63221-2021 - ResultRomania-Bucharest: Construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar aflate în administrarea Direcției Generale pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar – Sector 2 București pentru aducerea acestora la o stare normală de exploatare care să asigure siguranța, confortul și condițiile igienico-sanitare necesare desfășurării activității, prin execuția lucrărilor d [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 14783794/2019/1
II.1.2.
Main CPV code
45000000 Construction work
II.1.4.
Short description
Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru având ca obiect modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar aflate în administrarea Direcției Generale pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar – Sector 2 București pentru aducerea acestora la o stare normală de exploatare care să asigure siguranța, confortul și condițiile igienico-sanitare necesare desfășurării activității, prin execuția lucrărilor de reparații, intervenție, consolidări, PSI, inclusiv furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a dotărilor necesare, precum și serviciile de proiectare aferente.
În acest sens, obiectivul general al acordului-cadru este reprezentat de prestarea serviciilor și execuția lucrărilor necesare pentru asigurarea unor condiții optime de exploatare a imobilelor unde funcționează unitățile de învățământ și a altor imobile aflate în administrarea DGAPI Sector 2, după cum urmează:
— in cadrul lotului 1 – se vor achiziționa servicii de proiectare (întocmirea DTAC, DTOE, a documentației de avizare, a proiectelor tehnice, a detaliilor de execuție, verificare tehnică de specialitate și asistență tehnică din partea proiectantului) și lucrări de reparații, intervenție, consolidări, PSI, inclusiv furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a dotărilor necesare pentru modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar (inclusiv imobile ce fac parte din lista monumentelor istorice și imobile din zone protejate) și a altor imobile aflate în administrarea DGAPI Sector 2 București;
— în cadrul lotului 2 – se vor achiziționa servicii de proiectare (întocmirea DTAC, DTOE, a documentației de avizare, a proiectelor tehnice, a detaliilor de execuție, verificare tehnică de specialitate și asistență tehnică din partea proiectantului) și lucrări de reparații, intervenție, consolidări, PSI, inclusiv furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a dotărilor necesare pentru modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar (inclusiv imobile din zone protejate) și a altor imobile aflate în administrarea DGAPI Sector 2 București.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel puțin 20 de zile înainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 10-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
LOT 2 – Modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar (inclusiv imobile din zone protejate) aflate în administrarea DGAPI Sector 2 București pentru aducerea acestora la o stare normală de exploatare necesare desfășurării activității, prin execuția lucrărilor de reparații"
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45000000 Construction work, 45113000 Siteworks, 45214000 Construction work for buildings relating to education and research, 71311100 Civil engineering support services, 79930000 Specialty design services
II.2.4.
Description of the procurement
LOT 2 – Modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar (inclusiv imobile din zone protejate) aflate în administrarea DGAPI Sector 2 București pentru aducerea acestora la o stare normală de exploatare necesare desfășurării activității, prin execuția lucrărilor de reparații, intervenție, consolidări, PSI, inclusiv furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a dotărilor necesare, precum și serviciile de proiectare aferente:
O Val. estim. min. a acordului-cadru ce urmează a fi încheiat este de 15497108,09 RON fără TVA, corespun. cant. min. de lucrări și serv. care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru din care: val. serv. de proiectare 540674 RON, val. organiz. de șantier 147295,94 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 677025,26 RON și val. construcții montaj 14132112,89;
O Val. estim. max. a acordului-cadru ce urmează a fi încheiat este de 237838971,14 RON fără TVA, corespun. cant.max. de lucrări și serv. care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru din care: val. serv.de proiectare 10491824,14 RON, val. organiz. de șantier 1116830,82 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 13108363,76 RON și val. construcții montaj 213121952,42;
O Val. estim. a celui mai mic contr. subsec. este de 508512,42 RON fără TVA, corespun.cant. min. de lucrări și serv.care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contr. subsec. din care: val. serv. de proiectare 20022 RON, val. organiz. de șantier 15779,7 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 22344,04 RON și val. construcții montaj 450366,68 RON;
O Val. estim. a celui mai mare contr. subsec. este de 28354782,58 RON fără TVA, corespun.cant. max. de lucrări și serv. care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contr. subsec. din care: val. serv. de proiectare 1170393 RON, val. organiz. de șantier 199822,71 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 1468026,81 RON și val. construcții montaj 25516540,06 RON.
LOT 1 – Modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar (inclusiv imobile ce fac parte lista monumentelor istorice și imobile din zone protejate) aflate în administrarea DGAPI Sector 2 București pt. aducerea acestora la o stare normală de exploatare necesare desfășurării activ
Lot No: 1
LOT 1 – Modernizarea infrastructurii unităților de învățământ preuniversitar (inclusiv imobile ce fac parte lista monumentelor istorice și imobile din zone protejate) aflate în administrarea DGAPI Sector 2 București pt. aducerea acestora la o stare normală de exploatare necesare desfășurării activității, prin execuția lucrărilor de reparații, intervenție, consolidări, PSI, inclusiv furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a dotărilor necesare, precum și serv. de proiectare aferente:
O Val. estim. min. a acordului–cadru ce urmează a fi încheiat este de 16298691,66 RON fără TVA, corespun. cant. min. de lucrări și serv. care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru din care: val. serv. de proiectare 603006 RON, val. organiz. de șantier 148613,48 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 756183,48 RON și val. construcții montaj 14790888,7 RON;
O Val. estim. max. a acordului-cadru ce urmează a fi încheiat este de 234816294,38 RON fără TVA, corespun. cant. max. de lucrări și serv. care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru din care: val. serv. de proiectare 10447727,70 RON, val. organiz. de șantier 1127344,77 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 13070767,66 RON și val. construcții montaj 210170454,26 RON;
O Val. estim. a celui mai mic contr. subsec. este de 774823,04 RON fără TVA, corespun. cant. min.de lucrări și serv. care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contr. subsec. din care: valoare serv. de proiectare 29772 RON, val. organiz. de șantier 16267,12 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 34706,98 RON și val. construcții montaj 694076,94 RON;
O Val. estim. a celui mai mare contr. subsec. este de 28928098,1 RON fără TVA, corespun. cant. max. de lucrări și serv. care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contr. subsec. din care: val. serv. de proiectare 1253814 RON, val. organiz. de șantier 200586,4 RON, val. echipam. tehnologice și montaj 1575313,56 RON și val. construcții montaj 25898384,14 lei