75075-2023 - ResultRomania-București: Track construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrări de eliminare a restrictiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii
Reference number: Nr. AS / 1604 / 28.07.2022
II.1.2.
Main CPV code
45234116 Track construction works
II.1.4.
Short description
Proiecte tip ”Quick Wins” Lucrări de eliminare a restrictiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii – SRCF Bucuresti .
Proiectele de tip „Quick Wins” - Lucrări punctuale de eliminare a restrictiilor de viteză, cresterea vitezei de circulatie respectiv cresterea sigurantei pe calea ferată, fac parte din Master Planul General de Transport al României (MPGT) si sunt incluse la finantarea din Planul National de Redresare si Rezilientă a României (PNRR).
Obiectivul general al setului de proiecte tip „Quick Wins” constă în eliminarea restrictiilor de viteză prin lucrări ce vor viza elementele suprastructurii căii ferate (sina, traversele, aparatele de cale, piatra spartă) sau orice alt element care va conduce la cresterea vitezei de circulatie pentru trenurile de călători si marfă, cu impact direct si imediat asupra duratei de călătorie si/sau asupra cresterii sigurantei si confortului călătorilor.
Pe raza SRCF Bucuresti s-au identificat urmatoarele tronsoane de cale ferata, prezentate in tabelul urmator
Statia A Statia B Fir Nr. KM LOT
LINIA 100 Buc.Nord Buc.N.Post 5 I 2+490-3+200 1
Chiajna Gradinari I+II 9+100-11+000
Chiajna Gradinari I+II 11+000-13+500 3
Chiajna Gradinari I+II 23+500-25+500 8
Gradinari Vadu Lat I+II 25+500-27+300 9
Gradinari Vadu Lat I+II 27+300-29+500 10
Gradinari Vadu Lat I+II 29+500-31+000 11
Gradinari Vadu Lat I+II 31+000-33+600 12
Gradinari Vadu Lat I+II 33+600-35+700 13
Vadu Lat Zavestreni I+II 35+700-37+700 14
Vadu Lat Zavestreni I+II 37+700-40+300 15
Vadu Lat Zavestreni I+II 40+300-42+000 16
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informatii suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire pâna în a 22-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări/informatii suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă.
Informatii suplimentare pot fi obtinute de la: adresa mentionată mai sus.
Ofertele, candidaturile sau cererile de participare trebuie depuse la: adresa mentionată mai sus.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Gradinari – Vadu Lat, km 29+500-km 31+000, fir I+II
Lot No: 11
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
In cadrul lucrarilor se vor respecta cerinţele din caietul de sarcini nr. INV.3/243/27.07.2022 si operatiunile mentionate in studiul de fezabiliate
Buc. Nord – Buc. Nord Post 5, km 2+490-km 3+200, fir I si Chiajna- Gradinari, km 9+100-km 11+000, fir I+II
Lot No: 1
In cadrul lucrarilor se vor respecta cerinţele din caietul de sarcini nr. INV.3/243/27.07.2022 si operatiunile mentionate in studiul de fezabiliate.
Chiajna – Gradinari, km 23+500-km 25+500, fir I+II
Lot No: 8
Gradinari – Vadu Lat, km 27+300-km 29+500, fir I+II
Lot No: 10
Vadu Lat – Zavestreni, km 40+300-km 42+000, fir I+II
Lot No: 16
Gradinari - Vadu Lat, km 25+500-km 27+300, fir I+II
Lot No: 9
Gradinari – Vadu Lat, km 31+000-km 33+600, fir I+II
Lot No: 12
Vadu Lat - Zavestreni - km 35+700-km 37+700, fir I+II
Lot No: 14
Chiajna – Gradinari, km 11+000-km 13+500, fir I+II
Lot No: 3
Vadu Lat - Zavestreni- km 37+700-km 40+300, fir I+II
Lot No: 15
Gradinari - Vadu Lat, km 33+600-km 35+700, fir I+II
Lot No: 13