62048-2023 - ResultRomania-București: Transformer substation
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
“Creșterea siguranței în funcționare a zonei de rețea Argeș – Vâlcea, realizarea stației 400 kV Arefu și montarea unui AT 400 MVA, 400/220 kV”
Reference number: 13328043/2021/26728
II.1.2.
Main CPV code
45232221 Transformer substation
II.1.4.
Short description
Stația 400 kV Arefu va avea o schemă cu bara simplă, se va realiza în tehnologie GIS și se va încadra în incinta actuală a stației. Racordurile stației GIS interioare la linii și la AT sunt prevăzute a se realiza prin module GIS/GIL.
Realizarea stației 400 kV Arefu, inclusiv a racordului acesteia la LEA 400 kV Tânțăreni — Sibiu Sud, cuprinde în principal următoarele lucrări:
- realizarea noii stații de 400 kV în tehnologie GIS, interioară, inclusiv a racordurilor în tubulatură GIS/GIL exterioară spre cadrele de ieșire ale liniilor și spre autotransformator;
- montarea unui autotransformator nou AT3 - 400/220 kV;
- realizarea circuitelor exterioare (echipamente primare și conductoare) spre stâlpul LEA 400 kV, prin intermediul cadrelor intermediare și spre bornele autotransformatorului;
- realizarea noii celule de 220 kV aferente AT3 în stația modernizată (echipamente primare și conductoare), inclusiv a racordurilor în cablu subteran spre autotransformator;
- realizarea instalației de legare la pământ, din cupru, în zona noii stații de 400 kV;
- realizarea instalației de protecție împotriva loviturilor directe de trăsnet în zona noii stații
de 400 kV;
- realizarea unui sistem integrat, numeric, de comandă – control – protecție pentru noua stație de 400 kV, montat în corpul de comandă existent (în aceeași încăpere cu sistemul de comandă – control – protecție al stației modernizate de 220 kV) și în dulapurile din clădirea stației GIS 400 kV.
- integrarea noii celule de 220 kV aferentă autotransformatorului în sistemul integrat, numeric, de comandă – control – protecție al stației de 400 kV
- integrarea noii celule de 220 kV aferentă autotransformatorului în Protecția Diferențială de bare a stației modernizate de 220 kV;
- pozarea cablurilor jt aferente noilor instalații de comandă – control și protecție;
- realizarea unei instalații noi de SPcc, pentru noua stație de 400 kV;
- realizarea unei instalații noi de SPca pentru noua stație de 400 kV
- montarea unui grup Diesel nou într-un container;
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel:
- in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si
- in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31600000 Electrical equipment and apparatus, 71323100 Electrical power systems design services
II.2.4.
Description of the procurement