43336-2022 - ResultRomania-Panic: Industrial machinery
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Furnizare echipamente si software pentru implemenatrea proiectului „Increasing the competitiveness of the company S.C TEMPO PAM S.R.L”/ „Cresterea competitivității companiei S.C TEMPO PAM S.R.L” pentru implementarea proiectului finanțat de EEA and NORWAY Grands 2014-2021, nr. 2020/548503, la data de 12.05.2021.
Reference number: 13469913_2021_2-11
II.1.2.
Main CPV code
42000000 Industrial machinery
II.1.4.
Short description
Achizitia este realizata in vederea implementarii proiectului cu titlul „Increasing the competitiveness of the company S.C TEMPO PAM S.R.L”/ „Cresterea competitivității companiei S.C TEMPO PAM S.R.L”, proiect finanțat de EEA and NORWAY Grands 2014-2021 prin contractul de finantare nr. 2020/548503 incheiat la data de 12.05.2021.
Achiziția va fi realizată pe 6 loturi, după cum urmeză:
LOT 1- Achiziționare mașină automată de sudură cu masă de poziționare și rotativă;
LOT 2- Achiziționare software profesional pentru programanrea CNC, cu module suplimentare și achiziționare calculator + licențe;
LOT 3 – Achiziționarea Centrului de prelucrare verticală cu comandă numerică și Achiziționare masină de tăiat cu laser.
LOT 4 – Achiziționare Multi- head echipament CNC de îndoit sârmă pentru producția de piese 3 D din bobină de sârmă;
LOT 5 – Achiziționare stivuitor;
LOT 6 – Achiziționare presă CNC pentru indoire foi metalice si Achiziționare ghilotină CNC pen-tru debitarea foilor metalice.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot No: 4
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Echipament CNC de indoit sarma cu specificatiile:
-Diametre de sarma ce pot fi utilizate: domeniu minim intre 1.8-7mm
-Echipamentul trebuie sa poata indoi 3D sarme cu rezistenta la tractiune de Rm=600N/mm2
-Pachet masina compacta:
-Alimentator de sarma controlat de masina, pentru role de sarma pana la 2000kg
-Kit pentru marirea vitezei de lucru care sa contina software specific, motor, cutie de viteze.
-Gard de protectie pentru siguranta in munca pentru masina si optional pentru sistem alimentare de pe bobina. Acesta va fi prevazut cu minim o usa de acces cu protectie electronica/optica la deschidere pentru siguranta in munca
-Instruire de 2-4 zile pentru utilizarea si programarea echipamentului
-Sistem separat de indreptare a sarmei pentru sarme cu diametre intre 0.8 si 2mm
-Set scule care sa includa taietor, pana , nas, set de cel putin 4 role de alimentare cu dublu canal pentru diametre de 1.8mm iar al doilea set de canale va fi stabilit cu beneficiarul pana la livrarea echipamentului.
-Tub de ghidare pentru indreptarea sarmei
-Set de ghidare a sarmei intre sistemul de indreptare al sarmei si sistemul de alimentare/avans al sarmei
-Transport asigurat de catre vanzator la sediul beneficiarului
-Programare la masina pe un ecran tactil de minim 15 inch cu posibilitate de simulare a executiei, si offline(la un PC) cu posibilitate de simulare a executiei
-Ciuperca pentru oprire de urgenta montata in apropierea panoului de comanda
-Cabinet electric cu racire
-roata de mana - Manual Pulse Generator portabil
-Conexiune la internet pentru eventuale asistente la distanta (online)
-Poruri I/O aditionale, simulare program
-Documentatie completa masina - scheme electrice,pneumatice, hidraulice, manuale de utilizare, mentenanta. Manualele vor fi in limba romana sau cel mult in engleza.
