15635-2019 - ResultRomania-Vaslui: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție lucrări la obiectivul de investiție — „Regiunea Nord — Est — Axa rutieră strategică 4: Vaslui – Reabilitare și modernizare drum strategic județean [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 5465
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il constituie proiectarea si executia lucrarilor de modernizare a drumului strategic judetean Birlad — Laza — Codaiesti (DJ 245, DJ 245M, DJ 247, DJ 246) in lungime de 82,649 km, impartite in trei loturi, respectiv:
1) Proiectare, pe fiecare lot in parte, in conformitate cu prevederile HG 28/2008, privind aprobarea conţinutului-cadru al documentaţiei tehnico-economice aferente investiţiilor publice, care include:
— elaborarea documentatiilor tehnice necesare obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor — faza PTh, pentru fiecare lot in parte,
— depunerea documentatiilor necesare pentru obtinerea avizelor/acordurilor/autorizatiilor la faza PTh, in numele beneficiarului,
— elaborarea proiectului tehnic, detaliilor de executie si caietelor de sarcini pe specialitati, pentru fiecare lot in parte,
— elaborarea documentaţiei tehnice pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (D.T.A.C.), pentru fiecare lot in parte,
— [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot No: 3
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectare si executie lucrari conform prevederilor din Caietul de sarcini.
Lot 3: valoare estmata: 67 263 077,79 RON, fara TVA din care:
(a) Proiectare: 232 538,50 RON exclusiv TVA,
(b) Asistenta tehnica din partea proiectantului pe parcursul derularii lucrarilor de executie: 193 782,09 RON exclusiv TVA,
(c) Cheltuieli pentru amenajarea terenului (relocare retele apa — canal + energie electrica si telefonie): 485 526,92 RON, fara TVA (din care 370 327,86 RON cheltuieli eligibile si 115 199,06 RON cheltuieli neeligibile),
(d) Constructii si instalatii (cheltuieli pt. investitia de baza): 65 899 072,08 RON exclusiv TVA (din care 64 979 622,41 RON cheltuieli eligibile si 919 449,67 RON cheltuieli neeligibile),
(e) Organizare de santier (lucrari de constructii): 322 970,14 RON exclusiv TVA, reprezentand 0,48 % din valoarea cheltuielilor pt. investita de baza,
(f) Organizare de santier (cheltuieli conexe): 129 188,06 RON exclusiv TVA, reprezentand 0,19 % din valoarea cheltuielilor pt. investita de baza.
Lot No: 1
45233140 Roadworks, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
Proiectarea si executia lucrarilor conform prevederilor din Caietul de sarcini.
Lot 1: valoare estimata: 71 368 608,41 RON, fara TVA din care:
(a) Proiectare: 274 886,54 RON exclusiv TVA,
(b) Asistenta tehnica din partea proiectantului pe parcursul derularii lucrarilor de executie: 206 572,11 RON exclusiv TVA,
(c) Cheltuieli pentru amenajarea terenului (relocare retele apa — canal + energie electrica si telefonie): 920 675,95 RON, fara TVA (din care 114 395,07 RON cheltuieli eligibile si 806 280,88 RON cheltuieli neeligibile),
(d) Constructii si instalatii (cheltuieli pt. investitia de baza): 69 511 472,19 RON exclusiv TVA (din care 68 746 258,45 RON cheltuieli eligibile si 765 213,74 RON cheltuieli neeligibile),
(e) Organizare de santier (lucrari de constructii): 344 286,87 RON exclusiv TVA, reprezentand 0,48 % din valoarea cheltuielilor pt. investita de baza,
(f) Organizare de santier (cheltuieli conexe): 137 714,75 RON exclusiv TVA, reprezentand 0,19 % din valoarea cheltuielilor pt. investita de baza.
Lot No: 2
Lot 2: valoare estimata: 29 685 005,05 RON, fara TVA din care:
(a) Proiectare: 103 359,05 RON exclusiv TVA,
(b) Asistenta tehnica din partea proiectantului pe parcursul derularii lucrarilor de executie: 86 132,54 RON exclusiv TVA,
(c) Cheltuieli pentru amenajarea terenului (relocare retele apa — canal + energie electrica si telefonie): 369 230,00 RON, fara TVA (din care 116 825,90 RON cheltuieli eligibile si 252 404,10 RON cheltuieli neeligibile),
(d) Constructii si instalatii (cheltuieli pt. investitia de baza): 28 925 307,54 RON exclusiv TVA (din care 28 380 838,72 RON cheltuieli eligibile si 544 468,82 RON cheltuieli neeligibile),
(e) Organizare de santier (lucrari de constructii): 143 554,23 RON exclusiv TVA, reprezentand 0,48 % din valoarea cheltuielilor pt. investita de baza,
(f) Organizare de santier (cheltuieli conexe): 57 421,69 RON exclusiv TVA, reprezentand 0,19 % din valoarea cheltuielilor pt. investita de baza.