26283-2021 - ResultRomania-Satu Mare: Construction supervision services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de asistență tehnică pentru supervizarea lucrărilor din cadrul proiectului. Număr de identificare POIM-SM-CS-02
Reference number: 16844952_2019_PAAPD1048476
II.1.2.
Main CPV code
71520000 Construction supervision services
II.1.4.
Short description
Obiectivul general al contractului de servicii de asistență tehnică pentru supervizarea lucrărilor îl reprezintă asigurarea implementării cu succes a proiectului regional din punct de vedere al calității și cantității lucrărilor, precum și a termenelor contractuale. Caietul de sarcini include reglementarea termenilor și condițiilor de prestare a serviciilor de asistență tehnică pentru supervizarea tehnică a contractelor de lucrări/furnizare încheiate în cadrul proiectului regional.
Obiectivele specifice ale contractului de servicii de asistență tehnică pentru supervizarea lucrărilor sunt următoarele:
— indicatorii fizici şi financiari din decizia privind aprobarea finanţării sunt îndepliniţi;
— contractele sectoriale de lucrări și contractul sectorial de produse sunt finalizate la timp, conform termenelor stabilite în contracte;
— contractele sectoriale de lucrări și contractul sectorial de produse sunt finalizate cu respectarea preţului acestora;
— plăţile finale către executanţi și furnizor sunt efectuate în termenul de eligibilitate;
— serviciile de supervizare sunt asigurate până la emiterea Raportului final de supervizare.
In conformitate cu prevederile art. 172 alin. (1) din Legea nr.99/2016, orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea termenului-limită stabilit de entitatea contractantă. Numarul de zile până la care operatorii economici pot solicita clarificari privind documentatia de atribuire inainte de data-limita de depunere a ofertelor: 23 de zile. In conformitate cu prevederile art. 29 alin. (3) din HG nr. 394/2016, entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
Entitatea contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare. Termenul-limita este cu 11 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectivul general al Contractului de Servicii de asistență tehnică pentru supervizarea lucrărilor îl reprezintă asigurarea implementării cu succes a proiectului regional din punct de vedere al calității și cantității lucrărilor, precum și a termenelor contractuale. Caietul de sarcini include reglementarea termenilor și condițiilor de prestare a serviciilor de asistență tehnică pentru supervizarea tehnică a contractelor de lucrări/furnizare încheiate în cadrul proiectului regional.
— serviciile de supervizare sunt asigurate până la emiterea raportului final de supervizare.
Serviciile de supervizare vor acoperi următoarele faze principale:
— faza de pre-construcție;
— faza de construcție;
— faza de post-construcție și perioada de garanție.
Serviciile de supervizare vor acoperi fazele de livrare, instalare și testare ale contractului sectorial de produse.
Activitățile pentru fiecare fază sunt descrise detaliat in caietul de sarcini la pct. 6.3.