96624-2023 - ResultRomania-Ploiești: Gas supply mains construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare și Execuție Lucrări pentru obiectivul:”Înfiinţare reţea inteligentă de distribuţie gaze naturale în județul Prahova - comunele Cocorăştii Mislii, Vâlcăneşti, Cosminele, Dumbrăveşti, Vărbilău, Aluniş, Stefeşti, Bertea şi oraşul Slănic”
Reference number: 26057/2842889/2022
II.1.2.
Main CPV code
45231221 Gas supply mains construction work
II.1.4.
Short description
Informații privind activitățile solicitate prin Caietul de Sarcini
Descrierea procedurii de achiziție (prezentarea obiectului contractului)- Procedura de achiziție ce urmează a fi derulată de către Autoritatea Contractantă are drept scop atribuirea contractului de achiziție pentru proiectarea și execuția obiectivului de investiții Înfiinţare reţea inteligentă de distribuţie gaze naturale în județul Prahova - comunele Cocorăştii Mislii, Vâlcăneşti, Cosminele, Dumbrăveşti, Vărbilău, Aluniş, Stefeşti, Bertea şi oraşul Slănic. Investiția ce urmează a se derula constă în prestarea/executarea următoarelor activități:
- PROIECTAREA ceea ce implică elaborarea documentațiilor necesare pentru obținere avize, acorduri și alte autorizații în conformitate cu cerințele prevăzute de legislația în vigoare, a documentației tehnice, precum DTAC – DTOE – Pth și DDE, asistență din partea proiectantului, pe tot parcursul contractului, în ceea ce privește implementarea cu succes a soluției prezentate în cadrul strudiului de fezabilitate aferent.
- EXECUȚIA lucrărilor de tip
A. Conductă de racord înaltă presiune având DN 250 (10”) mm, Buda - Vărbilău, PN25, în zona Dumbrăvești, cu o lungime de 350m, a unei stații de reglare măsurare SRM Dumbrăvești şi statie de reglare masurare cu o capacitate de 17.500Smc/h, ce se va amplasa pe un teren, pe un teren pus la dispoziţie de U.A.T. Dumbrăveşti;
B. Realizarea unei retele inteligente de distributie gaze naturale în regim de medie presiune in loc. Vărbilău, Poiana Vărbilău, Podu Ursului, Livadea, Coțofenești, com. Vărbilău / loc. Dumbrăvești, Găvănel, Mălăeștii de Jos, Mălăeștii de Sus, Plopeni, Sfârleanca, com. Dumbrăvești / loc. Vâlcănești, Cârjari, Trestioara, com. Vâlcănești / loc. Cocorăștii Mislii, Tipărești, Goruna, com. Cocorăștii Mislii / loc. Cosmina de Jos, Cosmina de Sus, Drăghicești, Poiana Trestiei, com. Cosminele / loc. Aluniș, Ostrovu, com. Aluniș / loc. Bertea, Luțu Roșu, com. Bertea / loc. Ștefești, Târsoreni, Scurtești, com. Bertea / loc. Slănic, Prăjani, Groșani, or. Slănic, judetul Prahova din PE avand DN63 - DN315 și o lungime de 297.880 m.
C. Bransamente de gaze naturale şi posturi de reglare măsurare a gazelor naturale echipate cu contoare inteligente pentru gestionarea şi monitorizarea consumurilor de gaze naturale 8159 buc.
- TESTAREA investiției, respectiv asigurarea punerii în funcțiune a tuturor sistemelor și investițiilor realizate pe parcursul derulării contractului.
Valoarea estimată a achizitiei lei este de 147.043.325,56 lei, fără TVA, conform Devizului general actualizat , aprobat în baza Hotărârii Consiliului Județean Prahova nr.296 din data de 24.10.2022 din care:
- valoare estimata pentru - proiectare este de 4.450.423,21 lei fără TVA;
- valoarea estimata pentru e - execuție este de 142.592.902,35 lei fără TVA;
Autoritatea contractantă va raspunde la solicitarile de clarificari in a 12-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 22 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322200 Pipeline-design services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectivul general al proiectului este înfiinţarea unei reţele inteligentă de distribuţie gaze naturale în județul Prahova - comunele Cocorăştii Mislii, Vâlcăneşti, Cosminele, Dumbrăveşti, Vărbilău, Aluniş, Stefeşti, Bertea şi oraşul Slănic. Acest obiectiv are ca scop cresterea gradului de confort al locuitorilor comunelor si dezvoltarea economica a zonei prin realizarea unui sistem inteligent de alimentare cu gaze naturale a consumatorilor casnici si non-casnici din comune ce va fi integrat cu infrastructura existenta si corelat cu investitii viitoare pentru diminuarea efectelor poluarii aerului si cresterea eficientei energetice.
