71426-2021 - ResultRomania-Bucharest: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție „Drum de legătură autostrada A1 Arad-Timișoara-DN 69”
Reference number: 16054368/2020/2001/S/10
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru drumul de legatura autostrada A1 Arad-Timișoara-DN 69, in conformitate cu prevederile contractului de proiectare si executie.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste doua termene-limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen-limita este cu 40 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor; al doilea termen-limita este cu 15 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii anuntului de participare si pana la termenul-limita cu 25 de zile anterior termenului-limita de depunere a ofertelor stabilit de autoritatea contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca autoritatea contractanta are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificarea si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea anuntului de participare si pana la data la care se implineste termenul cu 50 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns autoritatea contractanta va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul-limita cu 25 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in documentatia de atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
Ob ctr este proiectarea si executia lucr pt Leg Autostrada A1 Arad - Timișoara - DN 69, lung=10 km.Cf ctr, respv HG1/2018, eventualele modif care pot interveni in per de derulare a ctr se refera la urm fara a se limita la: 1.Modif ale partilor contractante; 2.Schimb den si/sau a formei societatii, schimbari care nu atrag crearea unei persoane juridice noi;3.Modif ce rezulta din adaptarea PTE la realitatea din teren, inclusiv schimbari de sol teh punctuale 4.Modif generate de modif ale terenului,retelei hidrografice supraterane si subterane necunoscute la data elab PTE; 5.Modif ce rezulta din modif ale cotelor, pozitiilor/dim unor lucrari ca urmare a sit din teren; 6.Modif gen de cerinte ale autorit de mediu; 7.Modif generate de includerea de noi subcontr/inlocuirea subcontr initiali, care se vor realiza cf clauzei coresp din Cond Gen; 8.Modif generate de schimb pers cheie/alt personal, ce se vor realiza cf cl coresp din Cond Gen; 9.Modif ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la nec realiz de lucrari suplim/renuntarea realiz unor lucrari din Ctr; 10.Modif generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autorit locale cu alte state; 11.Modif legisl sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde, care se vor realiza cf clauzei coresp din Cond Gen, cf 221 din L98/2016; 12.Prelung Duratei de Executie cf Cl 35 din Cond Gen fara a se aduce atingere dr Benef de a aplica Antrepr penalit/sanct prev in ctr; 13.Modif care rezulta din implem solicit provenite de la div institutii/autorit/entitati care au atributii in legatura cu ob de investitie (ex: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centrale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc.). Modif vor fi realiz ulterior semnarii ctr, in cf cu prev contract numai in cond in care acestea nu repr modif subst cf 221(7) din L98/2016. Prelung Duratei de Executie se va realiza in cf Cl 35 din Cond Generale. Mai multe info in Ctr. Text integral in Anexa nr. 1.