49152-2022 - ResultRomania-București: Engineering design services for the construction of civil engineering works
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
servicii de proiectare pentru elaborarea proiectului tehnic necesar execuției lucrărilor aferente proiectului ”Construirea Spitalului Regional de Urgență Iași” și servicii de asistență tehnică
Reference number: 42664562019CR01
II.1.2.
Main CPV code
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.1.4.
Short description
Scopul contractului este achiziția serviciilor de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada de execuția a lucrărilor conform Caietului de sarcini.
Activitățile contractului de servicii se referă la elaborarea ”Documentației de proiectare”, în principal faza proiect tehnic de execuție și a detaliilor de execuție pentru construirea unui Spital Clinic de Urgență Clinic în municipiul Iași, județul Iași și acordarea de asistență tehnică.
Activitățile pe care Consultantul le va realiza, vor include, dar nu se va rezuma la următoarele servicii prezentate în cuprinsul de mai jos și care sunt descrise în cele ce urmează:
- elaborarea Proiectului tehnic de execuție și a detaliilor de execuție;
- pregătirea tuturor documentelor care urmează a fi depuse la toate autoritățile competente şi obținerea tuturor avizelor și aprobărilor necesare menționate în Certificatul de Urbanism pus la dispoziție de către Autoritatea Contractantă;
- elaborarea documentației de atribuire pentru achiziția lucrărilor de construire, a echipamentelor medicale și a dotărilor;
- acordarea de asistență tehnică pe toata durata de derulare a lucrărilor și până la Recepția Finala a Lucrărilor, inclusiv prin participarea în cadrul etapelor determinante de execuție a lucrărilor in conformitate cu prevederile legale in vigoare și a cerințelor Autorității Contractante;
- elaborarea Programului de urmărire a comportării lucrării în timp;
- participarea la elaborarea Cărții tehnice a construcției;
- pregătirea documentelor necesare pentru aprobarea investiției conform Legii nr. 500/2002 cu modificările și completările ulterioare;
- deplasare la sediul Autorității Contractante și/sau șantierul construcției ori de câte ori contextul o impune/primește o solicitare în acest sens de la Autoritatea Contractantă.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 17 zile.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 11-a zi inainte de termenul limita depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Activitățile contractului de servicii se referă la elaborarea ”Documentației de proiectare”, în principal faza proiect tehnic de execuție și a detaliilor de execuție pentru construirea unui Spital Regional de Urgență în municipiul Iași, județul Iași și acordarea de asistență tehnică.