-certificat de conformitate CE
-Execuţie conformă normelor CE ale Comunităţii Europene. Declaratie de conformitate CE
-instruire 2 zile pentru operatori la sediul beneficiarului
Termeni de livrare
-Echipamentul si dispozitivele adiacente vor fi gata pentru a fi testate in maxim 4 luni (excluzand sarbatorile legale) de la primirea comenzii/semnarea contractului, a avansului de plata si a stabilirii detaliilor tehnice particulare pe care beneficiarul le doreste.
-Sistemul de scule(toolingul) va trebui sa fie clarificat in 7 saptamani inainte de termenul de testare.
-Beneficiarul echipamentului isi va da in scris aprobarea pentru reusita de testare a echipamentului.
-Testarea echipamentului se va face la punerea in functiune a echipamentului, la sediul beneficiarului.
Aprobarea echipamentului (punerea in functiune)
-Punerea in functiune la sediul beneficiarului va consta in programarea si executia a 3 repere pentru care beneficiarul va transmite desene de executie 2d in forma .dwg si/sau desene 3D in format .stp. Cele 3 repere mentionate vor presupune utilizarea unui maxim de 2 diametre diferite de sarma.
-Transmiterea celor 3 desene se va face in maxim 30 de zile de la comanda/semnare contract
Conditii de plata
- 30% avans platit in maxim 10 zile de la semnarea contractului
- 70% dupa aprobarea data de beneficiar pentru echipament (aprobarea se va da dupa reusita de testare a echipamentului cu cele 3 repere transmise de beneficiar)
Material pentru test in locatia operatorului economic
-Beneficiarul va trimite la sediul furnizorului de echipament o cantitate de minim 10 kg de sarma pentru test
Garantie
-garantia emisa pentru echipamentul furnizat va fi de minimum 12 luni (pe perioada garantiei echipamentul va fi utilizat un maxim 2000 de ore de functionare)
-garantia se emite pentru orice defect de fabricatie sau materiale, dupa data livrarii; beneficiarul va utiliza echipamentul in conditii normale de utilizare si va mentine echipamentul in conformitate cu instructiunile de utilizare furnizate de vanzator.
Conform caietului de sarcini.
LOT 2-Achiziționare software profesional pentru programanrea CNC, cu module suplimentare și achiziționare calculator + licențe;
Lot No: 2
42000000 Industrial machinery, 48000000 Software package and information systems
CAM și CAD software pentru modelare 3D și 2D generare automat desene cu module suplimentare. Software CAD de programare Solidworks Professional 2020 ce include: Solidworks Standard 2020, Solidworks Toolbox, E-Drawings, Professional, PhotoView 360, PDMWorks, PDM Standard, Part Costing, CircuitWorks, Validare tolerante, 3D Scan, subscription/service inclus minim 1 an (perioada de garantie). Software CAD de programare Solidworks Professional 2020 ce include: Solidworks Standard 2020, Solidworks Toolbox, E-Drawings, Professional, PhotoView 360, PDMWorks, PDM Standard, Part Costing, CircuitWorks, Validare tolerante, 3D Scan, subscription/service inclus minim 1 an (perioada de garantie)
Software CAM 4/5 axe simultan, CAM 2.5/3 axe pentru strategii de prelucrare, strategii avansate de finisare si degrosare, strategii de degrosare 3D, simularea procesului de prelucrare cu masina virtuala in CAM, strategii de prelucrare pentru arbore melcat, postprocesoare pentru masini CNC(centre de frezare si strunguri) cu comanda Fanuc, Haas, subscription/service minim 1 an.
Software CAM 4/5 axe simultan: include SolidCam 2.5 axe milling, 3D High Speed Milling, 4/5 indexing axis, 3D High Speed Surface Milling, 4 axe simultan, SolidCAM 3D iMachining, Machine Simulation, Screw Machining, subscription/service inclus 1 an (perioada garantie)
Postprocesoare pentru masini CNC(centre de frezare si strunguri) cu comanda Fanuc, Haas, NCT, subscription/service inclus 1 an.
