70243-2021 - ResultRomania-Constanța: Construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„CL1 – rețele apă și canalizare în zona centrală a municipiului Constanța”
Reference number: 1890420/2020/2/ CL 1 POIM
II.1.2.
Main CPV code
45000000 Construction work
II.1.4.
Short description
Activitatile de executie pentru contractul de lucrari „CL1 – Retele apa si canalizare in zona centrala a municipiului Constanta” sunt grupate astfel: retele apa si canalizare in zona centrala a municipiului Constanta:
— obiect 1 – reabilitare retea distributie apa;
— obiect 2 – extindere retea canalizare;
— obiect 3 – reabilitare retea canalizare;
— obiect 4 – dotari.
Lucrarile se refera la:
(a) lucrari de constructie;
(b) furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice;
(c) testare si punere in functiune;
(d) monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul perioadei de garantie, atunci cand este necesar;
(e) remedierea eventualelor defecte aparute in perioada de garantie de 36 de luni, respectiv 1 095 de zile.
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7) reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde perioada de garantie de 1 095 de zile.
Numarul de zile până la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare astfel:
— in a 25-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor, solicitarilor de clarificari transmise cu 34 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor;
— in a 11-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor, solicitarilor de clarificari transmise cu 19 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45231112 Installation of pipe system, 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232400 Sewer construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Activitatile de executie pentru contractul de lucrari „Retele apa si canalizare in zona centrala a municipiului Constanta” sunt urmatoarele:
— ob. 1: reabilitare retea de distributie apa:
—— reabilitare prin inlocuire retea de distributie – 21 039,00 ml;
—— camine de vane – 122 buc.;
—— conducte bransament – 2 714 buc.;
—— camine bransament – 1 521 buc.;
—— contoare cu citire la distanta – 2 714 buc.;
—— hidranti subterani – 202 buc;
— ob. 2: extindere retea canalizare:
—— extindere retea de canalizare menajera – 1 741 m;
—— camine de vizitare – 41 buc.;
—— racorduri – 19 buc.;
—— camine de racord – 19 buc.;
— ob. 3: reabilitare retea canalizare:
—— reabilitare prin inlocuire retea de canalizare menajera – 4 509 m;
—— camine de vizitare – 141 buc.;
—— racorduri – 245 buc.;
—— camine de racord – 193 buc.;
— Ob. 4: dotari:
—— terminal de mana cu acumulator pentru citirea apometrelor – 2 buc.;
—— software complet si hardware pentru sistemul de citire al apometrelor – 1 buc.
Lucrarile sunt impartite in doua „Sectoare” de lucrari definite astfel:
— sector 1: zona de nord, care cuprinde urmatoarele investitii:
—— reabilitare retea de distributie apa potabila in orasul Constanta;
—— extindere retea de canalizare ape uzate menajere in orasul Constanta;
—— reabilitare retea de canalizare ape uzate menajere in orasul Constanta;
—— durata de executie sector 1 – 610 zile;
— sector 2: zona de sud, care cuprinde urmatoarele investitiii:
—— durata de executie sector 2 – 518 zile.