Additional information
A.Modificarea contractului
Contractul sectorial se poate modifica conform prevederilor art. 241 alin.(1) din Legea 99/2016 și ale Instrucțiunii nr. 1 / 2021 emise de Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP), în următoarele situații, dar fără a se limita la acestea:
i. necesitatea implementării unor optimizări în legătură cu obiectul contractului;
ii. introducerea de noi servici/lucrări, similare cu cele care fac obiectul contractului și care sunt necesare atingerii obiectivelor, rezultatelor și indicatorilor de performanță sau calitate ai contractului;
iii. adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren (schimbări ale cotelor, pozițiilor și/sau dimensiunilor unor lucrări), inclusiv schimbări de soluții tehnice punctuale;
iv. necesitatea suplimentării lucrărilor care fac obiectul contractului și care sunt necesare atingerii obiectivelor, rezultatelor și indicatorilor de performanță sau calitate ai contractului;
v. apariţia unor condiţii meteorologice de natură să modifice volumul şi natura lucrărilor estimate;