Suplimentar Subscription service pentru o perioada de 2 ani postgarantie pentru SolidWorks Professional 2020 si Suplimentar Subscription service pentru o perioada de 2 ani postgarantie pentru SolidCAM 4/5 axe Milling & Turning
Instruire 4 zile CAD CAM pentru minim 3 persoane la locatia Autoritatii Contractante.
Procesor Intel cu minim 4 cores si 8 threads cu frecventa de operare de 3.5-4GHz, minim 8MB cache, tehnologie de fabricatie a semiconductorilor pe 14nm
Minim 32GB DDR4 RAM cu frecventa de operare minima la 2666MHz
Hard Disk SSD minim 512GB,
Placa video minim NVIDIA QUADRO RTX 4000 cu memorie GPU 8GB,
Tastatura USB Business slim,
USB Mouse cu butoane suplimentare programabile,
Garantie minim 3 ani.
Licenta windows 10 professional 64 biti.
Monitor de minim 21 inch
Lot No: 1
Masa de pozitionare si rotire pentru capacitate de 750 Kg. Rotatie cu motor cu curent alternativ, cu invertor (I) reductor cu o viteza te rotire foarte fina si rulment cu bile.
Inclinație manuală (M).
Sistem electric conform standardelor CEI EN-60204-1. I: invertor.
Echipament dotat cu pedală (pornire - oprire) cu cablu de 5 metri.
Garantie 1 an.
Marcaj CE
Brat minim 900x900mm pentru sustinere pistolet de sudura cu reglaj manual pe inaltime si pe orizontala , pe sistem de cremaliere.
Conditii de plata: 100 % în avans. Operatorul economic va constitui Bilet la ordin/ Fila CEC pentru garantare avans.
Lot No: 5
Achiziționare stivuitor Forklift:
-Norma de poluare-minim Euro 5 (minimum Euro 5)
-Capacitate nominala de ridicare(Nominal capacity) 5000 kg
-Centru de greutate (Load center) 500 mm
-Inaltime de ridicare(Lifting height) h3 : 4000--5000 mm
-Inaltime libera(Free lift) h2: Min 1564 mm
-Inaltime cabina(Cabin height) h6 : min2416 mm
-Latime cardan(Fork carriage width) b3: min1350 mm
-Lungime furca ridicare(Lenght to fork) : minl2 3116 mm
-Latime stivuitor(Truck width) b1: min 1448 mm
-Raza de intoarcere(Turniung radius) Wa: min 2745 mm
-Latime interval cu palet 1000x1200 de-a latul furcilor (Aisle width with pallet 1000 x 1200 across forks) Aprox 4480 mm
-Latime interval cu palet 800x1200 de-a lungul furcilor (Aisle width with pallet 800 x 1200 along forks) Aprox 4680 mm
-Viteza de calatorie cu/fara incarcatura(Travel speed, with/without load) km/h 24 / 24
-Anvelope superioara superelastice(Tyres Superelastic)
-Dimensiune fata (Front dimension) 300 - 15
-Dimensiune spate (Rear Dimension) 250 - 15
-Dimensiuni furci (Fork dimension) S/e/l ( mm ) 60 x 130 x 1200 mm
-Motor diesel cu filtru de particule (Diesel Engine with integrated particle filter)
-Putere motor (Engine Power) in (kW) 50-60
-Consum combustibil (Fuel consumption) acording with VDI (l/h) 4,2 la 60 cicli/ora
-Mecanism de actionare hydrostatic
-Joystick
-Cabina deschisa (Open cabin)
-1 oglinda interioara (1 internal mirror)
-Sistem iluminare 2 in fata -pozitie 3 +4 LED (Lighting system 2 in front – position 3 + 4 LED)
-1 in spate - pozitia 8 LED (1 in rear – position 8 LED)
-Sistem de avertizare sonora pentru mersul cu spatele (Audible warning in reverse)
-Sistem avertizare luminoasa in mers (Flashing beacon)
-Pretul sa includa costurile de transport, punerea in functiune, documentatia in limba romana si instruirea personalului -autorizare ISCIR
-Declaratie de conformitate europeana CE
-Manualul masinii
-Perioada de garantie: 24 luni
Operatorul economic va constitui Bilet la ordin/ Fila CEC pentru garantare avans.
