18316-2020 - ResultRomania-Bucharest: Services related to the oil and gas industry
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de cimentare la sondă – 5 loturi
Reference number: 1590082_2018_RFX0001657
II.1.2.
Main CPV code
76000000 Services related to the oil and gas industry
II.1.4.
Short description
Acord-cadru prestare servicii de cimentare la sonda – 5 loturi, astfel:
— lot 1 – servicii de cimentare pentru sonde pe uscat sapate cu instalatii mici,
— lot 2 – servicii de cimentare pentru sonde pe uscat sapate cu instalatii medii,
— lot 3 – servicii de cimentare pentru sonde pe uscat sapate cu instalatii mari,
— lot 4 – servicii de cimentare pentru sonde pe mare sapate cu platforme marine,
— lot 5 – servicii de cimentare necesare pentru operatii de reparatii capitale.
Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 19 zile. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 25-a zi, respectiv in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit prin anuntul de participare pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul stabilit, conform prevederilor art. 29 alin. (3) din H.G. 394/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Servicii de cimentare pentru sonde pe uscat săpate cu instalații mici
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
76000000 Services related to the oil and gas industry, 76420000 Well-cementing services
II.2.4.
Description of the procurement
Servicii de cimentare pentru sonde pe uscat sapate cu instalatii de foraj din clasa ≤100 MT sarcina statica in carlig.
La data initierii acestei proceduri OMV Petrom estimeaza ca, la un interval de aproximativ 12 luni pe parcursul derularii acordului-cadru, va transmite invitatie la ofertare pentru atribuirea de contracte subsecvente.
Cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru pentru lotul 1, respectiv cantitatile de servicii ce ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite, pe durata acordului-cadru, sunt:
— cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru: min. 135/max. 475 sonde,
— cantitatile estimate de servicii pentru un singur contract subsecvent: min. 33/max. 72 sonde.
Valoarea estimata min./max. per acord-cadru: VEmin = 2 217 592,19 EUR, VEmax = 8 421 550,10 EUR.
Valoarea estimata min./max. per contract subsecvent: VEmin = 545 843,98 EUR, VEmax = 1 301 226,93 EUR.
Servicii de cimentare necesare pentru operații de reparații capitale
Lot No: 5
Servicii de cimentare pentru activitati de reparatii capitale la sonde pe uscat si pe mare.
Cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru pentru lotul 5, respectiv cantitatile de servicii ce ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite, pe durata acordului-cadru, sunt:
— cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru: min.144/max. 450 sonde,
— cantitatile estimate de servicii pentru un singur contract subsecvent: min. 41/max. 69 sonde.
Valoarea estimata min./max. per acord-cadru: VEmin = 678 420,50 EUR, VEmax = 2 120 064,08 EUR.
Valoarea estimata min./max. per contract subsecvent: VEmin = 193 161,39 EUR, VEmax = 325 076,49 EUR.
Servicii de cimentare pentru sonde pe uscat săpate cu instalații medii
Lot No: 2
Servicii de cimentare pentru sonde pe uscat sapate cu instalatii de foraj din clasa >100 MT ≤199 MT sarcina statica in carlig.
Cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru pentru lotul 2, respectiv cantitatile de servicii ce ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite, pe durata acordului-cadru, sunt:
— cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru: min. 68/max. 348 sonde,
— cantitatile estimate de servicii pentru un singur contract subsecvent: min. 21/max. 68 sonde.
Valoarea estimata min./max. per acord-cadru: VEmin = 3 528 497,47 EUR, VEmax = 18 583 932,23 EUR.
Valoarea estimata min./max. per contract subsecvent: VEmin = 1 065 501,29 EUR, VEmax = 3 528 497,47 EUR.
Servicii de cimentare pentru sonde pe uscat săpate cu instalații mari
Lot No: 3
Servicii de cimentare pentru sonde pe uscat sapate cu instalatii de foraj din clasa ≥200 MT sarcina statica in carlig.
Cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru pentru lotul 3, respectiv cantitatile de servicii ce ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite, pe durata acordului-cadru, sunt:
— cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru: min. 82/max. 251 sonde,
— cantitatile estimate de servicii pentru un singur contract subsecvent: min. 35/max. 43 sonde.
Valoarea estimata min./max. per acord -cadru: VEmin = 14 095 668,69 EUR, VEmax = 41 237 697,17 EUR.
Valoarea estimata min./max. per contract subsecvent: VEmin = 3 491 230,87 EUR, VEmax = 7 117 547,75 EUR.
Servicii de cimentare pentru sonde pe mare săpate cu platforme marine
Lot No: 4
Servicii de cimentare pentru sonde pe mare sapate cu platforme marine.
Cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru pentru lotul 4, respectiv cantitatile de servicii ce ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite, pe durata acordului-cadru, sunt:
— cantitatile estimate de servicii aferente acordului-cadru: min. 4/max. 32 sonde,
— cantitatile estimate de servicii pentru un singur contract subsecvent: min. 1/max. 4 sonde.
Valoarea estimata min./max. per acord-cadru: VEmin = 1 424 506,19 EUR, VEmax = 9 996 049,53 EUR.
Valoarea estimata min./max. per contract subsecvent: VEmin = 306 126,55 EUR, VEmax = 1 224 506,19 EUR.