26102-2023 - ResultRomania-Iași: Electrical installation work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrari de investitie in instalatiile electrice de medie si joasa tensiune din zona Moldovei - 5 loturi
Reference number: RO10976687/2018/2048_2049_2050_2051_2052
II.1.2.
Main CPV code
45310000 Electrical installation work
II.1.4.
Short description
Lucrari de investitie in instalatiile electrice de medie si joasa tensiune din zona Moldovei, procedura divizata in 5 loturi, dupa cum urmeaza:
Lot 1 - Lucrari de Reabilitare Posturi de transformare (Inlocuire Trafo MT/JT, Modernizare Tablouri de distributie TDRI, Cutii de Distrubutie)
Lot 2 - Lucrari de Reabilitari retea LEA JT si INT-uri (include Lucrari de Intarire Retea si Modernizare Cutii de Sectionare)
Lot 3 - Lucrari de Inlocuire PTM, PTCZ, PA, PTS, Modernizare LES (include si Modernizare firide), Buclare LES cu LES
Lot 4 - Lucrari de Reabilitari LEA MT, Montare reclosere si separatoare, Montare celula aeriana de masura, Inlocuire izolatie LEA 20 KV, Inlocuire izolatori antipasare, Buclare LEA cu LEA, Buclare LEA cu LES
Lot 5 - Lucrari de Extinderi retele JT/MT - alimentare noi consumatori (inclusiv Elaborare documentatie PTH+CS+DTAC)
Obiectul achizitiei consta in executia lucrarilor si punerea la dispozitie de catre entitatea contractanta, respectiv furnizarea de catre contractant, a materialelor necesare executiei lucrarilor. Pentru lotul 5 achizitia include si prestarea de servicii de proiectare.
Valoarea estimata pentru alegerea procedurii de atribuire, respectiv pentru verificarea incadrarii in pragurile de publicitate de nivel European cf. art. 21 din Legea Nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale a fost calculata prin luarea in considerare si a valorii materialelor ce vor fi puse la dispozitie de entititatea contractanta.
Punerea la dispozitie de catre entitatea contractanta a materialelor este necesara doar pentru loturile 1, 2, 3 si 4.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a achizitiei, pentru toate cele 5 loturi, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 772.284.194,04 lei fara TVA, compusa din:
- valoarea supusa achizitiei = 557.841.680,00 lei fara TVA si reprezinta contravaloarea lucrarilor care fac obiectul achizitiei.
- valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 214.442.514,04 lei fara TVA . Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Evaluarea propunerilor financiare se va face prin raportare la valoarea estimata fara materiale, valoare mentionata la sectiunea II.1.5.
Lista materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta, cantitatile si valorile estimate aferente sunt atasate la sectiunea Documente.
Clarificarile sau informatiile suplimentare în legatura cu documentatia de atribuire vor fi transmise cu cel putin 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, iar raspunsul entitatii contractante la aceste solicitari va fi transmis cu 12 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor/solicitarilor de participare, in conformitate cu art 173 din Legea 99/2016 cu modificarile ulterioare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45310000 Electrical installation work, 31681410 Electrical materials, 45315500 Medium-voltage installation work, 45315600 Low-voltage installation work
II.2.4.
Description of the procurement
Lot 1 - Lucrari de Reabilitare Posturi de transformare (Inlocuire Trafo MT/JT, Modernizare Tablouri de distributie TDRI, Cutii de Distrubutie).
Contractele subsecvente vor fi atribuite de 1- 2 ori pe luna, sau de cate ori apare o nevoie noua pe perioada de valabilitate a acordului cadru.
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 1 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mic ctr subsecvent: 1.532.905,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 7.666.988,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 15.136.880,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 45.410.640,00 lei fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 72.318.619,95 lei fara TVA, compusa din:
- valoarea supusa achizitiei = 45.410.640,00 lei fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
- valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 26.907.979,95 lei fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Lot No: 3
Lot 3 - Lucrari de Inlocuire PTM, PTCZ, PA, PTS, Modernizare LES (include si Modernizare firide), Buclare LES cu LES.
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 3 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 5.595.023,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 19.410.453,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 58.231.360,00 lei fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 84.929.894,95 lei fara TVA, compusa din:
- valoarea supusa achizitiei = 58.231.360,00 lei fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
- valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 26.698.534,95 lei fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Lot No: 2
Lot 2 - Lucrari de Reabilitari retea LEA JT si INT-uri (include Lucrari de Intarire Retea si Modernizare Cutii de Sectionare).
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 2 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 36.207.993,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 112.026.346,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 336.079.040,00 lei fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 445.600.727,25 lei fara TVA, compusa din:
- valoarea supusa achizitiei = 336.079.040,00 lei fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
- valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 109.521.687,25 lei fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Lot 5 - Lucrari de Extinderi retele JT/MT -alimentare noi consumatori (inclusiv Elaborare documentatie PTH+CS+DTAC)
Lot No: 5
45310000 Electrical installation work, 31681410 Electrical materials, 45315500 Medium-voltage installation work, 45315600 Low-voltage installation work, 71323100 Electrical power systems design services
Lot 5 - Lucrari de Extinderi retele JT/MT - alimentare noi consumatori (inclusiv Elaborare documentatie PTH+CS+DTAC).
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 5 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mic ctr subsecvent: 1.235.579,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 2.541.179,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 4.546.667,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 13.640.000,00 lei fara TVA.
Lotul 5 nu include si materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta. Pentru lucrarile aferente acestui lot, toate materialele necesare vor fi puse la dispozitie doar de catre contractanti.
Lot No: 4
Lot 4 - Lucrari de Reabilitari LEA MT, Montare reclosere si separatoare, Montare celula aeriana de masura, Inlocuire izolatie LEA 20 KV, Inlocuire izolatori antipasare, Buclare LEA cu LEA, Buclare LEA cu LES.
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 4 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 9.454.791,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 34.826.880,00 lei fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 104.480.640,00 lei fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 155.794.951,88 lei fara TVA, compusa din:
- valoarea supusa achizitiei = 104.480.640,00 lei fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
- valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 51.314.311,88 lei fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.