Lot No: 3
Achiziționarea Centrului de prelucrare verticală cu comandă numerică
Deplasari:
-deplasare pe axa X: 1650 mm
-deplasare pe axa Y: 850 mm
-deplasare pe axa Z: 900 mm
-deplasare pe axa A: 0-360 grade
-distanta de la axul principal la masa: 200-1100 mm
-distanta de la axul principal la coloana: 872mm
-repetabilitate de pozitionare pe axa X: minim ±0.004 mm
-repetabilitate de pozitionare pe axa Y/Z: minim ±0.003 mm
-rezolutia de pozitionare pe axa A: minim 0.001 grade
Masa:
-dimensiunile mesei: 1700x800mm
-greutatea maxima admisa pe masa: 2500kg
-canale T masa: minim 5 canale 22 H7mm
-tipul mesei: masa mobila axa X/Y
Avansuri:
-avans rapid pe axa X/Y/Z: 20/20/18 m/min
-avans de lucru pe axele X/Y/Z: 1-15000mm/min
-functie pentru High Speed Cutting: 200 blocks look ahead
-putere servomotor axa X: 4-5 KW
-putere servomotor axa Y: 4-5 KW
-putere servomotor axa Z: 7-9 KW
Alte caracteristici:
-putere instalata: 35-40 KVA
-motor pompa de ungere automata: 0.15-0.3 KW
-capacitate tanc lichid racire: 760l
Dimensiuni si greutate:
-dimensiuni LxlxH: 4276x 3370x 3617mm
-greutate neta:minim 16420 kg
Arbore principal:
-con ISO 50 cu contact dual
-tip portscule BT-50 cu lungime minima de 120mm pana la sistemul de pana ce blocheaza scula(pana la zburator)
-viteza de rotatie a arborelui principal: minim 6000rpm
-constructia arborelui principal: cutie viteza cu doua trepte
-puterea motorului arborelui principal(continuu/30min): minim 15/18.5 kw Fanuc 15i
-cuplul arborelui principal(30min/continuu): minim 562/412 Nm
-sistem de racire arbore: ungere cu vaselina
-brosa racita cu amestec ulei-aer
Magazie de scule
-capacitate minima: 24 pozitii
-diametru maxim scula: minim dia.127mm
-diametru maxim scula fara scule adiacente: minim dia.250mm
-lungime maxima scula: minim 400mm
-greutate maxima scula: 15kg
-timp de schimbare a sculei (scula-scula): maxim 3 sec
-racire prin brosa cu presiune marita: minim 20 bari
-dispozitiv axa a 4-a cu indexare continua
-dispozitiv de masurare automata a sculelor: lungime si diametru scule TS-27R
-brosa BT50 cu turatie minim 10000rpm
-batiu turnat din fonta cu nervuri
-ghidaje bloc placate cu Turcite
-latime ghidaje pe axele X/Y/Z de 45/35(4 ghidaje pe axa Y)/45mm
-suruburile cu bile sa fie pretensionate cu dubla piulita pentru eliminarea jocului de intoarcere si clasa de precizie C3Z.
-asigurare clasa de precizie C3Z pentru pozitionare
-cuplare directa cu motoarele de actionare axe
-masina sa fie prevazuta cu 4 snecuri pentru evacuarea spanului din zona de lucru
-masina sa fie complet inchisa cu usi culisante in fata mesei de lucru; cu panouri laterale detasabile pentru acces in zona de lucru pentru intretinere si curatare. Toate usile sa fie prevazute cu blocari si senzori conform Reglementarilor de Securitate 98/37 CE.
-Sistemul de ungere sa fie centralizat, comandat automat din Comanda Numerica; Pompa de ungere fortata SHOWA Japonia sa aiba presiune de minim 15kg/cm2. Capacitate minima a tancului de ungere de 4 litri.
