18066-2023 - ResultRomania-București: Expert witness services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare pentru construcţii noi, demolări și extinderi privind construcții civile, sisteme rutiere și spații verzi
Reference number: 4340730/2021
II.1.2.
Main CPV code
71319000 Expert witness services
II.1.4.
Short description
Acordul-cadru constă în prestarea de “servicii de proiectare constând în: expertiză tehnică, audit energetic și certificatul de performanță energetică iniţial, documentaţie de avizare a lucrărilor de intervenţie, studiu de fezabilitate, plan urbanistic de detaliu, documentaţii pentru obţinerea avizelor cerute in certificatul de urbanism si documentaţia tehnica pentru autorizarea lucrărilor de construire, proiect tehnic si detalii de execuţie, asistenta tehnica, certificat energetic de performanta la încheierea lucrărilor si punctul de vedere al proiectantului pentru demolare, extindere construcţii existente, construcţii noi privind construcțiile civile, sistemele rutiere și spațiile verzi”. Valorile estimate pentru cele mai mari contracte subsecvente sunt următoarele: 1.073.300 lei fără TVA - Lotul I, 2.716.500 lei fără TVA - Lotul II, 1.970.600 lei fără TVA - Lotul III.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Servicii de proiectare privind reabilitare, modernizare, consolidare, extindere construcție existentă și construcții noi pentru sisteme rutiere
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71241000 Feasibility study, advisory service, analysis, 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71319000 Expert witness services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71351810 Topographical services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Serviciile de proiectare se vor referi la următoarele etape:
 Expertiză tehnică
 Studiu geotehnic, inclusiv dezveliri
 Studiu topografic, inclusiv OCPI
 Studiu de prefezabilitate (după caz)
 Studiu de circulatie
 Plan urbanistic de detaliu
 Documentaţii pentru obţinerea avizelor cerute în certificatul de urbanism
 Documentaţie de avizare a lucrărilor de intervenţie (după caz)
 Studiu de fezabilitate (după caz)
Valoarea estimata pentru cel mai mare contract subsecvent este de 2.716.500 lei fără TVA.
Servicii de proiectare privind reabilitare termică, modernizare, consolidare, extindere, demolare construcție existentă și construcții noi pentru construcții civile
Lot No: 1
 Audit energetic și Certificatul de performanță energetică iniţial
 Studiu de securitate la incendiu
 Studiu istoric (daca este cazul)
 Studiu peisagistic
 Documentaţia tehnică pentru autorizarea lucrărilor de construire (DTAC)
 Documentatia tehnică pentru autorizarea lucrărilor de desființare (DTAD)
 Documentația tehnică de organizare a execuției lucrărilor (DTOE)
 Proiect tehnic și detalii de execuţie
 Proiect de management al traficului
 Asistență tehnică
 Asigurarea verificarii tehnice de calitate a proiectelor realizata de catre verificatori tehnici atestati
 Certificat energetic de performanță la încheierea lucrărilor
 Întocmirea cărții tehnice (as-built)
 Întocmirea punctului de vedere al proiectantului la încheierea lucrărilor
Valoarea estimata pentru cel mai mare contract subsecvent este de 1.073.300 lei fără TVA.
Servicii de proiectare privind reabilitare, modernizare, consolidare, extindere construcție existentă si construcții noi pentru amenajari peisagistice / spații verzi
Lot No: 3
 Expertiza tehnica
 Documentaţie de avizare a lucrărilor de intervenţie / Studiu de fezabilitate (după caz)
 Studiu de istoric
 Studiu de peisagistic
 Documentaţii pentru obţinerea avizelor cerute in certificatul de urbanism
 Documentaţia tehnica pentru autorizarea lucrărilor de construire (DTAC)
 Documentatia tehnica de organizare a executiei lucrarilor (DTOE)
 Proiect tehnic si detalii de execuţie
 Asistenta tehnica
Valoarea estimata pentru cel mai mare contract subsecvent este de 1.970.600 lei fără TVA.