Obiectivele specifice - În cadrul apelului de finanțare POIM/859/8/2/Cresterea gradului de interconectare a Sistemului Național de Transport a gazelor naturale cu alte state vecine, a fost depus proiectul cu codul SMIS: 148626, având următorul obiect: ” Înfiinţare reţea inteligentă de distribuţie gaze naturale în județul Prahova - comunele Cocorăştii Mislii, Vâlcăneşti, Cosminele, Dumbrăveşti, Vărbilău, Aluniş, Stefeşti, Bertea şi oraşul Slănic”
Soluția tehnică fezabilă aferentă implementării proiectului cuprinde urmatoarele obiecte si categorii de lucrari
expuse in ordinea de curgere a gazelor:
A. Conductă de racord înaltă presiune având DN 250 (10”) mm, Buda - Vărbilău, PN25, în zona Dumbrăvești, cu o lungime de 350m, a unei stații de reglare măsurare SRM Dumbrăvești .
B. Realizarea unei retele inteligente de distributie gaze naturale în regim de medie presiune in loc. Vărbilău, Poiana Vărbilău, Podu Ursului, Livadea, Coțofenești, com. Vărbilău / loc. Dumbrăvești, Găvănel, Mălăeștii de Jos, Mălăeștii de Sus, Plopeni, Sfârleanca, com. Dumbrăvești / loc. Vâlcănești, Cârjari, Trestioara, com. Vâlcănești / loc. Cocorăștii Mislii, Tipărești, Goruna, com. Cocorăștii Mislii / loc. Cosmina de Jos, Cosmina de Sus, Drăghicești, Poiana Trestiei, com. Cosminele / loc. Aluniș, Ostrovu, com. Aluniș / loc. Bertea, Luțu Roșu, com. Bertea / loc. Ștefești, Târsoreni, Scurtești, com. Bertea / loc. Slănic, Prăjani, Groșani, or. Slănic, judetul Prahova din PE avand DN63 - DN315 și o lungime de 297.880 m
C. Bransamente de gaze naturale şi posturi de reglare măsurare a gazelor naturale echipate cu contoare inteligente pentru gestionarea şi monitorizarea consumurilor de gaze naturale pentru 8159 buc. Consumatori.
Nivelul de funcţionalitate inteligenta se justifică prin conceptul ,„SMART ENERGY TRANSMISSION SYSTEM”, astfel:
• Gestionarea unei baze de date care contine indexul, locatia si data citirii fiecarui contor;
• Generarea de alarme si ra arte cu consumul lunar care sunt utilizate pentru facturarea consumului de gaze;
• Furnizarea directa a datelor in format CSV pentru a fi importate direct in software-ul de facturare;
• transmiterea la distanta, la intervale regulate a citirii indexului contorului prin intermediul tehnologiei GPRS;
• Functionare automatizata: sistemul functioneaza autonom, citirile indexului contoarelor i a altor parametrii se face automat, in zilele si la orele programate de catre utilizator;
• Oprirea de la distanta a consumatorului: contoarele pot fi comandate de la distanta, din oftware, prin intermediul retelei GSM sa deconecteze consumatorul de la retea
• Detectia echipamentelor defecte: sistemul detecteaza si localizeaza automat defectele aparute la contoarele din retea
• Detectia incercarilor de fraudare: interventii neautorizate asupra contorului (deschiderea capacului frontal, montarea in sens invers de curgere, etc);
• API disponibile pentru facturarea automata a consumurilor catre clienti;
Arhitectura sistem.Sistemul va fi construit pe 2 nivele ierarhice:
•Contor gaz smart
•Software monitorizare / administrare system
Termen de execuție este de 16 luni din care :
- durata servicilor de proiectare este de 4 luni
- durata execuției lucrări – 12 luni