-Sistemul de racire sa aiba tanc de racire de minim 450litri si pompa Grundfos SPK4-8 pentru spalarea spanului. Brosa sa fie racita cu ulei/aer cu racitor pentru uleiul brosei
-Echipamentul electric sa fie OMROM si Yamataka Japonia. Masina sa fie echipata cu transformator pentru legarea la reteaua 3x400V 50Hz, echipamentul electric sa fie in conformitate cu normele EN 89/336/CEE si EN 60204-I ( compatibilitate electromagnetica)
-Comanda numerica Fanuc model 0i-MF plus type 1 cu ecran LCD color de 15 inch;
Acest sistem de comanda trebuie sa aiba incluse functii suplimentare pentru operare usoara: cicluri de gaurire si filetare predefinite; aschieri adaptive, aschiere de mare viteza “high speed HRV control”, interpolare elicoidala, interpolare cilindrica G7.1 pentru axa a4-a, AICC-2 cu look ahead 200 blocuri, ethernet embedded minim 10Mbps
-Pachet functii de anticoliziune, aschiere adaptiva, tool life management
-Porturi minime de Ethernet, USB, PCMCIA si RS232 pentru transmisie de date
-Transportor de span cu banda si carucior de colectare
-Sistem de aer conditionat pentru racirea dulapului electric
-Racitor pentru uleiul brosei
-Pistol suflare lichid+pistol suflare aer
-Separator ulei (oil skimmer)
-Racire prin brosa cu aer/lichid
-Tarodare rigida
-MPG Manual Pulse Generator portabil (roata de mana poartabila)
-Lumina de lucru in incinta utilajului
-Sistem de decuplare automata
-Lampa de avertizare
-Certificat de conformitate CE
-Talpi si suruburi pentru nivelare
-Trusa de scule pentru instalare
-Documentatie completa(manuale de operare, programare si mentenanta), manual scheme electrice, pneumatice, hidraulice in limba romana sau cel mult in engleza.
-axa a4-a cu pinola manuala
-universal manual de minim 12” cu 3 sau mai multe bacuri si flansa adaptoare
-pachet de 20 portscule BT50 (de comun acord cu beneficiarul)
-menghina cu caracteristicile minime: latime bacuri minim 160mm, deschidere principala bacuri de minim 295mm, toleranta inaltime pat de maxim 0.01mm, forta strangere minim 5500kg/cm2
-exhaustor AF-20 pentru eliminarea vaporilor de ulei, a fumului si mirosului rezultat in urma prelucrarii; structura compacta si integrare perfecta in ansamblul masinii. Debit aer minim 19 m3/minut
-Limbaj conversational Manual Guide I
-Utilajul sa fie nou si sa inglobeze tehnologii moderne mai noi de 3 ani.
-Garantie minim 2 ani pentru partea mecanica si comanda numerica de la data punerii in functiune
-Utilajul sa fie insotit de certificat de conformitate europeana CE
-Ofertarea se va face cu pret care sa includa: taxele vamale, transportul utilajului pana la beneficiar, punerea in functiune, instalarea si instruirea personalului beneficiarului 2 zile cu privire la utilizare si mentenanta zilnica. Beneficiarul va asigura macaraua pentru descarcarea utilajului, punerea la dispozitie a instalatiei de aer si energie electrica pana la locul de amplasare.
-punerea in functiune va consta in emiterea unei fise cu masuratori cu erori ale planeitatii mesei in cele 4 colturi si executia unei planari a unei piese.
Conditii de plata:
- 30% la semnarea contractului,
-60% la livrare,
-10% dupa punerea in functiune.
Achiziționare masină de tăiat cu laser.
Echipament nou cu Putere fiber laser 4kw.
