24168-2023 - ResultRomania-Cluj-Napoca: Railway construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiecte tip „Quick Wins” - Lucrări de eliminare a restricţiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii SRCF Cluj Linia CF 412 - 5 loturi (7,481 km)
Reference number: 49/AS/408/2022
II.1.2.
Main CPV code
45234100 Railway construction works
II.1.4.
Short description
Prin achiziționarea acestor lucrări se stabilește ca obiectiv înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii și realizarea căii fără joante, având ca rezultat aducerea liniei în parametrii necesari asigurării siguranţei circulaţiei şi evitarea introducerii restricţiilor de viteză.
Prin execuţia lucrărilor prevăzute în caietul de sarcini nr. 43/A/514/2022, se prognozează creşterea volumului de transport, cu tendinţe de dezvoltare socio-economică a zonelor, avȃnd un impact semnificativ.
Beneficiile anticipate de către Beneficiar prin achiziţionarea acestor lucrări vizează:
• îmbunătățirea siguranței traficului feroviar pe rețeaua de cale ferată;
• eliminarea limitarilor si restrictiilor de viteza si evitarea introducerii unora noi
• eliminarea costurilor datorate restrictiilor si limitarilor de viteza;
• diminuarea efectelor adverse asupra mediului;
• deplasarea în condiții de siguranță a persoanelor și bunurilor;
• creșterea eficienței activității de operare și întreținere a rețelei de cale ferată din România;
• readucerea starii caii ferate in parametrii proiectati, fapt care duce la o atractivitate a transportului feroviar.
Clauza suspensiva: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului/contractelor de execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii.
Durata contractului începe de la data semnării de către ambele părţi şi produce efecte pȃnă la data semnării de către ambele părți a Procesului Verbal de Recepţie Finală a Lucrărilor, reprezentȃnd îndeplinirea tuturor obligațiilor.
Durata de execuţie efectivă a lucrărilor este de maxim 24 luni.
Notă: Având în vedere specificul lucrărilor de întreținere la calea ferată există posibilitatea ca entitatea contractantă să dispună începerea lucrărilor în același interval de timp la toate loturile.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire cu 22 zile înainte de data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor. Conform art. 172 alin. (2) şi art. 173 alin. (1) din Legea nr. 99/2016, entitatea contractantă va răspunde în mod clar, complet şi fără ambiguităţi, tuturor solicitărilor de clarificări/informaţii suplimentare depuse în procedură, în a 12-a zi înainte de termenul-limită de depunere a ofertelor.
Cu respectarea prevederilor art. 29 alin. (3) din H.G. nr. 394/2016, entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici pană la termenul-limită menţionat anterior.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, iar răspunsul consolidat la respectivele solicitări de clarificări oferit de entitatea contractantă, se va face doar prin intermediul interfeţei SEAP.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot 5 - Lucrari de eliminare a restrictiilor de viteza pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii caii Linia CF 412 între km122+145 la km 123+556 linie simplă
Lot No: 5
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Linia principală 412 intre km 122+145-123+556 linie simplă, pe o distanta de 1,411 km prezinta stare necorespunzatoare a caii, principalele defecte care determina necesitatea executiei lucrarilor sunt:
-traverse beton fisurate la rand;
- material metalic marunt lipsa sau uzat;
- tirfoane uzate sau lipsă
- schimbătoare defecte
- plăcuțe cauciuc uzate sau lipsă
- buloane verticale uzate sau lipsă
- prindere necorespunzătoare
-sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile;
-piatra sparta insuficienta/prisma incompleta;
-santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor.
Principalele categorii de lucrari in sarcina Executantului sunt:
Lucrări de înlocuire la rând a elementelor componente ale suprastructurii caii pe linii curente și directe în cadrul cărora se utilizează doar materiale de cale noi, cu afectarea substratului căii în zona schimbatoarelor de cale, in zona trecerilor la nivel și în zona punctelor noroioase, mentionate in evidenta cailor ferate puse la dispozitie de Beneficiar:
- achiziționarea materialelor/produselor necesare si asigurarea utilajelor, mijloacelor și echipamentelor necesare pentru execuția lucrărilor, se efectuează de executant;
- ciuruirea mecanizată a prismei de piatră spartă pe linie curentă, linie directă și zona aparatelor de cale, se efectuează de executant;
- transportul la locul de execuție al lucrării a materialelor achiziționate, a utilajelor folosite, componentelor și echipamentelor de lucru, se efectuează de executant;
- demontarea căii existente, se efectuează de executant:
• demontarea buloanelor și desfacerea lor;
• scoaterea tirfoanelor;
• scoaterea șinei existente lungime minimă 25 m (la sfârșitul lucrării șina va fi transportată de executant);
• scoaterea din cale a traverselor;
• demontarea pieselor metalice de pe aparatele de cale și scoaterea traverselor din cale;
• demontarea elementelor componente ale trecerilor la nivel cu calea ferată și depozitarea lor lângă locul lucrării, în afara gabaritului de liberă trecere (în vederea reutilizării, de către beneficiar)
• aranjarea materialelor demontate în afara gabaritului pe bancheta căii;
• transportul materialelor scoase din cale în depozitul indicat de beneficiar.
