31717-2023 - ResultRomania-Brăila: Technical assistance services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract de servicii Asistenta Tehnica pentru Managementul Proiectului si Supervizarea Lucrarilor (AT MP-SL), auditul proiectului si monitorizarea factorilor de mediu
Reference number: POIM-BR-CS
II.1.2.
Main CPV code
71356200 Technical assistance services
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta prestarea serviciilor de Asistenta Tehnica pentru Managementul Proiectului, Supervizarea Contractelor de Lucrari, Auditul proiectului si monitorizarea factorilor de mediu pentru ”Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Braila, in perioada 2014 – 2020” in vederea atingerii obiectivului general si a celor specifice ale POIM asumate de catre OR prin Contractul de Finantare.
NOTE:
In conformitate cu prevederile art.172, alin. (1) din Legea nr. 99/2016, orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea termenului-limită stabilit de entitatea contractantă.
Entitatea Contractanta stabileste 2 termene pana la care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări, astfel:
- primul termen: în a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor EC va răspunde solicitărilor care au fost transmise până în a 30-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor;
- al doilea termen/ultimul termen: în a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor EC va răspunde solicitarilor care au fost transmise pana in a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 29, alin. (3) din HG nr. 394/2016, entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit. Entitatea Contractantă nu are obligația de a răspunde la alte solicitări transmise după publicarea răspunsurilor de la doilea termen (ultimul termen), în cazul in care se prelungeste termenul limita.
In situatia in care una sau mai multe din datele stabilite sunt in zi nelucratoare, se va lua in considerare ziua lucratoare imediat urmatoare acelei/acelor date.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot 2 - Servicii de auditul proiectului
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71356200 Technical assistance services, 79212100 Financial auditing services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului il reprezinta prestarea serviciilor de audit financiar pentru „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Braila, in perioada 2014 - 2020.”
LOT 2 - Servicii de auditul proiectului
Prestatorul va presta serviciile de audit financiar al Proiectului in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire si normele din domeniul de audit. In Caietul de Sarcini sunt prezentate activitatile si rezultatele asteptate, respectiv cerintele minime necesare pentru indeplinirea contractului.
Lot 3 - Servicii de monitorizare a factorilor de mediu
Lot No: 3
71356200 Technical assistance services, 71313450 Environmental monitoring for construction
Obiectul contractului il reprezinta prestarea serviciilor de monitorizare a factorilor de mediu aferente „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Braila, in perioada 2014 – 2020".
LOT 3 - Servicii de Monitorizare a factorilor de mediu
Prestatorul va presta serviciile aferente contractului in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire. In Caietul de Sarcini sunt prezentate activitatile si rezultatele asteptate, respectiv cerintele minime necesare pentru indeplinirea contractului.
Lot 1- Servicii de Asistenta Tehnica pentru Managementul Proiectului si Supervizarea Lucrarilor (AT MP-SL)
Lot No: 1
71356200 Technical assistance services, 71247000 Supervision of building work, 79341400 Advertising campaign services, 79411000 General management consultancy services
Obiectul contractului il reprezinta prestarea serviciilor de Asistenta tehnica pentru managementul proiectului, publicitatea adecvata a masurii si informarea corecta a populatiei privind lucrarile de construire propuse in Proiect si supervizarea executiei lucrarilor aferente „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Braila, in perioada 2014 - 2020” in vederea atingerii obiectivului general si a celor specifice ale POIM asumate de catre OR prin Contractul de Finantare.
LOT 1
Componenta A: Suport pentru Managementul Proiectului
• Activitatea A1 – Managementul general al proiectului
• Activitatea A2 -Dezvoltarea unui sistem modern de modelare hidraulica pentru Municipiul Braila
• Activitatea A3 – Dezvoltarea sistemului GIS existent pentru sistemele de alimentare cu apa si canalizare in zonele proiectului
• Activitatea A4 – Actualizare Master Plan
• Activitatea A5 – Optimizarea activitatii personalului Operatorului, actualizarea fiselor de post si a manualului de proceduri DIPIFE
• Activitatea A6 – Actualizare Deviz proiect și Analiza Cost Beneficiu
Componenta B: Asigurarea publicitatii adecvate masurii si informarea corecta a populatiei privind lucrarile de construire propuse in Proiect
Componenta C: Activitatea de Supervizare a Executiei
• C1. Activități în perioada de preconstrucție
• C2. Activități în perioada de execuție
• C3. Activități în perioada de recepție la terminarea lucrărilor
• C4. Activități în Perioada de Notificare a Defectelor (Garanție)
• C5. Activități în perioada de recepție finală a contractelor de lucrări