Sistem inchis cu doua mese interschimbabile cu dimensiunile minime de lucru 3000x1500mm
Sistemul Optic
Cap laser cu auto-focalizare Bodor Genius
Tehnologie de perforare Multi-Stage
Tehnologie de debitare fina
Functie de protectie impotriva aparitiei zgurii
Sistemul Mecanic
Batiu turnat din fonta nodulara cu grafit asigura o rezistenta la compresie de 200MPa
Traversa turnata din Aluminiu sub presiune, imbatranita artificial si tratata
Drivere si servomotoare Yaskawa Japonia
Caile de rulare Hiwin Taiwan
Cremaliere Hiwin Taiwan
Masina complet inchisa
Sistem ungere automata
Functie de blocare a blatului/mesei de lucru
Sistem control inteligent
Comanda Numerica Bodor Pro 2.0 sau mai nou
Optimizare automata a comenzilor de taiere cu cautare automata a marginilor si pozitionare automata
Ecran tactil color 21.5 inci
Ecran cu control senzorial
Control de la distanta Wi-Fi
Magazie de capete/duze cu 8 pozitii
Schimbare automata a duzelor din magazia de duze
Telecomanda fara fir Wi-Fi pentru setarea masinii
Functie de autocalibrare pentru duze
Functie de autocuratare pentru duze
Functie de alarma pentru presiune scazuta gaz
Regulator de presiune automat pentru Oxigen/gaz
Intrerupatoare, relee si contactoare Schneider Franta
Valve proportionale si de control SMC Japonia
Identificare formate Gfile, DXF, DWG, PLT, ENG
Sisteme de protectie
Protectie la deschiderea usilor
Oprirea automata a procesului la schimbarea tablei/mesei (sistem bariera optica in jurul mesei exterioare)
Alarma la functionarea anormala a laserului
Alarma la scaderea presiunii gazului
Geamurile cu protectie pentru laser
Sisteme periferice
Racitor pentru apa
Evacuator de praf centrifugal
Alte specificatii incluse:
Sistem de indepartare praf si noxe: minim 1 exhaustor cu ventilator centrifugal sau mai bun
Sistem de bariera optica (cortine de lumina) pentru siguranta in munca pentru masa exterioara a laserului
Software pentru programare offline (la calculator) cu optiune de plan de croi (nesting software)
Echipamentul trebuie sa aiba toate pregatirile necesare pentru a se putea taia cu azot.
Execuţie conformă normelor CE ale Comunităţii Europene. Declaratie de conformitate CE
Instruire tehnica personal beneficiar pentru operare echipament si furnizare tabel de intretinere periodica
Punere in functiune echipament (PIF). Se vor executa 3 piese al caror desen si material va fi furnizat de beneficiar. Se va semna Proces Verbal pentru PIF daca echipamentul corespunde cerintelor caietului de sarcini.
Certificat de garantie 24 luni pentru sursa Laser si capul de taiere cu laser. Se ofera regulator de tensiune pentru protectia sursei laser.
Documentatie completa masina - scheme electrice,pneumatice, hidraulice, manuale de utilizare, mentenanta. Manualele vor fi in limba romana sau cel mult in engleza.
Garantia acopera partea mecanica, racitoare apa, ventilatoare, motoare, sursa si capul laser pe durata acesteia. In caz de defectiune mecanica in perioada de garantie, furnizorul este obligat sa repare echipamentul la partea mecanica in 5 zile lucratoare
Termen de livrare 5 luni de la semnarea contractului
CONDITII DE PLATA laser:
- 30% avans, dupa semnarea contractului;
- 60% la livrarea utilajului;
- 10% dupa PIF (punerea in functiune).
Lot No: 6
Achiziționare CNC presă - abkant:
Presă hidraulică CNC in construcţie sudata din oţel, cu raport de executie intro constructie moderna si inalta tehnologie.
Sincronizare electronică totală la deplasarea traversei, prin tehnologie cu supape proporţionale, care asigură o acurateţe maximă şi o repetabilitate a îndoirii prin monitorizarea constantă şi corectarea paralelismului de deplasare a traversei cu ajutorul echipamentului CNC.
Măsurarea deplasării traversei cu rigle liniare de mare precizie.
