17053-2022 - ResultRomania-Mioveni: Construction work for research buildings
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziția serviciilor de proiectare și execuția lucrărilor pentru clădiri și furnizare instalație experimentală Athena
Reference number: 32306920_2021_PAAPD1175460
II.1.2.
Main CPV code
45214600 Construction work for research buildings
II.1.4.
Short description
În ultimii 10 ani România s-a implicat în activitatile de cercetare, dezvoltare şi proiectare a sistemului de reactor tip LFR (reactor rapid răcit cu plumb), dezvoltand competente prin sustinerea programelor de cercetare nationale şi prin participarea la proiectele EURATOM - Fisiune în cadrul Programelor FP6, FP7 şi în prezent H2020.
În cadrul dezvoltării LFR etapa de demonstraţie prevede construirea reactorului ALFRED în vederea demonstrării viabilităţii tehnice şi economice a conceptului LFR.
Într-o etapă premergătoare realizării ALFRED este necesară realizarea unei infrastructuri de cercetare suport constând într-un număr de instalaţii experimentale destinate activităţilor de cercetare tehnologică, testare, verificare, validare şi demonstrare a cunoaşterii fenomenologiei asociate, precum şi de calificare a materialelor, componentelor şi echipamentelor pentru ALFRED. Scopul achiziţiei este de construire a unui complex de clădiri care vor adăposti instalaţiile experimentale ATHENA şi Laboratoarele pentru chimia plumbului ChemLab, din cadrul Obiectivului general de investiţii ALFRED.
ATHENA este o instalaţie multifuncţională încălzită electric, (Puterea instalată a instalaţiei de încalzire electrică este de 2,21 MW) de tip piscină, reprezentativă pentru sistemele LFR (Lead Cooled Fast Reactor – Reactoare rapide răcite cu plumb) necesară investigării unei mari varietăţi de aspecte, care cuprind testări de componente aferente LFR, controlul O2 în instalaţii, etc.
ATHENA şi Chem-Lab vor fi proiectate şi construite pentru a contribui la îndeplinirea obiectivelor SET Planului (Planul strategic pentru tehnologiile energetice) cu scopul de a sprijini dezvoltarea opţiunilor pentru energie durabilă. Acestea vor permite întreprinderea activităţilor de cercetare şi dezvoltare pentru următoarea generaţie de reactoare nucleare şi vor contribui prin investigaţii interdisciplinare la identificarea soluţiei optime de rezolvare a problemelor din domeniul energiei.
Autoritatea contractanta va raspunde, in mod clar, complet si fara ambiguitati la orice clarificare solicitata la 11 zile fata de termenul limita de depunere a ofertelor.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 19 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
39300000 Miscellaneous equipment, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Achiziția serviciilor de proiectare și execuția lucrărilor pentru clădiri și furnizare instalație experimentală Athena, Proiect ''ALFRED-Etapa 1, infrastructură de cercetare suport: ATHENA (instalație de tip piscină pentru experimente și teste
termohidraulice) și ChemLab (laborator pentru chimia plumbului)'', POC/448/1/1 Mari infrastructuri de Cercetare Dezvoltare, cod Proiect 126159.