• Inainte de începerea lucrărilor se impune verificarea modulului de deformație dinamic(E_vd) cu ajutorul plăcii usoare dinamice pentru diagnosticarea stării caii.
-înlocuirea elementelor componente ale suprastructurii caii cu materialele noi achiziționate de executant (traverse din beton echipate cu prindere elastică, șină tip 60, aparate de cale tip 60 montate pe traverse din beton, piatră spartă, jil-uri și cupoane de tranziție, dale din beton sau elastice pentru treceri la nivel (unde este cazul), se efectuează de executant;
-completarea prismului de piatră spartă la dimensiunile instrucționale pentru linii cu cale sudată, se efectuează de executant;
-profilarea mecanizată, burajul și riparea mecanizată cu aducerea liniei la profilul în lung și direcție vor fi efectuate de executant;
-realizarea căii fără joante și înglobarea aparatelor de cale în CFJ, se efectuează de executant;
-montarea elementelor componente ale trecerilor la nivel cu calea ferată și realizarea racordărilor cu partea carosabilă, efectuate de executant;
-curățarea și asigurarea sistemelor de scurgere a apelor pluviale în lungul căii, zonelor aparatelor de cale sau trecerilor la nivel existente, efectuate de executant;
-execuția normală și extraordinară a lucrărilor de către executant până la predarea acestora către beneficiar; Lucrarile extraordinare presupun remedierea unor vicii ascunse aparute in timpul executiei sau ulterior pana la predarea /receptia lucrarilor si care sunt determinate de evenimente care nu puteau fi prevazute de catre entitatea contractanta
-activități și consumabile necesare pentru menținerea in stare de curatenie a perimetrului unde se execută lucrarea, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări sau activități provizorii, se efectuează de executant.
Prestatorul are deplina libertate de a-şi prevedea în ofertă propriile consumuri şi tehnologii de execuţie, cu respectarea cerinţelor cantitative şi calitative prevăzute în Caietul de sarcini şi în alte acte normative în vigoare care reglementează execuţia lucrărilor.
În cazul în care la elaborarea listelor de cantităţi pe articole de lucrări nu se utilizează articole concrete din indicatoarele de norme de deviz, prestatorul trebuie să facă o descriere cât mai clară a articolelor din listă, în aşa fel încât să dea posibilitatea achizitorului să aprecieze corect toate operaţiile tehnologice necesare a se executa în cadrul acestei descrieri şi respectiv să evalueze costurile aferente.
Lot 4 - Lucrari de eliminare a restrictiilor de viteza pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii caii Linia CF 412 între km 115+100 la km 116+270 linie simplă
Lot No: 4
Linia principală 412 intre km 115+100-116+270 linie simplă, pe o distanta de 1,170km prezinta stare necorespunzatoare a caii, principalele defecte care determina necesitatea executiei lucrarilor sunt:
- trecere la nivel defectă;
-eliminarea pungilor de balast;
Lot 1 - Lucrări de eliminare a restrictiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 412 între km 105+350 la km 107+450 linie simplă
Lot No: 1
Linia principală 412 km 105+350 - 107+450 linie simplă, pe o distanță de 2,100 km prezintă stare necorespunzătoare a căii, principalele defecte care determină necesitatea execuției lucrărilor sunt:
-traverse beton fisurate la rând;
-material metalic mărunt lipsă sau uzat;
-tirfoane uzate sau lipsă;
-plăcuțe cauciuc uzate sau lipsă;
-buloane verticale uzate sau lipsă;
-treceri la nivel defecte;
-prindere necorespunzătoare
-șine defecte pe suprafața de rulare, uzura multiplă verticală și laterală în curbă și aliniament , la limita toleranțelor admisibile
-piatra spartă insuficientă/prisma incompletă
-șanțuri colmatrate care nu mai asigură scurgerea apelor.
Principalele categorii de lucrări in sarcina Executantului sunt:
Lucrări de înlocuire la rând a elementelor componente ale suprastructurii caii pe linii curente și directe în cadrul cărora se utilizează doar materiale de cale noi, cu afectarea substratului căii în zona schimbatoarelor de cale, in zona trecerilor la nivel și în zona punctelor noroioase, menționate in evidența cailor ferate, puse la dispoziție de Beneficiar:
Lot 2 - Lucrari de eliminare a restrictiilor de viteza pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii caii Linia CF 412 între km107+450 la km 108+650 linie simplă
Lot No: 2
Linia principală 412 între km 107+450-108+650, linie simplă, pe o distanta de 1,200 km prezinta stare necorespunzatoare a căii, principalele defecte care determina necesitatea execuției lucrărilor sunt:
-material metalic marunt lipsa sau uzat;
-schimbătoare defecte
-trecere la nivel defectă
Lot 3 - Lucrari de eliminare a restrictiilor de viteza pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii caii Linia CF 412 între km 113+500 la km 115+100 linie simplă
Lot No: 3
Linia principală 421 intre km 113+500-115+100 linie simplă, pe o distanta de 1,600 km prezinta stare necorespunzatoare a caii, principalele defecte care determina necesitatea executiei lucrarilor sunt:
-plăcuțe cauciuc uzate sau lipsă