrice si de automatizare, inclusiv furnizarea si montarea echipamentelor aferente, pentru extinderea gospodãriilor de apă (incluzând și sursele) și a aducțiunilor.
Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare:
A. termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
B. termenul limita pana la care entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare este de 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45000000 Construction work, 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232430 Water-treatment work, 45262220 Water-well drilling, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectul include realizarea următoarelor lucrări de alimentare cu apă la nivelul judetului Ilfov: Gospodării de apă si aducțiuni in Ciorogarla, Domnesti, Clinceni, Cornetu, Bragadiru, Măgurele, Jilava, Posta-Balaceanca (Cernica), Pantelimon (Dobroesti), Branesti, Mogosoaia, Balotesti si Tunari.
Contractantul va proiecta si executa lucrarile aferente acestei proceduri in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire. In caietul de Sarcini sunt prezentate tipul activitatilor, specializarea si cantitatile minime necesare realizarii contractului, respectiv:
a) Proces tehnologic, Proiectul Tehnic si Detaliile de Executie– cuprinzând proiectarea procesului tehnologic si a constructiilor, instalatiilor si echipamentelor aferente obiectelor tehnologice de pe fluxul de captare, tratare, pompare etc.
b) Intocmirea documentatiilor pentru obţinerea tuturor avizelor şi autorizaţiilor necesare executiei proiectului, de la toate autorităţile mentionate in Certificatul de Urbanism, conform legislatiei in vigoare in domeniul construcţiilor din Romania.
c) Asistenta tehnica din partea Proiectantului pe toata perioada de executie a lucrrarilor
d) Intocmirea desenelor post executie si a documentelor necesare Cărţii Construcţiei conform HG 343/2017 cu modificările ulterioare
e) Execuţia lucrărilor inclusiv furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor şi punerea în funcţiune a obiectivelor.
f) Instruirea personalului operatorului
g) Testare si punere in functiune.
h) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie
Durata de executie a lucrarilor este de 36 de luni de la data ordinului de incepere si 36 luni perioada de garantie