62515-2023 - ResultRomania-Voluntari: Technical assistance services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CS-02: Servicii de asistenta tehnica pentru supervizarea lucrarilor proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din aria de operare EUROAPAVOL,in perioada 2014-2020
Reference number: 5
II.1.2.
Main CPV code
71356200 Technical assistance services
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il constituie:
Obiectivul general al acestui contract îl reprezinta furnizarea de servicii de Asistenta Tehnica pentru supervizarea proiectarii si/sau executiei lucrarilor in vederea implementarii contractelor de lucrari in proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din aria de operare EUROAPAVOL,in perioada 2014-2020
­ Indeplinirea rolului de Inginer/Supervizor pentru contractele de lucrari mentionate in Anexa 2 la Caietul de Sracini: Lista contractelor din aria Proiectului – contracte de lucrari, dar nelimitandu-se la activitatea de supervizare a executiei.
­ Asigurarea testarii si functionarii cu succes a lucrarilor la finalizare, in timpul Perioadei de Notificare a Defectiunilor/Perioadei de Garantie
­ Asistenta tehnica pe intreaga durata de derulare a contractului de servicii privind implementarea lucrarilor si in Perioada de Notificare a Defectiunilor/Perioada de Garantie.
­ Implementarea cu succes a Proiectului trebuie sa conduca la realizarea indicatorilor tehnici din punct de vedere al calitatii, costurilor si perioadei de timp.
Perioada de implementare a Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din aria de operare EUROAPAVOL, se estimeaza a fi pana la 25.03.2028, inclusiv PND, dar se poate prelungi, dupa caz.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71311000 Civil engineering consultancy services, 79933000 Design support services
II.2.4.
Description of the procurement
Cantitatea totală sau domeniul
• Implementarea corespunzatoare a contractului trebuie sa conduca la finalizarea cu succes, din punct de vedere al calitatii, costurilor si a graficelor de executie a contractelor de lucrari;
• Dezvoltarea si implementarea, împreuna cu UIP, a unui sistem corespunzator de urmarire, monitorizare si raportare a progresului lucrarilor, atât în perioada de executie cât si pe perioada de garantie, astfel încât acesta sa fie în concordanta cu cerintele si formatul impus de Contractul de finantare si sistemul de management al informatiei MYSMIS;
• Analizarea documentatiilor pentru obtinerea PAC, PAD si POE primite de la Antreprenori si înaintarea, în timp util, catre EC a unui raport de specialitate incluzand recomandarile Supervizorului cu privire la aprobarea sau la necesitatea revizuirii documentatiilor în cauza;
• Analizarea proiectelor tehnice de executie (inclusiv detaliile de executie) primite de la Antreprenori si înaintarea, în timp util, catre EC a unui raport de specialitate incluzand recomandarile Supervizorului cu privire la aprobarea sau la necesitatea revizuirii proiectelor tehnice în cauza, inclusiv a tehnologiilor si metodologiilor propuse pentru realizarea lucrarilor, cu respectarea cerintelor din contractele de lucrari;
• Verificarea existentei si implementarii programului de control al calitatii elaborat de proiectantii Antreprenorilor;
• Îndeplinirea de catre Supervizor a tuturor sarcinilor si asumarea tuturor responsabilitatilor care revin Supervizorului, membrii echipei / angajati / colaboratori acestuia si/sau Dirigintelui de santier;
• Verificarea și asigurarea respectării de către Antreprenori a prevederilor legale în domeniul și a normelor de securitate și sănătate în muncă;
• Supervizarea executiei lucrarilor, cu respectarea legislatiei românesti si reglementarilor tehnice în vigoare si cu respectarea cerintelor din Caietele de sarcini si din proiectele tehnice;
• Verificarea respectarii tehnologiilor de executie, în vederea asigurarii nivelului calitativ prevazut în documentatia tehnica, în Caietele de sarcini, în proiectele tehnice si în normele tehnice în vigoare în România;
• Verificarea respectarii paramentrilor de functionare proiectati pentru echipamentele instalate de Antreprenor;
• Efectuarea tuturor verificarilor prevazute în normele tehnice în vigoare în România si semnarea documentelor întocmite ca urmare a verificarilor (ca de ex. procese verbale de receptie calitativa, rapoarte de neconformitate, etc.);
• Verificarea existentei documentelor de calitate aferente materialelor, echipamentelor si utilajelor puse în opera (ca de ex. certificate de calitate ale materialelor, declaratii de conformitate a calitatii materialelor, etc.);
• Participarea Supervizorului la fazele determinante si la întocmirea proceselor verbale de receptie calitativa;
• Urmarirea executiei lucrarilor pentru a certifica la plata doar lucrarile corespunzatoare din punct de vedere calitativ si care îndeplinesc criteriile de eligibilitate impuse de legislatia în vigoare cu privire la obiectivele finantate prin POIM;
• Întocmirea în cel mai scurt timp a certificatelor de plata pentru eficientizarea mecanismului platilor si a fluxului de numerar;
• Urmarirea si implementarea masurilor de asigurare a calitatii;
• Elaborarea corespunzatoare, din punct de vedere calitativ, a tuturor rapoartelor si documentelor de livrat si predarea la timp a acestora
Durata contractului este de 70 (sapte zeci) luni, incepand de la data de incepere. Durata contractului include si Perioada de garantie de 36 luni pentru contractele de lucrari.
Nr. zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor:
Termenul limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 15 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea Contractanta stabileste 1 termen in care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări, astfel:
­ in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit in Anuntul de participare pt depunerea ofertelor, EC raspunde solicitarilor transmise pana in a 15-a zi inainte de termenul limita stabilit in Anuntul de participare pt depunerea ofertelor;