APHS 31160 + controller DELEM model DA-69T / 4 axe (Y1-Y2-X-R-)
X=cursa 1000 mm / viteză deplasare 350 mm/sec., R=cursa 160 mm / viteză deplasare 240 mm/sec.
-axele cilindrilor Y1-Y2.
-axele limitatorului X / R /
-expansiune modulară pentru axe suplimentare.
Specificatii generale echipament
Programare grafică directă cu calculul automat al tuturor poziţiilor axelor şi simularea grafică completă a modului de îndoire.
Programarea produsului, fie cu introducerea directă a unghiului, fie sub forma dimensiunii absolute. Pentru fiecare program CNC şi secvenţă de îndoire, funcţiile programabile sau cele calculate includ minim: lungimea/grosimea îndoirii, selecţia materialului, selecţia poansonului, metoda de îndoire, forţa/viteza de presare, cursa incrementală şi de întoarcere a opritorului spate, decompresie cursă traversă/viteză, ajustarea devierii, corecţii.
Operare manuală a tuturor axelor.
Soft integrat pentru diagnoză.
Meniu in limba romana, help interactiv in limba romana.
Meniu in limba romana, ajutor (help) interactiv in limba romana.
Display touchscreen color 17” TFT; 1280 x 1024 PIXELI, 16 bit ; ecran tactil (IR touch) ; memorie scule 256MB; Standard Windows ; 2 x port USB
ECHIPARE abkant:
Unitate de control CNC cu grafică color vizualizare 3D sistem de operare Windows
- 4 axe de lucru:
- axele Y1 + Y2 deplasare cilindri de acţionare traversă;
-axa X -deplasare orizontală (paralelă), spre faţă / spre spate a opritorului spate
-axa R deplasare pe verticală (paralelă), sus-jos, a tampoanelor de tip deget
Axele Z1-Z2 - deplasarea pe orizontala, stanga –dreapta a tampoanelor de tip deget
-Opritor spate deplasabil prin servo-motor şi şuruburi cu bile
-Limitator cu 4 axe (axa X, axa R, axa Z1 si Z2), 2 tampoane micrometrice, tip deget, cu reglare pe înălţime (axa R) prin servo-motor
-Precizia de poziţionare, de ± 0,03 mm(axa X) respectiv ± 0,05 mm(axa R) si ± 0,05 mm(Z1-Z2)
-Sistem de siguranţa pentru protecţia mâinilor
-Masă anti-deformare cu bombare CNC
-Controller Delem DA 69T,2D, programare 3D, soft programare offline
-Comandă prin pedală dublă de picior, cu buton ciupercă STOP-AVARIE.
-2 Braţe sprijin frontal, poziţionabile pe ghidaje logitudinale
-Deschidere rapida pentru cutit
-Apărători laterale şi spate cu interblocare electrică.
-Dulap electric cu ventilator.
-Execuţie conformă Directivei CE pentru siguranţa echipamentelor.
-1 Carte maşină pentru operare, schema circuitelor electrice şi hidraulice, pneumatice
-Pretul include Transportul la locatia beneficiraului, instalarea si 2 zile şcolarizare a personalului de deservire a maşinii
-Documente ce vor insotii activele la livrare:
-Declaratie de conformitate europeana CE: echipament certificat conform standardelor de calitate internationale.
-Documentatia tehnica manuale electrice, pneumatice, hidraulice, manual utilizator, manual mentenanta
-Certificat de garantie si certificat de calitate
-Proces verbal de predare-primire
-Proces verbal de receptie finala si punere in functiune(PIF)
TERMEN DE LIVRARE – 2-3 luni de la incheierea contractului
CONDITII DE PLATA:
- 30% avans la semnarea contractului
- 60% Inainte de livrare
- 10% dupa PIF
GARANTIE: 2 ani pentru toate defecţiunile negenerate de folosirea incorectă a utilajului.
