76959-2022 - ResultRomania-Reșița: Project and design preparation, estimation of costs
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziția publică de servicii de proiectare și asistență tehnică, în cadrul proiectului ”REALIZAREA UNEI LEGĂTURI ÎNTRE NUCLEELE URBANE GOVÂNDARI ȘI CENTRUL CIVIC DIN MUNICIPIUL REȘIȚA”
Reference number: 3228764/2021/8
II.1.2.
Main CPV code
71242000 Project and design preparation, estimation of costs
II.1.4.
Short description
Serviciile care fac obiectul contractului vizează:
- Elaborare documentații tehnico-ecomomice, alcătuite din următoarele componente:
- Realizarea documentațiilor pentru obținerea tuturor avizelor/acordurilor solicitate în cadrul Certificatului de Urbanism;
- Elaborarea de Studii geotehnice pentru toate obiectele de investiție, cu excepția celor deja realizate;
- Realizarea de ridicări topografice/cadastrale pentru toate obiectele de investiție, inclusiv pentru suprafețele de teren care nu sunt încă trecute în proprietatea publică a Municipiului Reșița. Studiile de teren vor include intabularea parcelelor de teren care nu sunt intabulate la acel moment;
- Elaborarea unui D.A.L.I/SF integrator al tuturor obiectelor de investiție, inclusiv completare/realizare expertize tehnice;
- Elaborarea proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor de construire - P.A.C. și a proiectului de organizare a execuţiei lucrărilor - P.O.E;
- Elaborarea proiectului tehnic de execuţie – P.T.E. și a detaliilor de execuţie;
- Servicii de asistență tehnică
- Servicii de asistență tehnică pe perioada de derulare a achiziției de lucrări de execuție
- Servicii de asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor
Toate serviciile prestate vor respecta prevederile caietului de sarcini.
Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentaţia de atribuire este de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari intr-o singura zi si anume a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, printr-un răspuns consolidat, în măsura în care solicitările de clarificari sunt transmise în termenul precizat.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Achizitia cuprinde servicii de proiectare si asistenta tehnica, aferente următoarelor tipuri de lucrări, care necesită elaborarea documentațiilor tehnico-economice, asa cum acestea au fost solicitate prin caietul de sarcini:
 Realizarea pistelor/benzilor de biciclete între nucleele urbane Govândari și Centrul civic;
 Amenajare peisagistică şi amplasarea de mobilier urban, inclusiv separarea fluxurilor (spații fizic delimitate pentru biciclete, pietoni);
 Racordarea traseelor pietonale și velo din cartierul Govândari cu noua funcțiune a funicularului.
 Racordarea pistei de bicicletă și a promenadei cu restul orașului prin realizarea a 8 pasarele pietonale;
 Reconversia funicularului prin transformarea lui într-un spațiu pietonal și velo, cu facilități de agrement;
Amplasamentul proiectului este în Municipiul Reșița, zona centrală (reconversie funicular) și pe ambele maluri ale Bârzavei pentru amenajarea de piste de biciclete și pasarele.
Detaliere servicii solicitate:
 Elaborare documentații tehnico-ecomomice, alcătuite din următoarele componente:
- Realizarea documentațiilor pentru obținerea tuturor avizelor/acordurilor solicitate în cadrul Certificatului de Urbanism, precum și a celor necesare conform legii (se va elabora documentația și se vor realiza demersurile inclusiv pentru obținerea avizului Poliției Rutiere – Serviciul Rutier pentru amplasarea pistelor de cicliști și semnalizarea rutieră proiectată);
- Elaborarea unui D.A.L.I/SF integrator al tuturor obiectelor de investiție, inclusiv completarea expertizelor tehnice existente daca va fi cazul / realizarea de expertize tehnice noi pentru toate costrucțiile/amenajările noi pentru care nu au fost efectuate expertize;
- Elaborarea proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – P.A.C. și a proiectului de organizare a execuţiei lucrărilor – P.O.E;
- Elaborarea proiectului de urmărire privind comportarea în timp a construcţiei
 Servicii de asistență tehnică
- Servicii de asistență tehnică pe perioada execuție lucrărilor
Durata prestării serviciilor de proiectare nu va depăși 10 luni de la data emiterii ordinului de începere a serviciilor iar durata estimată a serviciilor de asistență tehnică este de 33 de luni de la data emiterii ordinului de începere. Serviciile de asistență tehnică vor acoperi perioada de organizarea a licitației pentru achiziționarea lucrărilor de execuție, perioada de realizare a lucrărilor propriu-zise, precum și perioada de garanție a lucrărilor.
Perioada estimata pentru care se va incheia contractul este de 43 luni.
Valoarea totală estimată a contractului de servicii de proiectare şi asistenţă tehnică este de 2.957.368,00 lei (fară TVA), compusă din: 1.951.120,00 lei (fara TVA) reprezentând estimarea valorii serviciilor de elaborare documentații tehnico-economice și 1.006.248,00 lei (fără TVA) reprezentând valoarea estimată pentru serviciile de asistență tehnică.