93194-2021 - ResultRomania-Bucharest: Feasibility study, advisory service, analysis
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Completare/revizuire studiu de fezabilitate, elaborare proiect tehnic, pentru „Autostrada București-Brașov, tronson Ploiești-Brașov”
Reference number: 16054368/2020/2327/S/10
II.1.2.
Main CPV code
71241000 Feasibility study, advisory service, analysis
II.1.4.
Short description
Obiectul prezentului contract de servicii este completare/revizuire studiu de fezabilitate, elaborare proiect tehnic, pentru „Autostrada Bucuresti-Brasov, tronson Ploiesti-Brasov”, in conformitate cu prevederile caietului de sarcini si ale legislatiei in domeniu.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 18 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste doua termene limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen-limita este cu 25 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor; al doilea termen-limita este cu 11 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii anuntului de participare si pana la termenul-limita cu 11 zile anterior termenului-limita de depunere a ofertelor stabilit de autoritatea contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca autoritatea contractanta are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificarea si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea anuntului de participare si pana la data la care se implineste termenul cu 33 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns autoritatea contractanta va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul-limita cu 18 zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor.
In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, autoritatea contractanta isi rezerva
dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in documentatia de atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de autoritatea contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
In cadrul contractului se vor presta urmatoarele servicii si se vor elabora urmatoarele documente:
— completarea/revizuirea studiului de fezabilitate (SF), tinand cont de aplicabilitatea in totalitate a legislatiei in vigoare (norme, normative, standarde, legi etc.);
— elaborarea proiectului pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (PAC) și asistență tehnică până la obținerea autorizației de construire de către beneficiar (CNAIR);
— elaborarea proiectului tehnic de executie (PTE), tinand cont de aplicabilitatea in totalitate a legislatiei in vigoare (norme, normative, standarde, legi etc.);
— pregatirea documentatiei de atribuire a contractului/lor de execuție lucrari si asistenta tehnica acordata beneficiarului/autorității contractante in perioada derularii procedurii/lor de licitatii pentru execuție lucrari (dacă va fi cazul);
— întocmirea documentatiei suport si asistenta tehnica acordata Beneficiarului in vederea sustinerii cererii de finantare, atat pe parcursul procesului de pregatire a cererilor de finantare, cat si in perioada de evaluare a acestora de catre toate institutiile implicate in acest proces (MTIC-DGOIT si Comisia Europeana, dacă va fi cazul);
— asigurarea asistenței tehnice, conform clauzelor contractuale, pentru proiectele elaborate, pe perioada execuției lucrarilor si pe perioada de notificare a viciilor, conform Legii nr. 10/1995 – republicata, cu modificarile si completarile ulterioare (dacă va fi cazul).
In conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare si cu respectarea articolului 20 din contractul de servicii, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
(a) generate de schimbări/modificări legislative/normative/STAS-uri/norme/ordine/instrucțiuni/etc.;
(b) generate de solicitări ale autorităților/entităților ce eliberează avize/acorduri/autorizații/permise sau de alte entități care au atribuțiuni în legătură cu proiectul (MT, MFE, Japers, instituții centrale și/sau locale, ARR, beneficiar, MAI, SRI, verificatori atestați etc.);
(c) privind prelungirea termenelor de predare a rapoartelor/livrabilelor (documentelor/documentației, termene intermediare) precizate în caietul de sarcini, în condițiile în care nu se prelungește durata contractului;
(d) generate de mobilizarea slabă a personalului prestatorului;
(e) generate de înlocuirea personalului nominalizat de prestator pentru îndeplinirea contractului, la care s-au aplicat factori de evaluare;
(f) generate de prelungirea duratei contractului, ca urmare a, dar nu exclusiv:
F1 – prelungirea termenelor de predare a rapoartelor/livrabilelor;
F2 – completarea documentației (autoritatea contractantă/beneficiarul poate solicita completări la documentație, chiar dacă aceasta este întocmită în conformitate cu prevederile legale, datorită exigențelor MT sau altor entități);
F3 – întârzieri și/sau alte dificultăți în obținerea de către prestator a tuturor avizelor, acordurilor, permiselor și a autorizațiilor necesare;
F4 – întârzieri în urma verificării documentației de către verificatorii atestați;
F5 – întârzieri cauzate de necesitatea prelungirii procedurilor de achizitie publica pentru atribuirea contractului/telor de achiziţie publică de execuţie lucrari (după caz);
(g) generate de înlocuirea/introducerea subcontractanților;
(h) generate de înlocuirea personalului nominalizat pentru îndeplinirea contractului, la care nu s-au aplicat factori de evaluare;
(i) modificări generate de aplicarea legii privind monumentele istorice, realizarea auditului de siguranță rutieră si, daca este cazul, de elaborarea PUZ;
(j) modificări generate de cerințe privind cercetare și lucrări arheologice.
Se realizează în conformitate atât cu prevederile legii privind achizițiile publice nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare și ale HG 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, cât și cu prevederile contractuale și nu vor afecta caracterul general al contractului.
Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Prelungirea perioadei de prestare a serviciilor se va realiza in conformitate cu prevederile articolului 20 din contractul de servicii. Mai multe informatii se regasesc in contract.