Achiziționare ghilotină pentru debitarea foilor metalice CNC:
Maşină trebuie sa fie executată după o tehnică modernă ca o construcţie cu traversă basculantă, cu unghi fix de tăiere, care asigură o mare siguranţă, rezistenţă şi eficienţă în exploatare. Debitarea pe o astfel de maşină, cu traversă basculantă, prezintă avantaje:
-Joc de tăiere cu reglare rapidă,
-Debitări de calitate, netorsionate şi curate în secţiune verticală,
-Durabilitate mărită a cuţitelor de tăiere, datorată reducerii frecării dintre cuţitul superior şi materialul de debitat la o valoare minimă, ca urmare a indepărtării cuţitului de material în timpul procesului de tăiere.
- Lungime de tăiere reglabilă.
ECHIPARE:
Batiu robust, în construcţie sudată, ce asigură o bună stabilitate dinamică în timpul procesului de tăiere.
Lăgaruire traversă cu rulmenţi cu role, bine dimensionaţi.
Cuţite rezistente, executate din oţel aliat:
- cu patru muchii tăietoare, la cuţitul superior
- cu patru muchii tăietoare, la cuţitul inferior
Opritor spate, cursa max. minima 1000 mm, deplasabil prin şuruburi cu bile acţionate de un servomotor cu turaţie reglabilă continuu, şi ridicare automată a tamponului pentru debitarea de materiale lungi.
Precizia de pozitionare 0,1 mm.
Opritorul spate este fixat pe traversa basculantă şi face ca traiectoria circulară descrisă împreună cu aceasta în timpul procesului de tăiere să conducă la evitarea unei împănării a fâşiei de tablă tăiată, între cuţitul inferior şi rigla tampon a opritorului.
Control touchsreen cybelec cybtouch 6 pentru deplasarea şi afişarea poziţiei de limitare a opritorului spate,
-Reglare parametrică
-Conversie ţoli/mm
-Moduri de operare individuale
-Operare manuala
-Sistem de reglare joc de tăiere cu reglare automat
-Dispozitiv fixare foaie tablă cu verini comandaţi hidraulic, ce asigură o distribuţie uniformă a forţei de strângere pe întreaga lungime de tăiere.
-Limitare lungime tăiere.
-Masă de lucru cu plăci de aşezare a materialului prevăzute cu bile de transfer.
-Decupări în formă de „C” în pereţii laterali ai batiului, pe o adâncime de 250 mm.
-Permite efectuarea unor debitării de fâşii cu o lungime mai mare decât cea a cuţitelor.
-Comandă de picior portabilă, cu intrerupător general de avarie, pentru comanda maşinii în regim de funcţionare cu un singur ciclu de lucru sau în cicluri repetate.
-1 Braţ prismatic lateral, în lungime de 1000 mm, prevăzut cu scală gradată şi opritor basculant.
-2 Braţe prismatice frontale, în lungime de 1000 mm.
-Ecartament unghi
-Lampă fluorescentă pentru iluminarea zonei de tăiere şi marcarea cu umbră a liniei de tăiere, pentru tăierea după trasaj.
-Grătar fix de protecţie a degetelor la partea din faţă a zonei de tăiere, cu o bună vizibilitate a cuţitelor de tăiere.
- Grătare de protecţie a decupajelor « C » din pereţii laterali.
- Echipament electric complet pentru 3x400 V/50 Hz şi tensiune de comandă 24V.
- Execuţie conformă normelor CE ale Comunităţii Europene. Declaratie de conformitate europeana CE
- Cartea maşinii, manual operator, manual mentenanta, manual circuite hidraulice, manual scheme electrice,
- Preţul include transport, instalare si şcolarizare 2 zile a personalului de deservire a maşinii.
TERMEN DE LIVRARE: 2-3 luni, de la incasarea avansului
30% avans, la semnarea contractului
60% inainte de livrarea utilajelor
10% dupa PIF (punerea in functiune)
GARANTIE:
-2 ani pentru toate defecţiunile negenerate de folosirea incorectă a utilajului
Confrom caietului de sarcini.